avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Activitate Bavarezu

Activitate Bavarezu

Si daca contesta liderul de sindicat adunarea generala ca fiind nestatutara si nerecunoscand ca membri nu stiu statutul in instanta?
Presedintele de sindicat refuza categoric afisarea Statutului Sindicatului din care fac parte. (Am facut o adresa catre presedinte care nu vrea sa o inregistreze).
Ce e de facut? Nici-un membru nu cunoaste Statutul.
Invita pe cine vrea la Adunarile Generale(nu este membru de sindicat) care se implica in conducerea sedintei!!!!! Este legal?
Cum putem sa-l oprim din aceste derapaje daca nu cunoastem statutul?

Discuție Sindicate
Sunt angajat al unei firme care are un singur sindicat reprezentativ . Am fost membru de sindicat si m-am retras de 6 luni din acest sindicat din motive personale. Acum vreau sa revin cu o noua cerere de adeziune la acest sindicat si sunt refuzat de catre presedintele sindicatului.
Este legal ce face?
Refuza si afisarea statutului sindicatului , nimeni nu-l cunoaste.
Este obligat sa afiseze statutul sau ramane secret?
Discuție Sindicate
Sunt angajat al unei firme care are un singur sindicat reprezentativ . Am fost membru de sindicat si m-am retras de 6 luni din acest sindicat din motive personale. Acum vreau sa revin cu o noua cerere de adeziune la acest sindicat si sunt refuzat de catre presedintele sindicatului.
Este legal ce face?
Refuza si afisarea statutului sindicatului , nimeni nu-l cunoaste.
Este obligat sa afiseze statutul sau ramane secret?
Un lider de sindicat la nivel de unitate (200 de membri) are voie sa fie si membru de partid. Sindicatul este si afiliat la o confederatie.