avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 173 soluții astăzi
Forum Activitate ceferistul10

Activitate ceferistul10

Buna seara , am un contract de mana pe vanzare teren din 2007 mai e valabil? dupa ce perioada acest act nu este valabil
Răspuns la discuția Salariu in preaviz
Va multiumesc pentru raspuns ce trebuie sa fac? sa depun plangere la itm?
Buna ziua daca ma poate ajuta cineva cu un sfat. Am lucrat la o firma de distributie 3 ani am avut un salar fix si comision din vanzari 2% fara tva deoarece nu ne am inteles am decis o despartire cu preaviz de 20 zile ultimul salar am luat doar 690 ron desi cind am fost angajat am luat 1000-1200 ron .In preaviz nu beneficiez de acelas drepturi adica salar fix plus comision .
Buna ziua daca stie cineva am avut carnetul suspendat pe o luna la ridicarea permisului imi cere chitantia cu , care am achitat amenda?
Discuție Cazier
In cazul in care am un dosar penal care este la parchet ,eu am nevoie de cazier pentru angajare apare in cazie?
Buna seara in noul cod penal sa modificat ceva la infractiunea de delapidare dosarul este de 3 ani in cercetare firma fraudata a intrat in insolventia
Răspuns la discuția Demisie
Cred ca nu ati prea inteles ce am scris angajatorul nu are dreptul sa ma dea afara ca eu nu stai drepti in fata lui atit timp cit eu nu am nici o plingere sau reclamatie de la clienti cu care eu colaboram cred ca este dreptul meu sa cer la despartire motivul pentru care au dorit sa ma despart de firma lor.
Discuție Demisie
Buna dimineata daca ma poate ajut cineva cu un sfat.lucrez la o firma de 3 ani unde de si am fost angajat pe functia de agent vanzari am ocupat functia de sofer distribuitor in acesti 3 ani am avut mai multe divergente verbale cu sefa mea care nu tineau de activitatea mea cum ar fii ; nu discutam cu ea numai pe teme de munca incercam sa le spun ca distributia se face de dimineata pentru ca avind si firme in oras am primit amenzi pe care eu le-am achitat , pelinga functia mea ea cerea sa ma inplic in toate activitatie firme pregatire de marfa maturat in curte si asa mai departe pe care eu le-am prestat un timp fara sa ma oblige cineva.Ieri dimineata am fost anuntiat de catre seful meu ca au hotarit sa ne despartim pe care eu l-am acceptat dar am cerut sa respect legea si sa mai vin cele 21 de zile de preaviz dupa care doresc motivarea despartirii pentru a putea da firma in judecata pentru ca nu cred ca daca eu nu comunic cu patroana sau patronul numai pe teme de munca este un motiv sa ma dea afara . Rog cine ma poate ajuta cu sfaturi ce sa fac in continuare eu sint 2 zile in concediu de odihna iar maine ma reintorc la munca ce trebuie sa fac? ei au cerut ca cei 21 de zile sa nu mai vin la firma.
dar legal firma ma poate da afara pentru ca nu am permis. Daca eu imi iau concediu fara salar sau concediu firma se poate inpotrivii? va multiumesc pentru raspunsuri.
In scurt timp mi se va retine permisul pe 30 zile pentru un politist care a avut un exces de zel firma ma poate concedia pe acest motiv? sint sofer distribuitor.