avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 290 soluții astăzi
Forum Activitate CMARINA

Activitate CMARINA

Suma este foarte mare in comparatie cu alte proprietati similare. Oricum, va multumesc!
Buna ziua!
Detin un apartament cu 3 camere la etajul 2 intr-un bloc cu 10 etaje. De cativa ani, nu mai locuieste nimeni acolo si platesc lunar intretinere o suma care mi se pare foarte mare. ( aproape 40 lei/luna). Mi s-a spus ca aici intra liftul, lumina si caldura de pe scara blocului , salariul femeii de serviciu si pierderile de apa de pe scara blocului. Am platit reparatia liftului si interfonul nou, dar eu nu stiu ce este legal si ce nu. Va rog sa ma lamuriti in acest sens. Va multumesc!
Buna ziua !
Vog sa ma ajutati in urmatoarea problema: Lucrez la contabilitate, intr-o unitate sanitara. In baza Ordinului 1315/ 25.07.2015, am primit bani de la Casa de Asigurari pentru decontarea medicamentelor personalului contractual din unitatile sanitare publice .Eu ma gandeam ca ar trebui evidentiati in contul 428, dar, de la primarie ,mi s-a spus ca trebuie sa maresc bugetul si sa-i dau pe cheltuiala cu articolul 20.30.30.Va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat in acest sens.
Multumesc.
Discuție Succesiune
Buna ziua,
Am o mare nelamurire, drept pentru care va cer ajutorul. Tatal meu, impreuna cu fratii lui au mostenit de la bunicul lor un teren in anul 2003. Nu au facut succesiune. Tata a murit in anul 2007. Eu mai am doua surori si un frate. Fratele nostru care a decedat si el in 2009, a fost casatorit cu o persoana care avea trei copii( care nu au fost recunoscuti de fratele meu). Sotia lui a decedat si ea in 2012. Intrebarea mea este : acum , cand vom face succesiunea ptr. terenul respectiv, trebuie sa-i chemam si pe copii cumnatei mele? Legal, au dreptul la mostenire daca nu au fost infiati de fratele meu?
Multumesc anticipat.
Sunt vaduva de 2 luni. In cat timp trebuie facuta succesiunea si care sunt drepturile mele, avand in vedere ca sotul meu a avut copii din prima casatorie?
Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Restituirea drepturilor salariale
Multumesc pt.raspuns.
Răspuns la discuția Restituirea drepturilor salariale
In primul rand, multumesc pt.raspuns.
Schimbarea functiei s-a facut in baza unui act aditional pe care din pacate, l-am semnat.
In anul 2009, eram angajata a unei institutii publice pe post de contabil, cand, am absolvit Universitatea Spiru Haret .Am prezentat la serviciu adeverinta eliberata de catre aceasta. In acelasi an, mi s-a schimbat functia in economist. In anul 2010, universitatea mi-a eliberat o noua adeverinta pe care este specificat ca este valabila pana la eliberarea diplomei. Cand am vazut ca scandalul cu Spiru Haret ia amploare, am dat universitatea in judecata, iar in anul 2011 am depus la serviciu un certificat de grefa care dovedea acest lucru. Cu toate acestea, in 2012, am fost trecuta inapoi pe post de contabil, cu promisiunea ca atunci cand voi aduce diploma de licenta voi primi banii inapoi pe perioada in care am fost *retrogradata*. Acum am dus diploma castigata in instanta, dar cei de la serviciu imi spun ca nu e legal sa-mi dea banii inapoi, intrucat data eliberarii este 05.03.2014(desi scrie clar ca am sustinut licenta in iulie 2009. Va rog daca ma. puteti ajuta cu vreun sfat. Multumesc anticipat.