avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 478 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Prescriptie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Prescriptie

Care este termenul de prescriptie pentru o infractiune a carei pedeapsa este inchisoare de la 2 la 8 ani. Ex: Legea 241/ 2005 art 9 lit a) b) ?
.... eu cred ca termenul este de 8 ani..., dar poate este de 5 ani..??
Cod penal:
Art.154 Termenele de prescriptie a raspunderii penale
(1) Termenele de prescriptie a raspunderii penale sunt:
a) 15 ani, cand legea prevede pentru infractiunea savarsita pedeapsa detentiunii pe viata sau pedeapsa inchisorii mai mare de 20 de ani;
b) 10 ani, cand legea prevede pentru infractiunea savarsita pedeapsa inchisorii mai mare de 10 ani, dar care nu depaseste 20 de ani;
c) 8 ani, cand legea prevede pentru infractiunea savarsita pedeapsa inchisorii mai mare de 5 ani, dar care nu depaseste 10 ani;
d) 5 ani, cand legea prevede pentru infractiunea savarsita pedeapsa inchisorii mai mare de un an dar care nu depaseste 5 ani;
e) 3 ani, cand legea prevede pentru infractiunea savarsita pedeapsa inchisorii care nu depaseste un an sau amenda;
Cel mai recent răspuns: rodica1985 , utilizator 00:11, 14 Februarie 2014
8 ani daca nu intervine nici o intrerupere

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prescriere fapte dosar in curs de investigare pavelescuC pavelescuC Buna ziua, Asociatia de proprietari a depus o plangere impotriva fostului casier. Politia a deshis un dosar de investigatii, dar au trecut deja 5 ani in ... (vezi toată discuția)
Prescripție ucidere din culpa IonMF IonMF Cînd se prescrie pedeapsa unui inculpat care la judecarea pe fond a primit 5 ani de închisoare cu executare.S-a facut apel iar acum cauza a fost trimisă ... (vezi toată discuția)
Înlăturarea răspunderii penale! Dr.Dreams Dr.Dreams Buna ziua! Vă rog o întrebare la următoarea speță: Cat timp trebuie să curgă pt înlăturarea răspunderii penale de la data când am fost depistat de ... (vezi toată discuția)