Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... SUCCESIUNE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

SUCCESIUNE

Buna ziua!
Va rog sa imi spuneti daca s-a modificat ceva in Codul civil referitor la succesiune?
Situatia mea este urmatoarea: in anul 2002 tatal meu a decedat, insa nu am facut mostenirea dupa el, In octombrie 2018 a murit si mama insa fratele meu a plecat dupa inmormantare in Germania si de atunci nu am nici o veste de la el.Imi spunea cineva ca in cazul in care in 6 luni nu ne prezentam pentru succesiune, se pot prezenta surorile mamei mele si solicita mostenirea!Eu nu am auzit asa ceva, insa va intreb pe dv cum sa procedez in acest caz.
Multumesc!
cgabriela63, utilizator
Nu va mai uitati in gura unuia si a alutuia. Mergeti la notar, veti dezbate succesiunile in ordinea deceselor. Veti avea nevoie de frate sau de imputernicire de la el.
Competent e notarul de pe raza ultimului domiciliu al parintilor.