Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vochere vacanta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vochere vacanta

Sunt angajat asistent personal , angajat la primărie în Oradea .As dori sa știu dacă sunt obligați să ne dea vochere de vacanta .Care ar putea să fie motivul unui refuz .Pe surse de vorbește că anul trecut angajați primăriei au beneficiat de vochere de vacanta ,mai puțin asistenți personali.
marimarimokus, utilizator
OUG 114/2018
art. 36
(1) În perioada 2019-2020, personalul din cadrul instituțiilor și autorităților publice, astfel cum sunt definite la art. 2 alin. (1) pct. 30 din Legea nr. 500/2002, cu modificările și completările ulterioare, și la art. 2 alin. (1) pct. 39 din Legea nr. 273/2006, cu modificările și completările ulterioare, indiferent de sistemul de finanțare și de subordonare, inclusiv activitățile finanțate integral din venituri proprii, înființate pe lângă instituțiile publice, beneficiază de vouchere de vacanță în conformitate cu prevederile Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 8/2009 privind acordarea voucherelor de vacanță, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 94/2014, cu modificările și completările ulterioare, precum și de indemnizația de hrană prevăzută la art. 18 din Legea-cadru nr. 153/2017, cu modificările și completările ulterioare.
....
As dori sa știu că bani pt vochere de vacanta cine le plătește,sunt din bugetul primăriei sau sunt.bani separat pt aceste vochere de vacanta de la guvern.Si as mai dori sa aflu daca este posibil că nu mai o parte a angajaților de la primărie să primească vochere de vacanta?Nouă nu sa comunicat că nu mai sunt bani pt vochere asistenților personali.Motivind bugetul 0 pt asistenți personali .As dori sa știu din ce fond se plătesc vocherele de vacanta ?Și daca pot face acest lucru că o anumită categorie de angajai ai aceluiași instituții sa nu beneficieze de același drepturi ,nu mă refer la drepturile care sunt legate de studii sau post.