avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 281 soluții astăzi
Forum Activitate deea12

Activitate deea12

Buna ziua, as dori sa ma ajutati daca se poate.
Istoric: Sunt casatorita si impreuna cu sotul meu avem un baietel de 1 an si 4 luni si suntem in asteptarea celui de-al doilea copil fiind in saptamana a 8 a de sarcina.
Sotul meu a mai fost casatorit si are un baietel in varsta de 5 ani acesta exercita autoritatea parinteasca in comun cu fosta sa sotie si are program de vizitare cu minorul de doua ori pe luna de sambata pana duminica,dar fosta sa sotie nu a respectat niciodata programul de vizitare mentionez faptul ca fiul lor are probleme psihice si are eliberat un certificat de handicap grav cu asistent (mama sa).Intr-o zi acestia au stabilit de comun acord ca sa se cunoasca cei doi copii insa fosta sa sotie mi-a smucit fiul meu din brate si la izbit de un perete mentionand ca il va face handicapat si pe al meu.Copilul a inceput sa vomite si a avut o vanataie de 2/2 frontal primind 7 zile de ingrijiri medicale de la medicina legala.Am depus o plangere la politie am dat declaratiile eu impreuna cu sotul si o vecina care a vazut ce s-a intamplat si am aflat cu stupoare ca aceasta a fost deja la politie si a depus o plangere impotriva mea ca am amenintato (dupa ce l-a lovit pe copil) prin urmare m-am ales si cu copilul traumatizat si cu plangere penala pentru amenintare.Si amenintarea a venit in urma rasului ei si afiirmatiilor ei ca imi va face si copilul meu sa fie handicapat si nu am amenitato cu moartea sau ceava grav pur si simplu i-am spus sa nu se intalneasca cu mine sa ma fereasca cuvinte spuse in urma socului cand fiull meu imi plangea in brate si la un moment dat incepuse sa vomite.Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac.Mai nou primesc mesaje de pe un nr de orange ce banuiesc ca este cartela prin care imi ureaza inmormantare placuta si ca nu voi duce sarcina la capat.Ce pot face?Viata noastra este un cosmar din cauza acestei femei....aceasta mai poate sa fie insotitoarea unui copil cu handicap?Mentionez ca si pe fiul ei la impins in curtea casei si acesta avea o lovitura in frunte...ce se poate face?Va scapa fara nici o pedeapsa chiar daca a agresat un copil de 1 an si 3 luni fizic si psihic?
Răspuns la discuția fals in declaratii
Dar tatal a primit un inscris de la gradinita prin care acestia ii comunica faptul ca mama la inscrierea minorului a spus ca exercita singura exercitarea autoritatii parintesti si a dus o adeverinta ca minorul este apt cand de fapt sudera un handicap grav cu asistent...de acea intreb nu se poate face o plangere pentru fals in declaratii deoarece aceasta a negat unele acte adevarate
Buna ziua as avea o intrebare daca doi parinti au divortat si au copil minor de 4 ani,mama face lucruri diverse pe ascuns fara stirea tatalui desi au exercitarea autoritatii parintesti in comun de exemplu:
1.mama a inscris copilul la gradinita fara sa-i comunice tatalui care este gradinita sau ca l-a inscris iar la gradinita a dus prima sentinta care nu era valabila deoarece era a doua definitiva ca ea singura are exercitarea autoritatii parintesti.
2.aceasta nu comunica medicii minorului
3.a dus o adeverinta la gradinita cum ca minorul este apt pt a fi inscris desi acesta sufera de autism si are un certificat grav cu asistent.
Tatal poate face o plangere???Ce poate sa faca???
Buna ziua,
As avea va rog o rugaminte ce pot sa fac legal pentru apararea mea fata de fosta sotie a sotului meu care ma acuza in procesele pe care le are cu sotul meu pentru programul de vizitare ca eu sunt : concubina,amanta ca eu i-am despartit...lucruri care se pot proba deoarece cand ei au divortat ea a depus la dosar numeroase conversatii cu o fata si o fotografie a ei fiind presupusa ,,amanta,, dar nu sunt eu aceea persoana.
