avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 355 soluții astăzi
Forum Activitate andreigabriela23

Activitate andreigabriela23

Sunt inregistrata fiscal din septembrie 2013 pentru activitati de traducere.
Pentru anul 2013 am estimat un venit care a rezultat a fi mai mare decat cel realizat. In urma regularizarii, am primit acum doua saptamani decizia de impunere din care rezulta ca am de recuperat 960 RON. Am fost la ANAF, iarinspectorul fiscal de care apartin mi-a zis ca anul viitor voi incasa banii, dupa ce se face un control, pentru a se vedea cat am realizat pe 2014.
Imi puteti spune ce legatura are? Stiam ca diferentele stabilite in minus pe 2013 se incaseaza in 2014, nu in 2015.
Cum pocedez pentru a-mi recupera banii?

Multumesc!
Răspuns la discuția Examen la Cppc
Buna.
Eu am dat examen la CPPC in Martie 2013, pe limba spaniola.
Intr-adevar,ca sa poti avea autorizatie de la ministerul Justitiei trebuie sa dai din domeniul juridic, traducere si retroversiune. Nu se accepta un singur examen dat.
Alt domeniu nu te ajuta cu obtinerea autorizatiei.

Răspuns la discuția Depunere declaratii pfa 2014
Pentru 2012 ar fi trebuit sa depui declaratiile in 2013, la inceput de an.
Daca ai avut un venit net pe luna mai mare decat salariul minim pe economie, ar trebui depusa si declaratia 600 (pentru CAS), dar daca era cazul cred ca ti-ar fi mentionat inspectorul foscal la care ai depus declaratiile.
La mine, cel putin, asa s-a procedat.
Nu am avut venit net/luna mai mare de salariul minim pe economie si nu mi s-a cerut sa completez si declaratia 600.
Sunt inregistrata fiscal pentru activitate de traducere si interpretare din Septembrie 2013. Conform deciziei de impunere pe respectivul an mi-am platit contributiile la CASS si impozitul, iar la inceputul anului am depus declaratia cu venitul realizat pe 2013 si declaratia cu venitul estimat pe 2014. In urma acestor declaratii am primit acasa decizia de impunere privind platile anticipate pe 2014 insa decizia de regularizare nu. Pe decizia primita, la rubrica decizie anterioara este 0 peste tot. Nu ar fi trebuit sa scrie sumele aferente anului 2013?
Mentionez ca pe anul 2013 am realizat venituri mult mai mici decat cele pe care le-am estimat, motiv pentru care stiu ca trebuia sa vina si decizia de regularizare impreuna cu cea de impunere, pentru a mi se inapoia diferenta de bani.
Am trimis si un mail la ANAF insa nu am primit niciun raspuns pana acum...
Stiti cumva daca asa se procedeaza,adica o decizie ajunge la o data si o decizie la alta data sau e cazul sa fac o vizita pe la ANAF?

Multumesc!
Am inteles.
Insa cred ca nu am explicat prea bine ceea ce doream sa aflu :)
In privinta declaratiei 600,ma refeream la plata pensiei.Pentru anul 2013 nu am avut venituri din activitate(sunt pe minus),nu am depus declaratia 600 si estimez ca nici pe anul 2014 nu voi avea venituri nete mai mari de 300-400 ron lunar,motiv pentru care nu prea as avea de unde sa dau 250 ron lunar(cred ca atat este) pentru plata CAS si sa mai si traiesc.Intelesesm ca daca nu se face venitul lunar de 700 si ceva de lei nu se completeaza nici declaratia 600.
M-ati putea lamuri,va rog?
Multumesc!
Multumesc tare mult,incep si eu sa ma mai lamuresc :)
Stiti cumva cam la cat timp se inapoieaza diferenta de bani dupa ce se face regularizarea si in ce mod?(depunere in cont sau daca trebuie sa ma duc personal sa ii ridic)
In privinta declaratiei 600...Pe 2013 nu am realizat venituri suficiente cat sa imi permit sa platesc pensia,ba din contra,sunt pe minus cu cateva milioane bune,iar pe 2014 la fel estimez ca nu voi avea un venit net mai mare de cateva sute de lei.Deci nu prea as avea de unde sa platesc.Ce fac in acest caz cu declaratia 600?
Doamne Dumnezeule....
Doamna inspector fiscal mi-a spus ca in declaratia 220 sa trec venitul si cheltuielile pe care eu cred ca le voi avea in perioada Septembrie 2013-Septembrie 2014, motiv pentru care eu am trecut 800 ron venit brut lunar si 300 ron cheltuieli lunar,adica 9600 ron anual,respectiv 3600 ron anual.
Nu inteleg de ce trebuie sa platesc pentru 8 luni in care eu nu am avut venit de nici un fel,daramite din PFA, care era inexistent?
Plus ca pentru astea 8 luni eu deja am platit CASS ca persoana fara venit.
In momentul de fata, in activitatea mea sunt pe minus foarte multe sute de RON,de unde Dumnezeu sa mai scot bani pentru 2014?
Si daca depun alta declaratie 220 pentru 2014 si iar am de plata alte sume,la regularizare(car e sincer nu stiu in ce luna se intampla sept/decembrie), in urma veniturilor mele aproape inexistente mi se returneaza diferenta si pe 2013 si pe 2014?
Răspuns la discuția Anulare obligatii CAS, PFA
Buna andreeafor,

As dori sa te intreb daca ai gasit o rezolvare la problema ta,intrucat ma aflu in aceasi situatie si sunt total debusolata.
Sunt inregistrata fiscal din 10.09.2013,cand am depus declaratia pentru venitul estimat inspectorul fiscal mi-a spus sa trec cat cred eu ca o sa castig&cheltui lunar intre sept.2013-sept2014.
Am primit decizia de impunere anticipativa cu un total de plata (impozit+cass) de 1250 ron,dar cum pe chitanta cass scrie ca am platit 335 ron asta ce vrea sa insemne?ca eu tot mai am de plata?Nu se presupune ca este contributia pe tot anul?
IN cazul tau cum a fost?

Multumesc tare mult!
Sunt inregistrata fiscal din data de 10.09.2013 pentru activitatea de traducator si interpret autorizat.In urma deciziei de impunere anticipativa a impozitului pe venit + CASS am avut de platit 960 RON impozit si 335 CASS (eu am estimat un venit de 800 RON lunar si cheltuieli lunare de 300 RON pentru perioada sept 2013-sept2014).
Eu intelesesem ca pot plati in 4 transe,dar mi s-a cerut sa platesc toata suma pana la data de 25 Dec. 2013.Am platit cu chiu cu vai, desi eu nu am facut nici pe departe profit pana acum din aceasta activitate, iar pe chitanta din care reiese plata CASS-ului scrie ca am platit suma de 335 RON pentru perioada septembrie-decembrie 2013. Nu se presupune ca acesti 335 RON sunt pentru tot anul fiscal?
Pe chitanta cu impozitul nu se specifica nici o perioada,nici macar anul...
Sa inteleg ca eu tot mai am de platit CAS pentru anul ce urmeaza?
Intreb pe acest forum deoarece doamnele de la biroul unde am platit,nu au stiut ce sa imi spuna...
Multumesc tare mult!