avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 504 soluții astăzi
Forum Activitate sorinmold

Activitate sorinmold

buna ziua!ma intereseaza o lamurire in legatura cu cei 2 ani de reducere a varstei de pensionare pentu ca am locuit intr o zona poluata.locuiesc in orasul Ploiesti de peste 30 ani si as beneficia de acea reducere.suplimentar am lucrat si 10 ani de grupa1.intrbara este daca dupa toate modificarile cele doua tipuri de reducere se pot cumula.ca opinie personala mi se pare nedrept sa nu se cumuleze pentru ca am lucrat in alta zona poluata decat zona in care locuiesc.multumesc
ma gandesc de exemplu ca la un moment dat poate are pretentia sa locuiasca cu mine.pot sa inpiedic asta el avand acelasi domiciliu cu mine?
fratele meu este in cipru si are cartea de identitate expirata.in romania nu mai are nici o adresa de domiciliu si nici propietati.pentru al ajuta in acord cu legile romane trebuie sa l iau in spatiu la mine.vreau sa stiu ce obigatii am eu in cazul in care imi dau acordu de primire in spatiu si ce drepturi ar avea el.am de lut o decizie grea pentru ca scoaterea din spatiu sa face numai cu o hotarare judecatoreasca. multumesc!
mama mea are aproape 80 de ani si necesita supravegere si intretinere.pentru acest lucru in curand voi fi nevoit sa renunt la servici.intrebarea este:cum pot sa am grija de ea si daca se poate cu contract de munca de la o institutie a statului?cui trebuie sa ma adresez?multumesc!
sunt angajat pe perioada determinata de aprox.doua saptamani.din cauza efortului fizix si a adaptarii am descoperit o problema medicala care ma inpiedica sa lucrez cu randament bun. probabil voi fi nevoit sa fac investigatii medicale mai ample ceea ce nu pica bine pentru un nou angajat.intrebarea mea este daca voi fi nevoit sa incetez contractul de munca in perioada aceasta voi putea beneficia de somaj?mentionez ca in ultimi cel putin 3 4 ani nu am avut perioade de inactivitate. multumesc!
in timpul perioadei de preaviz in urma demisiei se pot "lua" zile de concediu de odihna.multumesc!
Buna ziua!as dori o lamurire privitor la urmatoarea intrebare :sunt angajat pe perioada nedeterminata dar cu una din clauze fiind perioada de proba de trei luni iar referitor la demisie perioada este de 20 zile lucratoare si din partea angajatului si din partea angajatorului.intrebarea este in timpul perioadei de proba in ce conditii de timp se pleaca prin demisie?va multumesc!
exista alta varianta de a pleca de la societate la alta inafara de demisie cu toate formele ei?inainte exista transerul pe care acum nu stiu daca mai e.
Discuție Mostenire
tata casatorit a doua oara.mama vitrega nu mai are copii.dupa ce a decedat tata apartamentul revine dupa cate stiu eu copiilor tatalui si mamei vitrege.intrebarea mea este dupa decesul mamei vitrege cine mosteneste partea ei? mentionez ca apartamentul a fost cumparat de tata si mama vitrega iar noi copiii(doi) nu stiu juridic cum suntem fata de mama vitrega.