avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 447 soluții astăzi
Forum Activitate iacobandreea30

Activitate iacobandreea30

Răspuns la discuția PURTATOR DE IMPOZIT PE VENIT?
V amultumesc, mult pentru raspuns .
Buna seara. As vrea sa stiu daca in urmatoarea speta, pe care o voi prezenta, se datoreaza impozit pe venit, sau nu ;
Ma confrunt cu urmtoarea problema: Asociatului unic, care este si adm. soc., i se acorda un imrumut in bani, prin virament bancar, de catre o pers. fizica. Asociatul, care primeste imprumutul, finanteaza(imprumuta) , la randul sau, societatea comerciala la care este asociat unic si adm . unic. Se datoreaza imp pe venit ? Ulterior se va fce compensare bilaterala. Multumesc.
Am o nelamurire , legata de prevederile acestei ordonante , si anume daca aceasta se aplica si la dir. de impozite si taxe locale- privind imp pe mijl. fixe, sau este strict legata de ANAF? Multumesc.
Va multumesc.
Ce documente, autorizatii ce trebuiesc intocmite ,pentru a putea desfasura intr-un club, activitati de recreere - jocuri de biliard, tintar , ping pong, fotbal , remmy, table ,exclus poker, jocuri mecanice ?
Buna ziua. Am primit de la ANAF in cursul zilei de ieri, decizia de anulare din oficiu a inregistrarii in scopuri de tva, potrivit prevederilor art 153 din Codul Fiscal alin 9 lit d din Codul Fiscal, intrucat pe parcursul semestrului calendaristic anterior, nu s-a depus niciun decont de taxa pe valoarea adaugata. Ni se comunica ca putem face contestatie la ANAF in termen de 30 zile de la data primirii prezentei .
Intrebarea mea este, cum se formuleaza aceasta contestatie , si ce anume conditii trebuiesc indeplinite pentru a-mi activa codul de platitor de tva. Va multumesc anticipat.
CORECT. VROIAM SA FIU SIGURA, PT. CA MA CONTRAZIC CU PATRONUL. Multam mult. O seara Buna.
Buna seara.Vreau sa achizitionez o cladire construita in anul 2006 , de la o persoana juridica, la o alta persoana juridica.
Se factureaza cu sau fara tva de 24% ? Multumesc.
Va multumesc pentru sfat.

Buna ziua. In luna august 2011 , o societate comerciala intra in insolventa . Luna aceasta , martie 2012, tribunalul aproba cererea de lichidare a soc. respective. Intrebarea mea este: la 31 decembrie 2011 , ce fel de bilant depun? De lichidare , sau pe cel prescurtat ? Depun 2 bilanturi distincte? unul pentru 31 decembrie 2011 , iar celalalt pt 31 martie 2012? Eu ma gandesc sa-l depun pe cel prescurtat la 31 decembrie 2011 , si pe cel de lichidare pt. 31 martie 2012 ,adica pe cel conform ordinului 1376/ 2004.
Multumesc.