avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate maris331

Activitate maris331

Discuție Cesiune creanta
Buna ziua

Din cauza unor probleme o persoana isi plateste cu intarziere ratele la banca.SE deschide executarea silita se executa un bun apoi banca cesioneaza contractul de credit unui recuperator.Acesta continua executarea silita pe baza dosarului vechi inceput de catre banca (evident la acelasi executor-practic in locul bancii x apare recuperatorul y)Este legal avand in vedere ca prin cesiune titlul(contractul de credit) isi pierde caracterul executoriu?Recuperatorul nu ar fi trebuit sa o ia de la capat cu alt dosar de executare?
Răspuns la discuția cota-parte
Zaharia Silvia a scris:

In conformitate cu dispozitiile noului Cod civil in situatia actelor de dispozitie la proprietatea comuna pe cote parti este nevoie de acordul tuturor coindivizarilor.
Art. 641

"Actele de administrare şi de dispoziţie

(4) Orice acte juridice de dispoziţie cu privire la bunul comun, actele de folosinţă cu titlu gratuit, cesiunile de venituri imobiliare şi locaţiunile încheiate pe termen mai mare de 3 ani, precum şi actele care urmăresc exclusiv înfrumuseţarea bunului nu se pot încheia decât cu acordul tuturor coproprietarilor. Orice act juridic cu titlu gratuit va fi considerat act de dispoziţie".

Deci, aceleasi reguli se vor aplica si donatiei.





Pe vechiul cod ar fi mers?sau si atunci era la fel?
Buna ziua

Arendatorul (atentie nu arendasul) poate cesiuona drepturile dintr-un contract de arenda ?
Răspuns la discuția cota-parte
in cazul unei donatii cum se procedeaza?
Răspuns la discuția cota-parte
e obligatoriu acordul celorlalti?
Discuție cota-parte
Un titlu de proprietate teren agricol (legea 18/1991) in care sunt 5 coproprietari(mostenitori) pe 10 ha.Pot vande cota mea ?Fara sa mai ies din indiviziune?
Răspuns la discuția Cumparare mostenire
Multumesc mult pentru informatii .Este o discutie interesanta.Din pacate NICIUNUL dintre notari nu a pus problema ca dvs pur si simplu au zis "nu facem nu ne intereseaza".De asta zic ca e rusinos

[ Pct 2.8. din Regulament - Va rugam, nu exagerati cu citarea intregului mesaj daca nu e necesar.]
Răspuns la discuția Cumparare mostenire
Stati un pic ca eu sau dvs (mai degraba eu cred ) incurcam termenii

Deschiderea succesiunii

Deoarece moştenirea se deschide prin moarte, data deschiderii succesiunii este cea a morţii celui care lasă moştenirea. Dovada morţii se face cu certificatul de deces sau cu o hotărâre judecătorească declarativa de moarte rămasa definitivă.


DEci ca sa sintetizez.Bunicul a murit acum ceva vreme .Si nu s-a mai intamplat nimic .Mostenitorii nu au fost la notar pentru dezabaterea succesiunii.Deci pana acum nu exista nici un notar in problema noastra
Răspuns la discuția Cumparare mostenire
Dupa cum am mentionat mai sus(16:54) ,da succesiunea este deschisa
Răspuns la discuția Cumparare mostenire
" NU e functionar public si ca atare poate sa refuze daca nu vrea sa-si complice existenta."Ziceti dvs despre notarii publici .Ce zice CCR ul ?

[ link extern ]
citez de aici

23. Deşi aceste persoane nu sunt funcționari publici, în sensul legii civile,
ele exercită atribute de autoritate publică, ce le-au fost delegate printr-un act al
autorităţii statale competente şi sunt supuse controlului acesteia, ceea ce justifică
asimilarea lor cu funcționarii publici, în sensul legii penale.

24.24. Pe cale de consecință, excluderea notarilor publici din categoria
funcționarilor publici ,,pentru deciziile şi activitatea organizatorică şi
administrativă depusă la biroul notarial şi în cadrul celorlalte structuri ale
organizației notariale” nu este întemeiată pe criterii obiective şi raţionale,
distincţia operată de legiuitor fiind lipsită de o justificare logică, întrucât are ca
efect instituirea a două regimuri juridice diferite cu privire la activitatea notarului