avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 616 soluții astăzi
Forum Activitate eduard27

Activitate eduard27

Buna seara!sunt angajat in cadrul unei firme multinationale incepand cu luna iulie initial pe o perioada determinata de 3 luni ,care a fost apoi extinsa pana in luna feb 2023.brusc am fost instiintati printr o sedinta cativa dintre angajati ca nu merge treaba si avem 3 optiuni:sa mergem la.o alta firma specificata de ei(e la mare distanta si nu pot ajunge fara a cheltui zilnic multi bani pe naveta)...a 2a varianata sa mergem relocati in alt judet la.sute de km sa lucram acolo ei asigurand cazarea si 3 sa mergem acasa.Eu unu nnam ales nicio varianta din ele si m am trezit cu seful cu demisia la zi sa o semnez.am refuzat sa o semnez si i am zis ca am contract si vin la.munca pana la incheierea lui.el.a zis ca nu are unde ma reloca in fabrica.urmeaza luni sa ma prezint la munca conform contractului.
Ce se poate face in situatia mea?eu nu as renunta la acest contract de munca.daca nu semnez demisia si le cer sa mi trimita concedierea o vor putea face?precizez ca n am avut nicio abatere si mi am facut treaba f bn pana acum.tot sunt pistonat de tipul de la resurse sa iau o decizie.mentionez ca firma la care lucrez e subcontractant la o alta mare firma internationala.cei din urma vor sa renunte partial la serviciile la cei sunt eu angajat.
Deci ce se poate face?pot negocia demisia in schimbul unor salarii?
Banuiesc ca acest certificat nu mi va fi inmanat personal ci va fi trimis angajatorului ,nu?dupa ce fac controlul pot solicita de la clinica o copie a acestui certificat?

Cornel Vasile a scris:

Nulitatea este remediabila in situatia in care salariatul prezinta ulterior certificatul medical, iar din cuprinsul sau rezulta ca este apt de munca pentru functia respectiva.

Buna seara!doresc sa ma angajez mi am gasit de munca intr o fabrica componente auto.contractul va fi incheita printr o firma de recrutare,interviul s a desfasurat efectiv in strada (f ciudat)scurt si la obiect.Am cazut de acord si am intocmit copiile necesare,cazier etc ptr angajare.urmeaza vizita medicala ptr care sunt programata sapt viitoare insa agentul a zis ca intai musai va trebui sa semnez contractul si apoi imediat sa fac vizita medicala.chiar ne intalnim la unitatea medicala unde urmeaza sa semnez intai contractul .Pe unde am mai lucrat stiu ca controlul medical se face inaintea semnarii contractului.care este smecheria?ce risc?De ce doreste musai sa semnez inainte de a intra la controlul medical?ca mi se pare un pic cam dubioasa toata treaba.Am mai citit pe net si am dat si de asa ceva

Contractul individual de munca incheiat in lipsa unui certificat medical, respectiv fara avizul medicului de medicina muncii, atrage dupa sine nulitatea contractului de munca.
2 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
nu scrie nicaieri negru le alb despre purtarea mastii in spatii deschise.

latka a scris:

Mai citiți și restul.
Inclusiv art. 5 alin 2 litera d.

2 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
asta prevede legea:
Articolul 13
Pe durata stării de alertă, prin ordin comun al ministrului sănătății și ministrului afacerilor interne se poate institui:
a) obligativitatea purtării măștii de protecție în spațiile publice închise, spațiile comerciale, mijloacele de transport în comun și la locul de muncă;
nu scrie nimic de obligativitatea purtarii mastii in spatii deschise,e precizat f clar de spatii inchise

latka a scris:

Este legală. Legea 55 /2020 prevede astfel de contravenții.

1 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
Romania Mare nu mai exista de mult...cum adica sa existe legi la nivel local?ce baza contitutionala are o astfel de lege?sunt din Iasi.
vad ca se aplica treptat obligarea populatiei de a purta masca in aer liber...repet conform carei legi si carei constitutii?
2 din 7 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dvs sunteti medic sau avocat?n are nicio legatura referitor la cultura mea generala!eu am intrebat daca e legal!sunt din Romania!din cate stiu eu legea stipuleaza clar doar de spatii inchise.Una e recomandarea alta e o obligatie care nu are temei legal si constitutional.Astept un raspuns pertinent
este legala amendarea persoanelor care nu poarta masca in spatiu deschis?
Discuție Demisia la zi?
Demisia la zi?
Ok ,sa zicem ca nu ma deranjeaza faptul ca mi se ia temperatura insa ma deranjeaza ce ar putea urma daca am peste 37.3 grade.nu as intra nici eu la lucru in aceasta situatie insa ce urmeaza ma sperie...am inteles ca esti luat cu salvarea sau ti se face test covid...si esti bagat la duba pe romaneste si dus la spital si internat ceea ce este un abuz.daca refuzi am inteles ca ti se face dosar penal...pai e normal asa ceva?