avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Activitate ChrisArcuda

Activitate ChrisArcuda

buna seara,
deoarece nu am avut revizia instalatiei de utilizare efectuata(motivul este alta discutie...) furnizorul de gaz mi-a inchis robinetul la contor sigilandu-l. Am sunat, s-au prezentat mi-au facut revizia si mi-au sigilat din nou contorul pe pozitia inchis, lasandu-mi un buletin de sigilare pe care bifat este rezultatul probelor ADMIS. La intrebarea mea cand se va desigila contorul am primit raspuns ca nu e treaba lor, altii urmeaza sa vina. Si ii astept de 5 zile perioada in care nu pot folosi centrala nici aragazul. Deoarece este perioada de iarna si am 2 copii minori daca deschid robinetul, fara a-l desigila(am constatat ca se poate) si ma folosesc de gaz, normal va apare diferenta de index pe contor. La ce riscuri ma expun?
Rog raspuns, multumiri.
Discuție Sicane de vecin
buna seara,
locuiesc intr-un bloc la etajul3/4. Vecinul de 'deasupra' si-a montat aparat AC anul trecut in luna august caci sta tot anul in Italia, mai putin aceasta luna. Toate ok, dar dupa ploile din toamna am constatat ca neavand scurgere la streasina, apa de pe acoperisul vecinului se scurge de pe aparatul AC pe peretele meu si apoi pe fereastra, caci acest aparat e montat deasupra ei. Deja am probleme, caci dupa apa scursa permanent din topirea zapezii (are acoperis din internita ce retine zapada si se topeste incet, nu cade) si atatea ploi, varul decorativ de deasupra ferestrei s-a dus si observ ca imi afecteaza si tencuiala. I-am spus situatia acum 2 saptamani spunand ca 'sa vad ce pot face' si n-a facut nimic, azi mi-a taiat-o ca nu poate, si daca nu-mi convine sa-i dau bani sa puna stresini...
p.s.-asociatia de proprietari nu e o solutie
Va rog, parerea dvs.
Cu stima.
buna seara,
Pot deduce tva la carburant pt utilaje gen tractor( folosit la lucrari agricole) sau banzic taiat lemne? Ce documentatie trebuie?