avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 489 soluții astăzi
Forum Activitate VodaAna

Activitate VodaAna

Discuție TVA colectat
O persoana fizica autorizata inregistrata in scopuri de TVA din anul 2010, cu, obiect de activitate achizitionarea si si comercializarea de autovihicule sekon hand, achizitioneaza autovehicule din tara si din UE de la persoane fizice neautorizate in baza contractelor de vanzare cumparare.
Intebare; Revam=natoryl in cauza, colecteaza TVA la data livrarii pe intreaga valoare de vanzarea a autoturismului sau doar pe marja de profit?
O intreprindere individuala cu activitatea de comert a solicita scoaterea din evidenta ca paltitor TVA deoarece a incetata activitatea (Legea 227/2015, art.316, alin.20) la data de 28.02.2016. Totusi, nu stiu din ce motiv si dupa data radierii, adica ne mai avand autorizatie de functionare, a continuat sa aduca marfa si sa marcheze in casa de marcat vanzarile inca pe o perioada de trei luni de la data anularii codului fiscal si a rezolutiei eliberata de O.R.C.
Intrebarea mea este urmatoarea:
Veniturile realizate dupa data radierii intreprinderii individuale reprezita venituri realizate din desfasurarea de activitati neautorizatre (evaziune fiscala)?. La aceste venituri realizate din desfasurarea de activitati neautorizatre trebuie colectata TVA?

Discuție TVA
Un contribuabil (platitor TVA) a fost scos din evidenta ca platitor TVA din oficiu de catre organele fiscale competente in baza art. 153, alin.9, lit d) din Legea 571/2003, in perioada 01.01.2013 - 30.06.2013. Intrebarea este, in aceasta perioada emite facturile cu sau fara TVA?
Am cumparat un teren forestier ( teren cu arbori) in anul 2008 cu o vaoare mare si am vindut acetst tere forestier (teren cu arbori) in starea in care l-am cumparat in anul 2009 cu o valoare mai mare decit plafonul de scutire de TVA la data respectiva.
Intrebarea mea este daca trebuia sa platesc TVA asupra tranzactiei sau nu ?
Este considerata aceasta tranzactie comerciala din punct de vedere fiscal sau nu?
Realizez venituri in baza unui contract de mandat.
Trebuie sa conduc contabilitate in partida simpla la fel ca si o intreprindere individuala?
Am dreptul la cheltuieli sau platesc un impozit final pe venitul realizat si atit?
Răspuns la discuția Vacantarea postului
Am functie de executie nu de conducere, pur si simplu am primit preaviz pe postul meu unde lucrez de 20 si ceva de ani, pe motiivul reorganizari si am fost nevoita sa dau examen pentru ocuparea postului meu, unde am concurat cu alti colegi care si-au depus optiunea tot pe acel post. Asta in anul 2013 iar in anul 2014 iar mi s-a vacantat postul tot pe motivul reorganiarii (schimbarea structurii organizatorice). Iar am fost la examen.
Intrebarea mea este, daca au dreptul finantele sa reorganizeze structura si sa ne vacanteze posturile ocupate de noi prin examen si reincadrati cu noua lege a reorganizarii? Se pare ca viseaza noaptea ceva si iar ne restrucureaza si mai grav este faptul ca nu mai avem nici un drept ca functionari publici, numai obligatii.
Buna ziua.
Sunt functionar public si lucrez la finante servicul 1 inspectie fiiscala.
In urma legii reorganizarii in august 2013 am primit preaviz, respectiv mi s-a vacantat postul. In urma promovarii examenului,am primit decizia nr. in care este prevazut:
-in conformitatea cu disp.L. 188/1999 si avind in vedere HG.520/2013......prevedrile art.55, 56 lit.e si 99 din L.188/1999 ....optiunea depusa de mine pe functia publica vacanta, incepaind cu data de ... in urma promovarii examenului am fost numita in functia publica vacanta de executie, cu pastrarea elementelor salariale.
Intrebarea mea este. Daca se mai face o reorganizare postul meu care a fost vacantat o data, fiind obtinut prin concurs tot de mine, se mai poate vacanta, conform carei legi?