avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Activitate vaymoka

Activitate vaymoka

multumesc frumos!
Stie cineva daca s-au modificat pedepsele la art. 7 si 8 din L 39/2003 ?
Multumesc!
Răspuns la discuția Despãgubiri conditii de detentie
nici eu nu ma gindesc ca judec. focsani va condamna penit. la vreo... pedeapsa, ceva...dar cind am facut prima plingere, in 2012, m-au intrebat printr-o scrisoare suplimentara daca am epuizat caile de atac interne si de ce nu...le-am zis ca mi-a fost frica de aminare la comisia de elib cond bla bla bla si totul a continuat ok...dar acum sunt liber si mi-a fost sa nu cumva sa-mi respinga...mai bine merg pe toate caile si oricum se face intr-o luna, max doua totul, deci o sa fiu in termenul de 6 luni al CEDO...mersi!
Răspuns la discuția despagubiri de la CEDO
luni ma duc iar la banca sa verific, dar parca mi-e rusine sa tot intreb mereu ca un cersetor...daca nici luni, marti intru pe site-ul pe care mi l-ati recomandat...multumesc!
Răspuns la discuția Despãgubiri conditii de detentie
nu. cei 3000e mi i-au dat pt cond de detentie de la Rahova si margineni in perioada dec.2011-febr 2012. acum eu i-am dat in judecata pt cond de detentie de la focsani in perioada apr 2012-apr 2014. multumesc pt raspunsuri!
in luna decembrie a anului trecut am fost de acord sa primesc de la statul roman o despagubire de 3000e pt ca nu au respectat conditiile de detentie de la Rahova si Margineni(penitenciare). pe la jumatatea lunii februarie Min. Af. Ext.(directia agent guvernamental) i-a scris avocatului meu zicandu-i ca am termen o luna sa le trimit o copie dupa buletin si una dupa un extras de cont ca sa-mi vireze banii, in caz ca depaseam acel termen banii urmand sa fie lasati la CEC BANK, ca sa evite plata unor penalizari. am intarziat cu actele, pt ca eram arestat, am iesit pe 8 apr. iar pe 13 le-am trimis atat prin posta cat si fax, asa cum cereau ei. nici-un semn...acum doua sapt am repetat treaba asta si iar nici-un semn...stie cineva ce se intampla? unde trebuie sa ma adresez? am sunat la MAE si ma plimba dintr-un birou in altul, stau si astept in telefoane de-mi sar capacele...
am fost arestat timp de 45 de luni , iar ultimele 30 am stat la penit. focsani. dupa ce am iesit, in 8 apr., am depus plangere la judec. focsani impotriva penit. pt conditiile de detentie, rele tratamente si tortura. am avut termen sapt trecuta, iar jurista de la penit a cerut o exceptie de inadmis pe motiv ca trebuia sa fac plangerea cit timp eram incarcerat, la judecatorul delegat, nu acum, ca om liber. judecatorul un tinar de max 27-28 de ani a ramas in pronuntare pe aceasta exceptie...trebuia oare sa fac plangerea, dupa eliberare , la judec. delegat? dar nu mai eram sub jurisdictia lui...
stie cineva daca s-au modificat pedepsele la art. 7 si 8 din L 39/2003 ?
multumesc