avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 391 soluții astăzi
Forum Activitate ciprianmocanu13

Activitate ciprianmocanu13

Buna seara. Doresc sa infiintez o sectie productie lichior si am nevoie de consiliere juridica. Am rugamintea sa imi transmiteti daca aveti expertiza in acest domeniu, pentru o eventuala colaborare. Multumesc!
Buna ziua

Sunt inregistrat ca Intreprindere Individuala si vreau sa revand cafea. Va rog frumos sa imi transmiteti daca revanzarea cafelei pe teritoriul tarii necesita o autorizare speciala si daca se taxeaza diferit de restul produselor.

Va multumesc anticipat.
Nu sunt in masura sa dau sfaturi pentru ca nu am copii dar inteleg ca treceti printr-o problema cumplita si vreau sa stiti ca ma rog pentru dumneavoastra. Domnul sa va aiba in paza!
Buna ziua

Va rog sa imi transmiteti daca este normal din punct de vedere legal, faptul ca, Casa de Asigurari de Sanatate Bacau nu deconteaza nici un fel serviciu medical stomatologic pe motiv ca nu au semnate contracte cu nici un cabinet sau furnizor de servicii medicale stomatologice.
Mi se pare absolut anormal ca sa primesc (telefonic) un asemenea raspuns din partea lor avand in vedere faptul ca de 19 ani platesc asigurari de sanatate obligatorii lunar.
Va rog sa imi transmiteti care ar fi eventualele cai legale prin care as putea sa beneficiez de acest gen de servicii medicale ( la care consider ca sunt mai mult decat indreptatit) si mentionez ca este vorba de interventii absolut necesare (detartraj, carii) si nu de interventii de natura estetica sau de alt tip.

Va multumesc anticipat.
Cu stima
CM
Va multumesc pentru informatiile deosebit de precise. Un raspuns cu adevarat profesional.
Buna seara

Va rog sa imi transmiteti daca in prezent se poate cumpara pentru revanzare produse din supermarketuri gen Cora sau Auchan.
Mentionez ca detin Intreprindere Individuala, cumpar produsele cu factura fiscala si fac revanzarea lor tot cu factura.
Ma intereseaza aspectul legal,daca pot cumpara pentru revanzare .... si daca conteaza, pentru mine ca si revanzator, care este codul caen al furnizorului, atata vreme cat eu receptionez produsele cu factura si le vand tot cu factura, platind taxe pentru venitul realizat.

Va multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri pe care le astept cu deosebit interes.

Cu stima
mmoceanu a scris:

Se pierde arvuna in cazul in care renuntati la incheierea unui contract la care v-ati angajat si pe care nu l-ati mai incheiat! Contractul, chiar incheiat la agentia imobiliara, fara notar, este perfect valabil, potrivit legislatiei actuale!


Dar in situatia in care agentia nu a respectat conditiile antecontractului .... pentru ca apartamentul nu este gata, iar in prezent eu ca si cumparator nu mi-am primit inapoi nici arvuna desi antecontractul a expirat de 3 luni, ce despagubiri pot cere in istanta ?

Va rog sa imi transmiteti care sunt actele normative care reglementeaza punerea in vanzare a bijuteriilor cu si fara continut de metal pretios(cu pietre pretioase si pietre ornamentale). Mentionez ca detin o Intreprindere Individuala.