avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Activitate DANNUTZA85

Activitate DANNUTZA85

Buna ziua, 1.Vreau sa va intreb in cazul unui credit acodat de Banc Post pe o perioada de 10 ani, credit care a fost dat spre executare silita, cum pot sa calculez si robor 3 M, marja fixa 0, dobanzie penalizatore, daca nu am nici un grafic de rambursare din care sa reisese ca s-a modificat dobanda. (ma raportez la cursul robor de pe bnr.) 2. Mentionez faptul ca am o evolutie a adobanzii, dar din decembrie 2008 pana in august 2016, este aceasi dobanda (aceasta dobanda nu trebuia actualizata la 3 luni chiar daca recuperarea se face prin executare silita (executor.) Din cate am citit daca dosarul este la executare, nu ar trebui sa se mai aplice dobanzi (dobanzi care executorul mi-a spus ca nu stie cum sunt calculate, mi-a dat doar o situatie cu incasarile). 3. Din 2016, creditul a fost cesionat in favoare Kruk Romania, valoare de recuperat 31000, 26000 valoare creditului, iar diferenta dobanzi si comisioane., inclusiv dobanda dupa cesioanare aplicata o singura data. (la inceputul valorii de recuperat.) Este corect sa aplice dobanzi Kruk Romania? 4, Dca nu am nici un grafic de la banca din care sa reiese dobanzile penalizatoare, am doar o situatie cu rambursarile (sumele incasate reprez rata creditului formata din dobanzi, comisoane,..) cum calculez dobanzile penalizatoare! Multumesc frumos!
:Buna ziua,
1. in cazul punctajului pentru pensia de invaliditate,si gradul de invaliditate III, se acorda un punctaj suplimentar, la punctajul obtinut initial, (prin raportarea pensiei/salariul mediu net, brut) depinde de perioada, vreau sa va intreb daca se adauga un procent supliementar
2.In cazul in care sunt emise mai multe decizii pensionare, începând cu anul 2007, dar in nici una nu este trecut indicele de corectie, iar in 2 decizii din 2017, indicele de corectie este, cf art. 170, este 0, cum s-a calculat acest indice si cred ca imi lipseste decizie....
Multumesc frumos!
Buna ziua,
Daca pentru o adeverinta eliberata de o Primarie, in care o persoana a obtinut venituri agricule (total retributie), lucrând la fostul C.AP., deasemenea pe adeverinta este scris si contributie pensie suplimentara, (iulie -noiembrie 1989, 70 lei, 71lei, 71 lei, 71 lei, 71 lei). Mnetionez faptul ca perioada iulie-noiembrie s-a calculat ca si punctaj agricol la fostele C.A.PM acordanduse un procent pe an. M-ar interesa modul de calcul al contributiei la pensie suplimentara, sau daca se va lua in calcul. Multumesc frumos!
Discuție Stagiu militar
Buna ziua, pentru calcul punctajului lunar, de ex daca intr-o luna 01.10.1972-09.10.1972 avem un salar de incadrare de 1360, iar in perioada 10.10.1972-31.10.1972 este aferent stagiului militar cu un salar minim pe economie de 1000 lei. Se aduna cele doua salarii 1360+1000 lei, iar rezultatul se imparte la 1000 lei? Si vreau sa va mai intreb pentru punctajul suplimentar (punctaj aferent grupei) pentru procentul de 100% inmultim 25%, iar pentru 80%, 70, facem inmultirea punctajului cu 70%, 80, %, iar rezultatul cu 25%. Facem o suma pentru aferenta punctajului de 100%, 80, %, 70%, iar rezultatul il impartim la stagiul complet aferent (anexei nr. 5, de ex. 33.6 ani). Daca impartim punctajul aferent grupei la stagiul complex, pentru calculului punctajului mediu doar adunam suma rezultata aferent punct. grupei, ( nu o adunam si o impartim la stagiul complex). Ce inseamna conditii deosebite?. Multumesc frumos!
Discuție Stagiu militar
Buna ziua, pentru calcul punctajului lunar, de ex daca intr-o luna 01.10.1972-09.10.1972 avem un salar de incadrare de 1360, iar in perioada 10.10.1972-31.10.1972 este aferent stagiului militar cu un salar minim pe economie de 1000 lei. Se aduna cele doua salarii 1360+1000 lei, iar rezultatul se imparte la 1000 lei? Si vreau sa va mai intreb pentru punctajul suplimentar (punctaj aferent grupei) pentru procentul de 100% inmultim 25%, iar pentru 80%, 70, facem inmultirea punctajului cu 70%, 80, %, iar rezultatul cu 25%. Facem o suma pentru aferenta punctajului de 100%, 80, %, 70%, iar rezultatul il impartim la stagiul complet aferent (anexei nr. 5, de ex. 33.6 ani). Daca impartim punctajul aferent grupei la stagiul complex, pentru calculului punctajului mediu doar adunam suma rezultata aferent punct. grupei, ( nu o adunam si o impartim la stagiul complex). Ce inseamna conditii deosebite?. Multumesc frumos!
Buna ziua, pentru calcul punctajului lunar, de ex daca intr-o luna 01.10.1972-09.10.1972 avem un salar de incadrare de 1360, iar in perioada 10.10.1972-31.10.1972 este aferent stagiului militar cu un salar minim pe economie de 1000 lei. Se aduna cele doua salarii 1360+1000 lei, iar rezultatul se imparte la 1000 lei? Si vreau sa va mai intreb pentru punctajul suplimentar (punctaj aferent grupei) pentru procentul de 100% inmultim 25%, iar pentru 80%, 70, facem inmultirea punctajului cu 70%, 80, %, iar rezultatul cu 25%. Facem o suma pentru aferenta punctajului de 100%, 80, %, 70%, iar rezultatul il impartim la stagiul complet aferent (anexei nr. 5, de ex. 33.6 ani). Daca impartim punctajul aferent grupei la stagiul complex, pentru calculul punctajului mediu doar adunam suma rezultata aferent punct. grupei, ( nu o adunam si o impartim la stagiul complex). Multumesc frumos!

