Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare, nelamurire salariu: 850 la 168 de ore - 4,13 ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare, nelamurire salariu: 850 la 168 de ore - 4,13 lei ora. Daca faci un calcul rezulta 693,84 lei, unde-i restul?

eu lucrez pe zi 9 ore ca asa e legia cu tahografu si la luna fac in jur de 180ore
inmultite cu 4,13 =743,4,mai sunt si calificat ca sofer si am diploma de bac cit trebue sa iau salar pe luna?
1) 850 lei/luna l a168 ore muncite este salar brut. In mana nu se ia atat, se ia mai putin vreo 636 lei/luna ...restul se duce la stat.
2) Dvs. lucrati 9 ore pe zi, dar sunteti platit 8 ore pe zi, deci ora lucrata in plus trebuie sa va dea liber ... ca la sfarsit de luna sa nu depasiti 168 ore. (dar na, in practica sa lucreaza mai mult decat se plateste. Mergeti repede la ITM si faceti reclamatie si sa vedeti cum se rezolva)
Admin, administrator
Din salariul realizat de dvs se vor retine urmatoarele :
- contributia individuala pentru asigurarile sociale 10.5 %

- somaj 0.5 %

- contributia asigurări de sănătate 5.5 %

- impozit pe salariu 16%

Probabil ca 850 lei este salariul lunar brut .