avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Activitate rodica1985

Activitate rodica1985

Răspuns la discuția Cereri eliberare conditionata
Da,asta asa este,dar poate pleca cu afacere judiciara intr-un penitenciar unde comisia este mai ingaduitoare,sincer o luna mi se pare ok,am vazut amanari de 6 luni sau un an.
Tineti cont ca eliberarea conditionata este facultativa,nu obligatorie.Parerea mea e sa astepte sa vada a 2 a comisie ce va decide,dupa care sa skimbe penitenciarul.
Succes si liberare usoara
Răspuns la discuția Cereri eliberare conditionata
isi poate face si el cerere dar se va considera neintemeiata,avand in vedere ca a fost propus pt eliberare si a primit amanare.daca mai sunt doar 10 zile si intra iar in comisie asteptati sa vedeti ce se intampla si dupa aia decideti
Răspuns la discuția Amnistia
Cred ca a fost un pic ironica CYAN cand v-a spus de 1 aprilie.
Probabil ca va intra pe ordinea de zi ca sa se scape de toata mediatizarea asta,dar vedeti dvs,taberele sunt impartite,gratierea se cere din cauza ca puscariile sunt prea pline si romania e amendata incontinuu de cedo,si nici nu prea mai sunt fonduri pt detinuti,in plus ultima gratiere a fost acum 12 ani,in alte tari europene se da mult mai des,pe de alta parte insa,cu gratierea vor scapa multi parlamentari si domnul Crin Antonescu care va candida la presedentie in toamna nu vrea sa atraga negativitatea opiniei publice asupra sa cu comentarii de gen,ati lasat liberi mii de puscariasi,corupti etc.Pe de alta parte parlamentul sau mai bn zis majoritatea parlamentara este condusa din umbra de domnul Crin asa ca daca legea se va vota,si se va vota cel mai probabil,va primi un vot negativ,si va putea domnul Crin sa spuna:Vedeti ca nu am eliberat nici un puscarias,deci protejez romanul,deci sunt bun!Sau daca se va aproba,cine stie in ce conditii se va aproba de nu se va goli puscaria deloc.
Le este frica de opinia publica ce impact ar putea avea votarea acestei legi,de aceea cel mai probabil nu se va aproba,fiindca alegerile sunt foarte aproape.Daca ati observat,cand este vb de asemenea decizii toti ridica din umeri si spun ca nu sunt de acord...
Constitutia va fi revizuita de ccr,nu de parlament,nu vad ce legatura au aia cu gratierea,macar sa aveti dreptate si sa se dea o gratiere
Răspuns la discuția Caz ciudat de contopire....
I voi recomanda desi e f greu sa se mai fak cva pt el,decat daca se poate dovedi k fapta a fost comisa p 19 ceea ce e imposibil...si totusi eu credeam ca daca avem 3 sentinte care amandoua sunt concurente cu a 3 a,devine concurs de infractiuni pt toate 3
Răspuns la discuția Caz ciudat de contopire....
OOO,foarte trist...motivarea instantei a fost ca fapta de 5 ani a ramas definitiva pe 20 si fapta de 4 ani a fost comisa pe 20-21,deci in aceeasi zi sau la o zi dupa ramanerea definitiva a celuilalt dosar,deci nu ar fi concurente intre ele,chiar daca amandoua sunt concurente cu cea de 3 ani.
Un caz al unui prieten este exact asa:Este condamnat la o fapta 5 ani inchisoare,din care executa 4 ani,mai avand 2 procese pe rol.Mai este condamnat la alta fapta 3 ani,instanta se sesizeaza si contopeste cele 2 sentinte de 3 si respectiv 5 ani,se ramane la pedeapsa de 5 ani din care se deduce perioada de arest de 4 ani si se emite un nou mandat de executare(acesta nemaifiind in stare de arest)
Pana aici totul normal,acum vine cireasa de pe tort:
A treia instanta il condamna la 4 ani si dispune:D descontopirea sentintei de 5 ani in cele 2 pedepse de 5 si respectiv 3 ani.CONTOPIREA PEDEPSEI DE 4 ANI DEDUSA JUDECATII CU PEDEAPSA DE 3 ANI,RAMANAND CA INCULPATUL SA EXECUTE PEDEAPSA CEA MAI GREA DE 4 ANI INCHISOARE,SPORITA CU UN AN,5 ANI INCHISOARE.Se emite un nou mandat de executare,nu se pomeneste nicaieri de deducerea arestului.
Acum tipul are 2 mandate de 5 ani pe care vrea sa ceara contopirea.dar sa contopeasca ce???de ce a actionat asa instanta si e legal?in final daca instanta a actionat corect el ce va executa?5+5=10 ani-4 ani arestul preventiv sau cum credeti ca se va proceda?
multumim
Răspuns la discuția Prescriptie
8 ani daca nu intervine nici o intrerupere
Nu detinutul este cel care isi hotaraste munca,ci penitenciarul,asta daca va fi repartizat la o munca,fiindca din cate am inteles majoritatea penitenciarelor trec prin criza si nu prea de de munca pt detinuti
daca ea spune adevarul,respectiv ca nu ai fortat-o sau nu i-ai facut promisiuni,nu,nu poti avea