Nu accepta ca eu cu sotul meu avem un copil si in discutiile lor pe mail cand sotul meu ii scrie ceva referitor la fiul lor ea ii raspunde inapoi adresanduse mine.Mai mult in unele ma ameninta si mai mult ieri in discutia ei cu sotul meu care i-a propus niste investigatii medicale la copil mai exact RMN la recomandarea medicului a raspuns la mail ca si cum mi-ar scrie mie nu lui ca am eu am nevoie deinvestigatii medicale si foloseste termeni medicali diagnostice care nu sunt adevarate precum ca sunt epileptica.
Ce pot sa fac in aceasta situatie?
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati am divortat si am avut de platit pensie alimentara 1/4 din 1000 lei pe luna... in prezent mai am un fiu minor de intretinut si ma aflu in proces cu fosta concubina pt program de vizitare dar am si specificat ca mai am un fiu de intretinut.Mi-au scazut de la 1/4 la 16% din 1000 lei dar vom merge in apel deci va mai dura acest proces pe fond.
Intrebarea este urmatoarea cat trebuie sa platesc pensie alimentara daca azi am incheiat contractul cu firma unde lucram pana acum.Deci momentan nu am venit.
Am fost sfatuit sa formulez o ordonanta prezidentiala pt stabilirea pensiei alimentare dar cum e mai bine?
sa ma angajez pe ore si sa apar cu suma 500 lei sau ?pentru ca alta solutie nu am ....vreau sa platesc cel mai putin...posibil
va multumim :)
Deci ca probe avem 2 procese verbale de constatare de la executor judecatoresc ca mama nu a vrut sa ii incredinteze minorul,mai multe procese verbale cu martori pe care le-am depus si la plangerea penala,acum avem martori in istanta care pot confirma ca mama nu-i da minorul la tata mai mult ca este agresiva cu minorul,de la medic avem ca minorul a cazut in cap de la o anumita inaltime si a suferit un hematom dar mama a plecat a doua zi dimineata fara nici-o investigatie la minor pe propria raspundere (pe semnatura) desi copilul are probleme la cap de la nastere,s-a recomandata de mai multe ori RMN pt copil la cap dar mama refuza sa-l faca deoarece sustine ca e periculos,l-a inscris la o gradinita din Timisoara fara acordul tatalui si fara stirea lui timp de cateva luni nu stia unde se afla.Sustine ca are domiciliul in Arad dar copilul merge la gradinita in Timisoara deci este clar ca sta in chirie undeva,mai avem de la gradinita o hartie prin care ne spune ca ea nu plateste gradinita desi este una privata il tin pe copil de mila.Noi nu mai stim ce trebuie sa facem ca sa obtina minorul la domiciliul nostru pana nu este prea tarziu pentru el.
Dar dupa parerea dvs sunt sanse sau ati avut cazuri in care s-a incredintat minorul la tata?conteaza si ca mama nu are venituri?
Buna ziua,
Sotul meu are un fiu din prima casatorie in varsta de 3 ani jumate.A divortat din anul 2011 si a primit program de vizitare cu minorul (in care il poate gazdui pe minor la domiciliul nostru) fara prezenta (fostei sotii),dar in toata aceasta perioada 2011-2014 a reusit doar in ianuarie 2014 sa-l ia pt al duce la control la medic,in programul lui de vizitare cand a aflat de la medicul de familie ca este bolnav.
Acum eu am o intrebare...daca mama minorului il are in grija pe minor din 2011 si in sentinta ii scrie negru pe alb programul de vizitare si ca trebuie sa-l informeze trimestial despre starea de sanatate a minorului,ea nu i-a permis sa-l ia in zilele de vizitare si nici nu l-a informat despre starea de sanatate a minorului care este una grava mai exact devine un handicap care nu se mai trateaza (autism) daca acum nu se face ceva urgent.Mentionez ca mama nu este de acord sa-i administreze medicamente,copilul nu vorbeste,nu mananca singur,nu bea apa....
Am incercat cu sotul meu atat la executor judecatoresc care a citato si nu s-a prezentat si a cautato cu politia la domiciliu si nu a fost cu minorul.I-a facut plangere penala la care stim ca a inceput urmarirea penala pt fapta acum asteptam ca procurorul sa o citeze pt declaratie.
Acum se judeca cu ea pt mutarea domiciliului la tata pt a-l putea trata pe minor pana nu e prea tarziu...este vre-o sansa sa-l luam la noi???Ce probe sau ce mai trebuie sa facem ca sa salvam acest copil??
Va rog daca puteti sa ne ajutati.Multumim