avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 720 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare, nelamurire salariu: 850 la 168 de ore - 4,13 ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare, nelamurire salariu: 850 la 168 de ore - 4,13 lei ora. Daca faci un calcul rezulta 693,84 lei, unde-i restul?

eu lucrez pe zi 9 ore ca asa e legia cu tahografu si la luna fac in jur de 180ore
inmultite cu 4,13 =743,4,mai sunt si calificat ca sofer si am diploma de bac cit trebue sa iau salar pe luna?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:12, 7 Aprilie 2014
1) 850 lei/luna l a168 ore muncite este salar brut. In mana nu se ia atat, se ia mai putin vreo 636 lei/luna ...restul se duce la stat.
2) Dvs. lucrati 9 ore pe zi, dar sunteti platit 8 ore pe zi, deci ora lucrata in plus trebuie sa va dea liber ... ca la sfarsit de luna sa nu depasiti 168 ore. (dar na, in practica sa lucreaza mai mult decat se plateste. Mergeti repede la ITM si faceti reclamatie si sa vedeti cum se rezolva)
Ultima modificare: Marți, 8 Aprilie 2014
Admin, administrator
Din salariul realizat de dvs se vor retine urmatoarele :
- contributia individuala pentru asigurarile sociale 10.5 %

- somaj 0.5 %

- contributia asigurări de sănătate 5.5 %

- impozit pe salariu 16%

Probabil ca 850 lei este salariul lunar brut .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cat platesc la stat ca firma srl-d pentru un angajat handru handru Cat plateste o firma SRL-D la stat pentru un angajat cu salariul minim pe economie, care a ajuns la 800 lei, si cat plateste angajatul fiind angajat la SRL-D? (vezi toată discuția)
Diferenta dintre salariul brut poate fi asa mica de cel net? florenta_22 florenta_22 De curand m-am angajat, la interviu mi s-a spus ca salariul net va fi 850 ron,dar cand mi-au dat CIM sa-l semnez salariul de incadrare este 970 ron.La acest ... (vezi toată discuția)
Calcul salar orar Anaj Anaj Va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza corect SALARIUL ORAR: 1. salar de incadrare / 168 ore (media de ore lunara stabilita pentru anul 2014) sau 2. salar de ... (vezi toată discuția)