avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... iesire la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

iesire la pensie

Buna ziua,
Va rog frumos sa-mi spuneti toate variantele de iesire la pensie (anticipat, anticipat partial cu sau fara penalizare si cat este penalizarea, de varsta). Femeie 27 iulie 1960, vechime 37 ani 7 luni.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:24, 27 Septembrie 2016
Limita de varsta la 61 ani si 10 luni.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 56 ani si 10 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 39 ani si 10 luni, fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 31 ani si 10 luni, fara stagiul asimilat.
Daca mai lucrati pana la 56 ani si 10 luni(27/05/2017) penalizarea va fi de 12%.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie vasiledinu vasiledinu nascuta 28.12.1960 angajata 05 10 1980 grupa II ... (vezi toată discuția)
Pensie mileaG mileaG Buna ziua. M-ar interesa sa stiu daca soacra mea in varsta de 57 ani (impliniti) se poate pensiona anticipat fara penalizare. Si daca totusi ar fi penalizata ... (vezi toată discuția)
Pensie Daniel1900 Daniel1900 Buna ziua! Mam nascut in anul 1960 si as vrea sa imi spuneti ce sanse am sa ies la pensie ! Am aproximativ 30 de ani de vechime in munca! (vezi toată discuția)