avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate CameliaGh

Activitate CameliaGh

Răspuns la discuția Iesire la pensie
Buna ziua. In acest ultim mesaj v-am rugat sa-mi spuneti detalii despre iesirea la pensie a unei colege de serviciu. Eu sunt cea nascuta in 21.11.1960. Celelalte intrebari pe care vi le-am adresat sunt pentru colege de serviciu. Va multumesc.
Buna ziua,
Va rog frumos sa-mi spuneti toate variantele de iesire la pensie (anticipat, anticipat partial cu sau fara penalizare si cat este penalizarea, de varsta). Femeie 13 august 1960, vechime 37 ani 1 luna, dintre care 9 ani si 1 luna grupa a II-a 100%.
Va multumesc.
Buna ziua,
Va rog frumos sa-mi spuneti toate variantele de iesire la pensie (anticipat, anticipat partial cu sau fara penalizare si cat este penalizarea, de varsta). Femeie 27 iulie 1960, vechime 37 ani 7 luni.
Va multumesc.
Răspuns la discuția iesire la pensie
Buna ziua,
Va rog frumos sa-mi spuneti cand ma pot pensiona (cat mai repede) in conditiile Legii 142/2016?
Va multumesc.
Răspuns la discuția iesire la pensie
Am uitat sa mentionez ca eu lucrez si acum si in continuare. Ma gandeam ca poate exista vreo sansa sa ies anul acesta.
Răspuns la discuția iesire la pensie
Multumesc, dar anticipat cu diminuare cand pot iesi? As dori si acum.
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti toate variantele de pensionare. Doresc sa ma pensionez cat se poate de repede.
Femeie, 21.11.1960
Vechime 36 ani 10 luni, dintre care 16 ani 6 luni grupa a II-a de munca 100%.
Va multumesc.
Răspuns la discuția Dilema iesire la pensie
1. Grupa 2 de munca a fost inscrisa in cartea de munca (am scris mai sus)
2. Laborant determinari fizico-chimice
3. Turnatorie otel (prin proces am obtinut gr.1 conf. Ord. 50/1990, anexa 1, pox. 25)
Buna ziua,
Va rog frumos sa-mi raspundeti la urmatoarea problema, deoarece sunt intr-o foarte mare dilema si as vrea sa ma elucidati dvs.:
Femeie, nascuta 21.11.1960, vechime 36 ani 7 luni dintre care 16 ani 4 luni grupa a II-a 100% (pe cartea de munca).
Am deschis proces la Tribunal prin mediere pentru transformarea celor 16 ani 4 luni de grupa a II-a in grupa I de munca. Am castigat procesul, am primit sentinta acasa luna aceasta, urmeaza sa iau adeverinta, deci as putea depune dosarul acum, dar....aici intervine marea problema. Am fost la Casa de pensii sa ma interesez daca imi accepta dosarul (deoarece auzisem tot felul de zvonuri, care pana la urma s-au adeverit) si au spus ca procesele facute prin mediere nu sunt valabile (“deoarece m-am inteles eu cu intreprinderea si Casa de pensii nu a fost chemata si ea la proces”, si ca “pot deschide din nou proces, dar cu avocat” (ceea ce nu stiu daca se poate asa ceva).
Aceasta problema zice ca este in toata tara (Casele de pensii sunt date in judecata pe acest motiv (de mediere) – pensionarii au primit acasa adrese sa dea banii inapoi).
Si acum va rog pe dvs. sa-mi spuneti ce pot face pentru ca eu nu doresc sa depun dosarul pana nu am certitudinea ca pot iesi la pensie.
Va rog sa-mi spuneti concret cand si cum pot iesi la pensie cat mai repede (in toate variantele de pensionare – nu am studii superioare).
Va multumesc!
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti cand pot iesi la pensie (toate variantele).
Femeie, 21.11.1960, vechime 36 ani 1 luna dintre care 8 ani grupa I de munca.
Va multumesc.