Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... REVENIRE DIN CONCEDIU MEDICAL MAI DEVREME
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

REVENIRE DIN CONCEDIU MEDICAL MAI DEVREME

Buna ziua
O salariata a avut 3 zile de concediu medical, dar dupa o zi a venit la lucru.
Cum o pontez eu acum: dupa concediu medical sau ca venit mai repede la serviciu . Cum calculez eu concediul medical: o zi de concediu medical si restul de 2 zile?
Va multumesc
Normele de aplicare a OUG 158/2005:
Art.37
(4) În situaţia în care unui asigurat i se acordã certificat de concediu medical pentru o anumitã perioadã, iar asiguratul doreşte sã îşi reia activitatea profesionalã înainte de expirarea perioadei de valabilitate a certificatului de concediu medical, este obligatorie modificarea acestuia, în mod corespunzãtor, de cãtre medicul prescriptor.
(acest alineat a fost introdus prin art. I pct. 16 din Ordinul C.N.A.S. nr. 470/2010, în vigoare de la 12 mai 2010)

Prin urmare, salariata trebuie sa mearga cu certificatul medical la medicul care l-a emis si pentru a i se face modificarile de rigoare.

Salariata va fi pontata : o zi de concediu medical si 2 zile ca fiind prezenta la locul de munca.