avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 606 soluții astăzi
Forum Activitate Ciobanuliviuvasile

Activitate Ciobanuliviuvasile

Eu acum sunt in Romania si am inceput sa muncesc ca sofer,as dori sa dau divort de sotie ,din diferite motive.Avem doi copii minori si problema e ca sotia nu vrea sa vie sa semneze divortul ,de uarece e in ITALIA cu copii,avem si valori luate inpreuna dar tuate sunt in Romania.Cum se procediaza cu notari si traducere la ambasada ROMANIEI din ITALIA,sau se putuate face cu notari din italia.Daca nu am fost concis eu stau departe de familie si ca sa ma intorc iarasi in italia e greu cu munca si sotia vrea sa ramie fiindca copii au inceput scoala acolo si daca ias aduce in Romania ias distruge de uarece nu au prieteni ,nu stiu limba si sar acomoda fuarte greu.Problema cia mai mare ca ne avind servici nici eu nici nevasta cu acte in Italia,statul Italian ar putea sa ne ia copii.VA ROG AJUTATI-MA!
eu lucrez pe zi 9 ore ca asa e legia cu tahografu si la luna fac in jur de 180ore
inmultite cu 4,13 =743,4,mai sunt si calificat ca sofer si am diploma de bac cit trebue sa iau salar pe luna?
va multumesc dar tin sa va aduc la cunostinta ca examen in Anglia nu am dat pentru AM,A mi l-au dat din oficiu cu specificul COD 79(tri)pentru categoria A,l-
am optinut pe data de 14.06.2013 si expira 13.06.2018 as dori sa va trimit copie dupa traducere si permis englezesc dar nu am adresa de E-mail a Dumniavoastra
Va rog sa ma informa- ti cu privire la schimbaria permisului de conducere Englezesc(UK) in cel ROMANESC ,cu specificaria ca l-am preschimbat de oarece am venit in Romania, de a face scoala de sofer categoria "D" si in urma sederi pe spatiul LONDONEZ am represchimbat permisul din ITALIAN ce il aviam de apruape 10 ani lucrind in Italia ca sofer de tir si dulgher,dupa ce am ramas fara servici am plecat la insistenta unor prieteni de a-mi incerca iarasi norocu in alta tara ,aciasta fiind ANGLIA si ca sa pot sa-mi fac acte de munca si card bancar ,mi-am schimbat permisul (ce il aviam italian )cu categoriile si subcategoriile:"B,B+E,B1,B1+E,C,C+E,C1,C1+E",la preschimbaria in (UK)mi-au adaugat categoriile:"AM,A",iar acum la preschimbare in Romania,nu mi-au mai trecut categoria:"A". Neplacut surprins am mers la politie si am intrebat, m-am informat si pe net (ORDINUL MAI nr.163/2011) li-am spus ca ceva nu e bine ce au facut ,dar m-au timis acasa spunindu-mi ;("sa dau examen daca freau categoria"A" "),dar in lege spune clar ca statele care au semnat acorduri din ANEXA 1 nu dau examen si se trec in "RESTRICTII",articolul 7(6)cu introduceria de coduri europene armonizate 70,respectiv 71.VA MULTUMES SI VA ROG AJUTATI-MA,AM MARE NEVOE DE TUATE GRADELE CA MI-AM GASIT UN SERVICI PE(Linie comunitate transport persuane )!