avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 334 soluții astăzi
Forum Activitate cgabriela63

Activitate cgabriela63

Buna ziua!
Am mostenit un apartamen si as vrea sa inscriu in CF dreptul meu de proprietate, stiti cum se procedeaza?Multumesc!
Răspuns la discuția PROCURA DE REPREZENTARE GRESITA
Multumesc, asa am facut, sper sa se rezolve.
Răspuns la discuția PROCURA DE REPREZENTARE GRESITA
Problema mea este ca notarul este la Suceava si eu sunt la Arad.
Buna seara!
Am facut o procura de reprezentare la notar pentru al reprezenta pe fratele meu la dezbaterea succesiunii, insa la incheiere am observat abia mai tarziu ca seria si numarul CI au fost trecute gresit.Ce as mai putea face avand in vedere ca fratele a plecat in Germania si nu poate reveni in tara.
Discuție SUCCESIUNE
Buna ziua!
Va rog sa imi spuneti daca s-a modificat ceva in Codul civil referitor la succesiune?
Situatia mea este urmatoarea: in anul 2002 tatal meu a decedat, insa nu am facut mostenirea dupa el, In octombrie 2018 a murit si mama insa fratele meu a plecat dupa inmormantare in Germania si de atunci nu am nici o veste de la el.Imi spunea cineva ca in cazul in care in 6 luni nu ne prezentam pentru succesiune, se pot prezenta surorile mamei mele si solicita mostenirea!Eu nu am auzit asa ceva, insa va intreb pe dv cum sa procedez in acest caz.
Multumesc!
Răspuns la discuția Plata impozit
Multumesc!
Nu cred ca e vorba de majorari, pentru ca suntem in termen.
Data scadenta este 30.06.2016, deci ma e!
Ma duc sa vad ce este!
Discuție Plata impozit
Buna ziua!
In data de 30.04.2016 am solicitat de la primarie o decizie de impunere si am primit-o.
Astazi sotul meu s-a dus sa plateasca impozitul si suma este mai mare decat cea comunicata initial.
Va rog sa imi spuneti daca se poate modifica suma dupa emiterea deciziei si daca era obligatia serviului de taxe si impozite sa ne comunice noua suma!
Multumesc!
Răspuns la discuția intampinare chemare in judecata
Multumesc pentru raspuns!
Buna ziua!
Societatea noastra a primit o citatie de chemare in judecata pentru plata unor facturi restante si penalitatie la ele.Asociatul a fost la reclamant si a primit o hartie prin care i se comunica soldul facturilor nu si a penalitatilor si prin care el se angajeza sa le plateasca pana la data de 01.03.2016.Termenul pentru judecarea cauzei este 09.02.2016.Trebuie sa fecem intampinare a cererea de chemare in judecata la care sa anexam si aceast document?Ce ma ingrijoreaza este ca in document nu este trecuta si valoarea penalitatilor si nici ce se va intampla cu ele, desi in instanta se cer si acestea.Furnizorul spune ca e in regula asa insa eu nu sunt prea convinsa!
Va rog sa ma sfatuiti cum trebuie procedat!
Buna ziua!
Sunt agent de asigurari la o firma de brokeraj.
Iri am facut o polita si dupa ce am listat-o am vazut ca am gresit seria de sasiu si data de la care polita este in vigoare.Din aceasta cauza clasa de bonus a fost gresita si suma a fost mai mare decat cea corecta.
Am sesizat imediat brokerul, am atasat polita gresita, polita anterioara si talonul masinii si am cerut anularea politei.
Astazi am intrebat din nou daca polita a fost anulata si mi s-a spus ca nu se poate fiindca este o polita care deja isi produce efectele.
Din cate stiu eu, asta daca stiu corect, polita poate fi anulata daca seria sasiului este gresita .
Mentionez ca data de cand polita intra in vigoare este 31.12.2014, deci nu este inca in vigoare.Nu am luat banii de la client deoarece diferenta intre suma de pe polita si cea pe care in mod corect trebuia platita era fdestul de mare.
Ce as putea face?
Multumesc!