avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Activitate paveldaniela

Activitate paveldaniela

Vă mulțumesc!

Cornel Vasile a scris:

Puteti invoca personal prescripția unei datorii în instanță .

Bună seara! Pot invoca personal prescripția unei datorii în instanță sau este obligatoriu să plătesc un avocat? Vă mulțumesc pentru răspuns.
Bună ziua! Cum aș putea recupera taxe și impozite de la statul suedez in urma decesului soțului meu? La momentul respectiv era angajat cu contract suedez i-au fost plătite doar 3 luni de concediu medical și după întoarcerea în țară unde a continuat chimioterapiea nu a mai primit nimic.
Vă mulțumesc pentru răspuns!

CHKa a scris:

Daca isi continua studiile este asigurata prin efectul legii , nu pe asigurarea parintelui . Coasigurati pot fi doar sotul/sotia sau parintii celui asigurat , care nu au venituri proprii si se afla in intretinerea asiguratului .

Bună dimineața! Mama cu pensie de invaliditate de muncă poate lua fiica coasigurat?
Da! După data de 25 a lunii în curs!

Irina Munteanu a scris:

Bună seara dacă eu sunt asigurat pot să coasigur fata de 24 de ani pe asigurarea mea mulțumesc Și cît durează pînă intră în baza de date!

Cum pot deschide rol separat dacă suntem trecuți amândoi pe același rol?

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Probabil datorita faptului ca nu aveți rol fiscal separat corespunzător cotei.parti ce o dețineți aveți problema cu plata impozitelor.Incercati sa deschideți rol separat...

În comuna Madarjac Județul Iași.

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Dacă aveți roluri separate nu aveți de sa fiți refuzata.In ce localitate se întâmplă?Faceți un memoriu în scris la conducerea instituției respective(direcție taxe și impozite etc).

Vă mulțumesc pentru răspuns!

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Dacă aveți roluri separate nu aveți de sa fiți refuzata.In ce localitate se întâmplă?Faceți un memoriu în scris la conducerea instituției respective(direcție taxe și impozite etc).

Rolul este trecut pe amândoi!