avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Activitate marimarimokus

Activitate marimarimokus

Discuție Rate la banca
Am o datorie la bancă de ex data scadenta 20 a luni și nu plătesc indiferent din ce motive la timp i tirziu și plătesc în data de 10 a luni următoare în contract scrie ca am dreptul sa plătesc cu i tieziete de 30 zile ei ma suna deja după 2,zile la orce ora chear și șimbata și ma amenință.Acum ca au fost sărbători din 20 dec totul a fost închise am făcut un virament a plăti în 30 eu am făcut dovada plăti ei nu găsesc însă bani și ma suna pt bani ce pot face în aceasta situație. Cind se considera ca au trecut 30 de zile de neplata?
Discuție Rata la banca
Am un credit bancar și se mai întimpla sa nu pot plăti la timp asta înseamnă i tirziere de 3 sapamini nici odată mai mult. Dar ei deja la prima zi i tirziere ma suna de pe diferite nr mobile la orce ora din zi ceri dum datele personale. As dori sa știu dacă sunt o obligata sa îmi dau datele personale prin telefon. Nu am nici o dovada ca cel care le cere este chear un angajat al baci. Încă o dată menționez nu am intirziere mai mult 3 săptămâni și ei în modul cel mai vulgar amenință. Unde pot reclama comportarea lor.
Răspuns la discuția Vochere vacanta
As dori sa știu că bani pt vochere de vacanta cine le plătește,sunt din bugetul primăriei sau sunt.bani separat pt aceste vochere de vacanta de la guvern.Si as mai dori sa aflu daca este posibil că nu mai o parte a angajaților de la primărie să primească vochere de vacanta?Nouă nu sa comunicat că nu mai sunt bani pt vochere asistenților personali.Motivind bugetul 0 pt asistenți personali .As dori sa știu din ce fond se plătesc vocherele de vacanta ?Și daca pot face acest lucru că o anumită categorie de angajai ai aceluiași instituții sa nu beneficieze de același drepturi ,nu mă refer la drepturile care sunt legate de studii sau post.
Discuție Vochere vacanta
Sunt angajat asistent personal , angajat la primărie în Oradea .As dori sa știu dacă sunt obligați să ne dea vochere de vacanta .Care ar putea să fie motivul unui refuz .Pe surse de vorbește că anul trecut angajați primăriei au beneficiat de vochere de vacanta ,mai puțin asistenți personali.
Cu sa modificat dreptul la pensia de invaliditate in urma noului lege a pensiilor.Ma refer la cei 15ani vechime,este valabil și pt cei cu invaliditate?Și cei care sunt deja in pensie de invaliditate schimba nouă lege statutul lor de pensionar?Cu alte cuvinte noua lege se poate aplica și celor care au deja statutul de pensionar ?
Persoanele cu handicap care au ieșit la pensie in urma LG.263/2010art.68Cla prelungire vor beneficia de aceas lege cu care au ieșit la pensie?
Din 2019 persoanele cu handicap au dreptul la pensie de invaliditate și dreptul la contractul de asigurare sociala la casa de pensii,adică dreptul de a cotiza?Sau făcut modificări în lege sau nu la pensia de invaliditate sau nu.
Discuție Test ADN
As dori sa știu dacă în urma unui test ADN sunt obligata sa trec tatăl in certificatul copilului și ce dreptul are în acest caz tatăl Menționez că nu eu am cerut testul ADN.
Răspuns la discuția Concedieri


Cornel Vasile a scris:

Exista si aceasta posibilitate de a fi concediata.... Cai de atac ; Decizia de concediere poate fi contestata de salariat la Tribunalul in raza caruia domiciliati in termen de 45 de zile calendaristice de la data comunicarii.
și dacă refuzi semnarea concedieri,sau nici nu sunt obligații să îmi ceara acordul?
Discuție Concedieri
Sunt asistent personal linga o persoana cu handicap ,cu contract de munca nedeterminata și menționez că am o vechime de 30 ani din care 20 ani că asistent personal .in contractul de munca este trecut că în trei cazuri poate să îmi desfacă contractul de munca.Daca bolnavul moare,daca nu îmi deplinesc obligațiile față de bolnav,sau la înțelegere între angajat și angajator.Mentiones că în certificatul de handicap este trecuta că bolnavul necesita îngrijire permanenta.Intrebarea ar fi că în acest condiții pe motivul reducere de personal pot fi data afară?Și daca da ce cai de atac am?