avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Activitate i_p_laur

Activitate i_p_laur

In 2010 am dobandit un teren in valoare de 4000 lei, pe care, in anul 2018, l-am evaluat (evaluator ANEVAR independent) la suma de 180.000 lei, pentru a contribui cu aceasta valoare la un proiect cu fonduri europene. Sunt obligat sa-l introduc in contabilitate la valoarea reevaluata? Daca da, care este termenul pana la care trebuie sa fac modificarea valorii in contabilitate?
as dori sa stiu daca exista vreo prevedere in vreun act normativ care sa oblige un Notar sa intocmeasca o procura notariala de reprezentare unei persoane cu handicap accentuat, imposibil de transportat.
Mentionez ca m am prezentat la un birou notarial cu solicitarea si mi s a spus ca trebuie vizita la domiciliu si ca nu au timp toata luna iunie.
Din punctul meu de vedere este clar o discriminare, deoarece o persoana sanatoasa care are nevoie de o procura se prezinta la notar si pe loc, sau in aceeasi zi, i se emite procura. In schimb, se pare ca daca o persoana cu dizabilitati solicita o procura, trebuie sa insiste prin reprezentanti trimisi sa caute ,,bunavointa" notarului si sa astepte ,,programare" la o data ulterioara, cand poate nu i mai este de trebuinta acea procura.

Va multumesc !
Răspuns la discuția inmatriculare AUTO
In ordonanta de restituire scrie ca nu exista proprietar al autoturismului, firma care revendicase autoturismul s-a desfiintat si nu exista proprietar in spatiul Schengen, iar actele cu care a intrat in tara nu mai exista !
Ma intereseaza care sunt pasii de urmat pentru inmatricularea unui autoturism, ce a fost restituit prin Ordonanta Procuraturii, fara vreo restrictie, de proprietate/inmatriculare, etc. Mentionez ca autoturismul a facut obiectul unui dosar penal de furt, dosar clasat la momentul actual. Persoana la care se afla autoturismul nu detine decat Ordonanta de restituire emisa de Parchet, fara vreun alt document, deoarece documentele de provenienta, precum si actele masinii s-au pierdut. Autoturismul nu a fost niciodata inscris in Romania.