avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 178 soluții astăzi
Forum Activitate laurafrincu

Activitate laurafrincu

Bună ziua, copilul meu minor a fost încredințat in intretinere mie și în urma hotărârii judecătorești eu și fostul soț avem custodie comuna.
Dupa divort, copilul a locuit cu mine în București o perioada, unde am un apartament cu chirie, insa în prezent s-a întors la tatăl lui pentru a finaliza școala gimnaziala acolo, alaturi de colegii si prietenii lui, urmând ca în clasa a IX a sa vina la liceu înapoi în București, la mine.
El împlinește 14 ani pe 15 februarie și am vrea sa ii facem buletinul pe adresa tatălui, locuință personala, în Câmpulung Moldovenesc. Am înțeles ca se poate sa fac o declarație eu, ca parinte care il am in intretinere in acte, pentru a putea sa facă acest lucru? Mulțumesc
În urma unui accident ușor fără victime, în care eram cu mașina inchiriata a flotei la care lucram bolt și uber, am hotărât sa plătesc reparațiile în termen de câteva luni în funcție de posibilitatea materiala și de asemenea am renunțat la acea flota, lucrând în prezent cu o alta flota.
Azi am văzut ca mi s-a blocat contul Bolt pan ala rezolvarea problemei cu vechiul proprietare de flota.
Nu înțeleg ce legătură are asta? De ce ma impedica sa îmi exercit dreptul la munca? Este legal măcar asa ceva?
Buna ziua,
Urmeaza sa imi iau certificatul de acreditare pentru Lucrator in arte combinate (Cod cor 532903).
Ulterior imi voi deschide un PFA sau II pe aceasta formare.
Intrebarea mea este daca mai pot pune si alte coduri CAEN pe acest PFA/II sau doar cel de lucrator in arte combinate?
Multumesc anticipat
Doamna de la primărie a întrebat direct acolo.... I s-a răspuns ca nu se poate fără original.
Mulțumesc!

Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Intrebati la AJPIS, ar trebui sa va poata ajuta dumnealor.

Bună ziua,
Am născut pe 31 Martie in jud. Bistrița,eu având domiciliul în jud Suceava.
Având în vedere starea de urgență, actele pentru certificatul de naștere al copilului au fost trimise de către clinica unde am născut prin e-mail la primărie, și am primit astfel o copie după certificatul de naștere, tot pe email, urmând ca originalul sa fie ridicat după încetarea stării de urgență.
Primăria de care aparținem, din jud Suceava, spune ca nu poate sa întocmească dosarul pentru alocație fără certificatul de naștere în original.
Ce este de făcut? Dacă starea de urgență continua și după 16 mai, și nu putem ridica originalul, cum vom putea beneficia de aceasta alocație?
Este valabil și pentru întocmirea dosarului CCC....
Mulțumesc.
Mulțumesc frumos!

jurist2020 a scris:

Nu vă poate afecta , fiindcă contractul dumneavoastră e suspendat deja, deci trebuie să vă plătească concediul respectiv.

Va mulțumesc frumos!
Va mulțumesc mult pentru răspuns.
Totuși, banii în momentul acesta ii iau de la angajator, și concediul medical de maternitate luat de la medicul de familie tot la angajator îl predau. Cred ca acești bani angajatorul ii recuperează de la stat, odată cu banii pe celelalte concedii medicale de boală.
Să înțeleg că el este obligat sa îmi vireze în continuare banii pana la întrarea în CCC?
Bună seara,
Sunt in prenatal din data de 1 februarie 2020 și pe 6 aprilie am programata operația de cezariana.
În urma crizei naționale declarate, angajatorul meu suspendă pentru toți angajații contractele de muncă, bagandu-i în concediu fără plata.
Va rog spuneți-mi dacă acest lucru ma afectează și pe mine? Și eu voi avea parte de același tratament?
Dacă da, cum ma afectează acest lucru în postnatal și respectiv în CCC?
Va mulțumesc anticipat!
Bună seara,
Sunt in prenatal din data de 1 februarie 2020 și pe 6 aprilie am programata operația de cezariana.
În urma crizei naționale declarate, angajatorul meu suspendă pentru toți angajații contractele de muncă, bagandu-i în concediu fără plata.
Va rog spuneți-mi dacă acest lucru ma afectează și pe mine? Și eu voi avea parte de același tratament?
Dacă da, cum ma afectează acest lucru în postnatal și respectiv în CCC?
Va mulțumesc anticipat!