Răspuns la discuția punctaj lunar
Buna ziua, multumesc de raspuns! Se imparte la stagiul complet din grupa a II a doua, sau stagiul compet? Daca il impart de exemplu la un stagiu complet ex. 33.6 este un punctaj
f mic, 0.5555 sau stagiul aferent grupei a II a.

Carp Mircea a scris:

Corect.

Discuție punctaj lunar
Buna ziua, punctajul aferent grupei a II a 100 % se inmulteste cu 25%, iar la 70 % inmultim procentul din luna cu 70 %, iar rezultatul cu 25 %. Punctajul total aferent din grupa a ii se imparte la stagiul complet si aflam punctajul
Buna ziua, vreau sa va intreb modul de calcul punctaj grupa a II, PROCENT 100, 80, 70%. Este corect daca puncrajul lunar din luna respevtiva se inmulteste cu 25%, aferent sporului 100%, la 80% se inmmulteste puncrajul lunar cu 80%, iar rezultatul cu 25%. Aceste puncte se inmulteste cu vechimea din grupa a IIa.Toate aceste puncte se aduna la punctajul anual. Cumulat.
Buna ziua,
La o întreprindere individuala in anul urmator registrul jurnal de incasari si plati, fisa pentru operatiuni diverse si jurnalul pentru operatiuni diverse se va completa de la zero, sau va merge in continuare cu soldul din anul precedent(ex. 2014). Jurnalul pentru operatiuni diverse pentru determinarea venitului net se aplica si pentru intreprinderi individuale in sistem real?, a aparut modelul, de unde se poate achizitiona? contributiile cu asigurarile sociale la pensii si de sanatate sunt deductibile in 2015? in 2014 erau deductibile..
Multumesc si o seara frumoasa in continuare!