avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 623 soluții astăzi
Forum Activitate Dragos1109

Activitate Dragos1109

Răspuns la discuția Statutul
Multumesc!
Discuție Statutul
Buna ziua,

Statutul unei societatii proaspat infiintate nu este eliberat impreuna cu CUI-ul si certificatele constatatoare?
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati, daca puteti si vreti, cu o procedura clara de inregistrare in scopuri de TVA actualizata pt o firma nou infiintata, eventual un link unde pot afla pas cu pas ce anume trebuie facut de catre administrator pt depunerea documentatiei( si care este aceasta). Citesc tot felul de articole, despre noi criterii, despre punctaje, dar nimic clar de la a la z. Ori nu caut eu bine, ori...
Multumesc anticipat pt ajutor!
Răspuns la discuția Inregistrare in scopuri TVA
Nu exista nici o parere de impartasit?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu stiu cat noroc a fost....V-am spus ca si-a angajat avocat, avocatul a vazut situatia, statele de plata nu erau semnate(daca le-ar fi dat spre semnare lunar s-ar fi vazut ceea ce declara la stat) si in consecinta avocatul si-a dat seama ca nu are castig de cauza.

Ca finalitate la aceasta situatie, angajatorul a fost nevoit sa refaca declaratia 112 pt tot anul, si sa plateasca impozitele aferente declaratiilor refacute. Mai exista si dreptate pe lumea asta!
Buna ziua,

Situatie:

1.Fost asociat si administrator in SRL cu 50% actiuni - firma radiata, nu s-a atras raspunderea desi s-a incercat de catre ANAF;
2. Fost administrator (numai) in SRL - firma radiata, nu s-a atras raspunderea desi s-a incercat de catre ANAF;

Va rog sa imi spuneti daca stiti: aceasta persoana doreste infiintarea unui SRL unde sa fie asociat unic si administrator(considera ca firmele exemplificate mai sus au intrat in insolventa pt ca nu a avut capacitatea deplina de exercitiu in functie - nu a fost lasat sa decida singur ce are de facut) dar se teme ca nu va mai putea sa se inregistreze in scopuri de TVA pt ca a avut inregistrate in cazierul fiscal fapte ce tin de inactivitatea firmei sterse de altfel din cazier pt ca a expirat termenul) .
Va rugam cine stie daca stiti ca ar fi posibil asa ceva, avand in vedere ca nu exista hotarari definitive pt atragerea raspunderii si nici fapte in cazierul fiscal nu mai sunt, sunt sterse.
Va multumesc anticipat!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
A fost contactat angajatorul cu solicitarea explicatiei asupra problemei, angajatorul evident s-a simtit "jignit" si s-a infuriat,si a delegat un avocat. Vom vedea ce final va avea povestea ulterior. Multumesc si va voi tine la curent poate mai au si altii nevoie sa citeasca.
Multumesc pt raspuns. Am inteles si ca pontajul se face si pe baza foii de prezenta (care in cazul de fata lipseste cu desavarsire, ca si statele de plata) semnata de angajat. Mi se pare si normal sa fie ceva la baza declaratiei 112. Este corect?
Buna ziua, la ITM, Casa de Pensii si ANAF raspunsul a fost: faceti o sesizare la registratura. Nici o persoana de la ghiseele vizitate din institutiile de mai sus nu a raspuns clar cum tb legal sa ponteze angajatorul un angajat. Va rog, poate cineva sa ne ajute cu un articol din lege privind procedura pe care tb sa o respecte legal angajatorul in stabilirea si declararea zilelor orelor muncite de angajat? Multumesc anticipat.