avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 162 soluții astăzi
Forum Activitate scobarul

Activitate scobarul

Suntem un ONG asociatie de pescari si vrem sa achizitionam o barca cu motor de la o persoana fizica.Cum putem face achizitia sa fie legala ? Prin act notarial,prin o firma care face acte de vanzare cumparare pentru autoturisme sau este suficient act de vanzare / cumparare incheiat intre persoana fizica si asociatia noastra ?
Suntem un ONG asociatie de pescari si vrem sa achizitionam o barca cu motor de la o persoana fizica.Cum putem face achizitia sa fie legala ? Prin act notarial,prin o firma care face acte de vanzare cumparare pentru autoturisme sau este suficient act de vanzare / cumparare incheiat intre persoana fizica si asociatia noastra ?
Răspuns la discuția Membrii fondatori ONG
Deci putem sa-l excludem ? sau cel putin de la participarea la sedinte a ad generale ?
Răspuns la discuția Membrii fondatori ONG
Spatiul nu este a lui e al altei persoane (persoana cu care am facut contractul de inchiriere), prieten cu el si cu care sa inteles sa ne dea afara
Răspuns la discuția Membrii fondatori ONG
Am fost evacuati pentru ca vrea el sa-si deschida o alta asociatie de pescari concurenta cu a noastra in acel spatiu
Suntem ONG (asociatie de pescari recreativi) cu 8 membrii fondatori, unul din fondatori care nu are functii de conducere ne-a evacuat din spatiul unde are asociatia sediu si doreste sa ne desfinteze casa-si faca el alta asociatie
Itrebare : Acest membru fondator poate fi exclus din asociatie, sau cel putin exclus de la sedintele adunarii generale ?
Sunt operat de cancer vezical din anul 2008 (de doua ori) si pensionat din 2009.
Cat timp pot beneficia de pensie de boala ? Medicul de la comisia de pensionare mi-a aratat un art. din monitorul oficial (nu stiu Lege sau OG ) stabilite de Guvernul Boc prin care se stipuleaza ca daca nu am recidivat adica operat (sau ghinion nu am murit) dupa cinci ani nu mai beneficiez de pensie, iar la ultimul termen al comisiei (05.08.2013) ma trecut de la gr.2 la 3 si am piedut la pensie de la 586 lei sa redus la 409 lei (40%), si mia spus ca de la anul nu mai beneficiez de pensie .
In actele asociatiei noastra de pescari : act constitutiv, statut,regulament de organizare si functionare nu sunt prevazute sanctiuni pentru membrii fondatori.
1- Este legal daca adunarea generala hotaraste excluderea unui membru fondator ? sau un membru fondator ramane pe vecie (cat exista aceasta asociatie), deoarece noi dorim sa nu mai participe la ad .gen. deoarece ne aduce in sedinte numai jigniri si injurii.
2- Un membru fondator, poate delega pe alt membru fondator sa-l reprezinte la sedintele ad. gen. ? si daca " da " este suficienta o procura semnata de cei doi sau trebuie un inscris notarial ?


Răspuns la discuția Membrii fondatori ONG
In actele asociatiei noastra de pescari : act constitutiv, statut,regulament de organizare si functionare nu sunt prevazute sanctiuni pentru membrii fondatori.
1- Este legal daca adunarea generala hotaraste excluderea unui membru fondator ? sau un membru fondator ramane pe vecie (cat exista aceasta asociatie), deoarece noi dorim sa nu mai participe la ad .gen. deoarece ne aduce in sedinte numai jigniri si injurii.
2- Un membru fondator, poate delega pe alt membru fondator sa-l reprezinte la sedintele ad. gen. ? si daca " da " este suficienta o procura semnata de cei doi sau trebuie un inscris notarial ?
Răspuns la discuția Membrii fondatori ONG
Asociatia noastra de pescari (ONG) are 8 membrii fondatori si membri pescari care platesc cotizatie in asociatie in jur de 1.000 in acest caz numarul de 15 se refera la membrii fondatori sau membrii cotizanti fiindca adunarea generala a asociatiei se convoaca conform statutului numai cu membrii fondatori?