avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Activitate astridamel

Activitate astridamel

Vreau sa vând niste decorațiuni handmade pe internet, pentru prima oară . Trebuie să mă înregistrez cumva la ANAF sau la anul ? Ce trebuie sa fac inițial că sa fie corect ? Mulțumesc
Ce cota parte din moștenire (un apartament) revine soțului supraviețuitor, după decesul soti ei) daca soția a avut și 2 copii din căsnicia anterioara. Mulțumesc.
PFA radiat ii n 2022 mai trebuie să depună declarația unica in mai 2023? Mulțumesc celor care raspund
Buna ziua , as dori sa știu dacă o sumă primita că despăgubire Cedo pt condiții grele de detenție este supusă impozitării, ca venit personal
Despăgubire Cedo. Buna ziua , as vrea sa știu dacă o sumă primita in cont bancar, in urma cu unei hotărâri Cedo, ca despăgubire pt condiții de detenție, poate fi poprita pentru o datorie la ANAF. Care a pus deja poprire pe cont. Mulțumesc
Au decedat părinții, care au avut în posesie un apartament. Ei au doi copii, doi frați. Iar unul dintre ei cere să se facă succesiunea.. Cei doi frați , fiecare divorțat, au la randul lor care doua fete. Cum se face succesiunea, se împarte numai celor 2 frați , sau și copiilor lor? Mulțumesc pt răspunsul dvs
Daca vând ceva produse pe internet sau într-un magazin inregim de consignație, eu neștiind acum când se vor vinde, când va trebui sa fac declarație la ANAF? După ce se vor vinde? Asta însemna declarație unica in mai 2023 sau 2024? Menționez că nu am PFA sau altceva, ci intenționez să fie venituri individuale din diverse activități. Menționez că veniturile vor fi f mici, dar vreau sa fie legale.
Poți să fii asociat la un srl daca ai cazier judiciar,? Legea se referă la membrii fondatori, nu știu dacă și asociații sunt membri fondatori sau nu . Mulțumesc
Buna ziua, as vrea sa știu dacă există posibilitatea de a cesiona sau de a ceda dreptul de folosință asupra unei garsoniere pt o perioada de 10 sau 15 ani , pt care am acte de proprietate. Eu nu vreau sa o vand ci da o cesionez. Daca se poate. Mulțumesc pentru răspunsul dvs
Înainte de a muri, mama a vândut o bucată de pământ care era pe numele ei propriu , dar mi-a dat mie banii. Intrebare: aceasta bucata de pământ sau banii luați pe ea , mai intra in masa succesorală,? Ceilalți frați vor sa facem succesiunea după decesul mamei. Mulțumesc pentru răspunsul dvs