avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 287 soluții astăzi
Forum Activitate matei11

Activitate matei11

Buna ziua
O societate vrea sa angajeze un lucrator comercial care o sa lucreze de luni pana sambata cate 8 ore /zi, duminica liber Nu poate sa-i acorde cele 2 zile de reapaus. In afara de sporul de w/d, cum se face plata ptr orele lucrate sambata.
multumesc
Buna ziua
Se poate plati un concediu medical fara viza Medicului de familie? Salariatul nu are medic de familie. A fost operat in spital si are 2 saptamani de concediu.
Nu stiu ce sa fac
Multumesc
Buna ziua
Am o salariata care este la noi detasata pana in luna septembrie. A nascut in luna martie si trebuie sa intre in suspendare ptr crestere copil. Eu ii fac suspendarea contractului pentru crestere copil pana in luna septembrie cand se termina detasarea !! Cineva mi-a spus ca suspendarea se face pana ce copilul implineste 2 ani - !!! dar ea nu mai este detasata la mine.
Va rog sa ma ajutati in rezolvarea dilemei
Multumesc
Buna ziua
Cf Codului muncii art 75 perioada de preaviz este de minim 20 zile lucratoare.
Dar pentru salariati cu functie de conducere tot de 20 zile sau 45 zile lucratoare?
Buna ziua
Am o salariata care intra in concediu medical Sarcina si lauzie in luna aprilie.
A venit cu o cerere de concediu odihna ptr anul 2017 -. Cum ii calculez eu cate zile de concediu are dreptul ptr 2017 si baza legala in care imi specifica ca poate sa-si efectueze concediul in avans
Multumesc
Răspuns la discuția Evaluare salariati
Si atunci Evaluarea de ce se mai face?? Ca in urma Evaluarii salariatului, sa-i mai maresti/micsorezi salariul!!!
Buna ziua
Un salariat a primit insuficient la Evaluarea salariatiilor. A avut de indeplinit un
target ( a semnat un act aditional cu ce avea de atins) pe care nu a reusit sa l atinga. Pot sa-i micsorez salariu pana ajunge la targetul propus??
Multumesc
Buna ziua
O salariata a avut 3 zile de concediu medical, dar dupa o zi a venit la lucru.
Cum o pontez eu acum: dupa concediu medical sau ca venit mai repede la serviciu . Cum calculez eu concediul medical: o zi de concediu medical si restul de 2 zile?
Va multumesc
Buna ziua
Un Asociat intr-o firma are CIM program de 8 ore/zi si urmeaza niste cursuri de 4 ore /zi dar nu pe domeniul societatii. El nu vrea sa-si modifice norma de lucru de 8 ore dar vrea ca in pontaj sa-l trec cu 4 ore invoire . Cum declar aceasta invoire de 4 ore/zi timp de 2 luni de zile la ITM si in Revisal?
Multumesc
Buna ziua
In adeverinta ptr intrare crestere copil se trec si tiketele de masa?