Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariat care lucreaza sambata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariat care lucreaza sambata

Buna ziua
O societate vrea sa angajeze un lucrator comercial care o sa lucreze de luni pana sambata cate 8 ore /zi, duminica liber Nu poate sa-i acorde cele 2 zile de reapaus. In afara de sporul de w/d, cum se face plata ptr orele lucrate sambata.
multumesc
Bună ziua!

Este ilegal acest program. Cele 48 de ore consecutive de repaus sunt obligatorii. Angajatorul trebuie să organizeze activitatea în așa fel încât prevederile Codului Muncii să fie respectate. În speță, mai poate angaja un lucrător sau poate presta el însuși activitatea în calitate de administrator.
Plata se face normal plus sporul de week-end.

Pentru un astfel de program, angajatorul poate fi sanctionat de catre ITM.
@matei11
In ce interval orar lucreaza salariatul?