Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... iesire la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

iesire la pensie

Buna ziua,
Va rog frumos sa-mi spuneti toate variantele de iesire la pensie (anticipat, anticipat partial cu sau fara penalizare si cat este penalizarea, de varsta). Femeie 27 iulie 1960, vechime 37 ani 7 luni.
Va multumesc.
Limita de varsta la 61 ani si 10 luni.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 56 ani si 10 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 39 ani si 10 luni, fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 31 ani si 10 luni, fara stagiul asimilat.
Daca mai lucrati pana la 56 ani si 10 luni(27/05/2017) penalizarea va fi de 12%.