avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Activitate veronica1982

Activitate veronica1982

Răspuns la discuția salarizare functonari publici
In care lege se pune conditia ca salariul sa fie mai mare decat cel detinut anterior ????
Eu am cautat si nu am gasit .
Buna ziua !

In momentul in care un functionar public incadrat inspector asistent promoveaza in inspector principal i se mareaste salariul sau ramane la salariul detinut anterior promovarii?
Ce inseamna sa incepi constructia??????????
Sa incepi chiar si fundatia in pamant ?????? Sa termini fundatia si sa te apuci de ridicat elevatia?????????Sau sa incepi cu zidaria?????????
Legea este atat de interpretabila incat nu stii ce sa faci.
Astept un raspuns
Va multumesc!
Locuiesc intr - o localitate constanteana, si am nesansa ca langa mine sa aiba teren intravilan un agricultor . La inceputul anului a inceput sa rasara o constructie si sa fie agitatie mare in jur, cu tractoare, buldozere si alte utilaje. In final am aflat ca se construieste un siloz pentru depozitare cereale (iar ca acoperire si o fabricuta de mustar) cu fonduri europene. Au montat silozurile, dar vin cu precizarea ca acestea sunt mobile.
De cateva zile este un zgomot ingrozitor ca duduie peretii casei iar pe la usi si tavan a inceput sa se crape. Sunt mai multi vecini nemultumiti dar nu stiu unde sa se adreseze in afara de primarie care sigur sunt in legatura cu ei, asa ca simtim ca ne luptam cu morile de vant.
Am tot cautat pe net si am gasit franturi din lege cum ca nu ar avea voie sa construiasca in sat ci la minimum 1000 m in afara localitatii.
Va rog sa imi dati baza legala si unde ne putem adresa pentru o reclamatie.
Va multumesc.
Răspuns la discuția Probleme cu KRUK
va rog sa imi dati si baza legala, si cum ii pot determina sa nu ma mai agaseze cu scrisori si telefoane .
Buna ziua,
In data de 13.11.2005 am luat niste telefoane de la Media Galaxy (Credit Europe Bank)
Valoarea totala a creditului a fost de 2305.70 ron pe o perioada de 60 luni cu o rata lunara de 61.42 ron.
Am platit in primii 2 ani apoi nu am mai platit. Am fost sunata si mi s-au solicitat plati de la o firma de recuperari Colectare Recuperare Creante CRC SRL si am mai platit suma de 500 ron.Valoarea totala a platilor facute a fost de 1915 ron.
De la inceputul anului ne agaseaza pur si simplu cu teleoane si scrisori Kruk care ne cere sa semnam un angajament de plata pentru suma de 3517.23 ron din care 1722.34 ron creditul iar 1794.89 ron dobanda. Le-am cerut documente justificative pentru suma de la dobanda dar nu ne trimit nimic..., ca asa au preluat ei .., ca.....
Precizez ca ei spun ca sunt imputernicitiI creditorului Secapital S.a.R.L.
Nu stiu cum sa procedez, este legal ceea ce se intampla pot primi poprire pe salariu sau joaca la intimidare.
As dorii sa platesc dar doar suma care o datorez nu o dobanda colosala care nu stiu de unde a aparut. Eu stiu ca datoria se prescrie dupa 3 ani de la ultima scadenta in cazul in care nu are hotararea unui executor judecatoresc.

Va multumesc mult.
Răspuns la discuția Dubla functie publica
salariul pe care il am ca inspector este de 800 lei net, am doi copii si nu cred ca este ceva gresit ca doresc sa imi cresc veniturile !!!!!!!!!!!!
mersi pt recomandari.......
Răspuns la discuția Dubla functie publica
da . si daca particip la concurs si il iau ?????
atunci inseamna ca pot merge in paralel cu ambele ???????


daca este post contractual nu mai este functie publica, nu este asa??????

Lucrez in primarie ca functionar public - inspector asistent, dar a aparut un post la Casa de cultura - contabil cred ca tot functie publica . As putea sa ocup acel post . daca da in ce conditii . sau numai daca este post contractual.
Va multumesc
Va rog si baza legala .
Se acorda sau nu vouchere de vacanta anul acesta????????
Lucrez in primarie si am auzit zvonuri ca nu se acorda in 2014, pt ca au aparut normele metodologice de aplicare a legii (pe care nu o gasesc !!!!!) si in care se specifica acest lucru.
Va rog trimiteti raspuns si trimitere la legislatie .
Va multumesc.