avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 670 soluții astăzi
Forum Activitate denisa89

Activitate denisa89

daca am terminat facultatea, toate examele la zi, dar nu am sustinut inca licenta, o sa o sustin in iarna, pot sa iau somaj? multumesc
Problema este ca deja l-a trimis inapoi dar cu plata dus la mine si intors la el,Desi i-am specificat ca sa plateasca el tur retur ca nu e vina mea,insa acum nici nu stiu ce sa fac...imi e frica si sa raspund la telefon ca pana acum m-a sunat de pe 3 numere diferite sa ma injure...
Am si eu o problema..am postat un anunt pe olx, a sunat cumparatorul,am trimis coletul, toate bune. Problema apare a doua zi dupa ce respectivul ridica coletul si ma suna sa-mi spuna ca de fapt el voia altceva, in fond a gresit anuntul si s-a uitat la ceva si a sunat la altceva...pentru ca nu a fost vina mea I-am spus ca il poate returna dar sa plateasca transportul tur retur.a inceput sa injure si a zis ca trebuie sa-l platesc tot eu...acum eu ce pot face? Sunt obligata sa-l primesc inapoi si sa platesc si transportul?
Mentionez ca persoana s-a uitat initial la produsul unui alt vanzator,similar cu al meu, pe mine m-a sunat si nu m-a intrebat detalii ale produsului decât daca il mai am si sa il trimit...
Sunt foarte nedumerita...cred ca nici nu o sa mai postez vreodata pe olx....
Răspuns la discuția Folosire teren fara succesiune
multumesc frumos pentru raspunsuri, o zi buna
Sunt fata unuia dintre mostenitori. Abia acum am aflat situatia acestui teren. Pana acum nu il folosise nimeni. Ne-am trezit cu cineva care a cumparat de la persoana care are hotarare judecatoreasca ca vrea sa ingradeasca terenul cumparat. Nu stiut nimic pana acum...nici macar unchiul care a vandut cu contract de mana nu ne-a spus nimic pana acum..a
Răspuns la discuția Folosire teren fara succesiune
sa inteleg ca pana in momentul finalizarii succesiunii poate sa foloseasca terenul oricare dintre mostenitori? Bunicul avea si padure, padure din care unchiul a taiat si apoi a schimbat terenul cu altul. Pot cere despagubiri ceva? Multumesc anticipat
Buna ziua,
Am o problema: in 1983 s-a facut succesiunea si s-a impartit un teren de 4000 metri la trei mostenitori acceptanti, insa nu s-a facut si partajul. Le-a revenit fiecaruia o cota de 1/3. In anul 1985 unul din cei trei mostenitori a vandut cu contract de mana 3000 metri din mostenire fara acordul celorlalti frati. In 1995 cumparatorul a obtinut hotarare judecatoreasca care sa tina loc de contract vanzare cumparare pentru cei 3000 de metri. Ce nu mi se pare mie in regula este faptul ca la judecata a fost chemat doar mostenitorul care a vandut cei 3000 de metri ( dar nu s-a prezentat) iar ceilalti mostenitori nu. Poate fi atacata o astfel de hotarare? Ce sanse am de castig?
Va multumesc anticipat
Buna ziua,
Am si eu o intrebare: parintii mei au folosit unul din terenurile bunicului dupa tata timp de 15 ani fara ca nimeni sa zica nimic. La un an si ceva dupa decesul tatalui meu, unchiul ( unul din fratii tatalui) a intrat pe terenul respectiv (desi era ingradit) spunand ca acum nu mai e tatal meu si ca terenul respectiv ii apartine. Ce putem face in situatia de fata? Mentionez ca tata a mai avut 6 frati, mai sunt decat 4 in viata. Succesiunea dupa bunicul nu a fost facuta.
Multumesc anticipat.
buna ziua,
in cazul in care am folosit un teren pe o perioada de peste 10 ani si nu m-a deranjat nimeni, nu mi-a zis nimeni nimic, pot obtine acel teren prin hotarare judecatoreasca? parintii mei il folosesc de aproximativ 20 de ani si din cate am inteles a fost al unei strabunici si nu s-a facut taxa de succesiune...cum pot poceda, ce pot face pentru ca parintii sa poata intra in posesia acelui teren cu acte?
va multumesc anticipat
buna ziua,
in martie am contestat un proces verbal de contraventie, am achitat taxa de timbru insa nu am depus-o in termen. mi-a fost anulata cererea si am facut cerere de examinare dosar depunand ambele taxe de timbru si cea veche si cea pentru reexaminare, insa mi-a fost anulata cererea de reexaminare ca neintemeiata prin hotarare definitiva cu posibilitatea de a formula o noua cerere de chemare in judecata, intemeiata in drept, care sa corespunda rigorilor legii.
Ce inseamna acest lucru? Pot sa mai fac ceva, macar sa mai prelungesc termenul pana cand sa predau permisul?