avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 720 soluții astăzi
Forum Activitate Emil73

Activitate Emil73

Multumesc din suflet pentru raspuns, D_zeu sa va dea sanatate, Stima !!!
Buna ziua, curespect va rog sa ma lamuriti, am fost condamnat in Dec.2014 , sentinta a ramas definitiva in 05 Ian.2015, la 3 ani cu suspendare si un termen de incercare de 5 ani, am fost condamnat dupa vechiul cod de procedura penala , care in temeiul art.86 /1969 spune ca daca inculpatul in interiorul celor cinci ani de incercare nu a comis alta fapta el este reabilitat de drept, termenul de incercare este compus din cei 3 ani condamnarea efectiva plus doi ani de supraveghere, in consecinta, dupa calculele mele pot face reabilitarea in 05.01.2020 cand se incheie cei cinci ani de incercare, termenul de incercare se calculeaza din momentul in care sentinta a ramas definitiva, adica incepand cu 05.01.2015....repet am fost condamnat dupa vechiul cod de procedura penala acesta find mai avantajos pentru reabilitare, rog din suflet un raspuns

Multumesc
Buna ziua, curespect va rog sa ma lamuriti, am fost condamnat in Dec.2014 , sentinta a ramas definitiva in 05 Ian.2015, la 3 ani cu suspendare si un termen de incercare de 5 ani, am fost condamnat dupa vechiul cod de procedura penala , care in temeiul art.86 /1969 spune ca daca inculpatul in interiorul celor cinci ani de incercare nu a comis alta fapta el este reabilitat de drept, termenul de incercare este compus din cei 3 ani condamnarea efectiva plus doi ani de supraveghere, in consecinta, dupa calculele mele pot face reabilitarea in 05.01.2020 cand se incheie cei cinci ani de incercare, termenul de incercare se calculeaza din momentul in care sentinta a ramas definitiva, adica incepand cu 05.01.2015....repet am fost condamnat dupa vechiul cod de procedura penala acesta find mai avantajos pentru reabilitare, rog din suflet un raspuns

Multumesc
Cu alte cuvinte reabilitarea intervine de drept in 05 Ianuarie 2020 ? Cred ca am inteles si am calculat corect, Stima
Discuție Reabilitare
Buna ziua, cu respect doresc sa va intreb despre Reabilitare : in 05 Ianuarie 2015 am primit o sentinta definitiva in care am primit o condamnare de 3 ani inchisoare, cu suspendarea pedepsei sub supraveghere, pe durata unui termen de incercare de 5 ani pentru inselaciune in baza art 86 / 1969 dupa vechiul cod de procedura penala
Astfel intrebarea mea este:

1. Cand anume pot face reabilitare si ce fel de reabilitare [ de drept sau judecatoreasca ]

Va multumesc din suflet si astept raspunsul Dvs
Stima
Buna ziua, cu respect doresc sa va intreb despre Reabilitare : in 05 Ianuarie 2015 am primit o sentinta definitiva in care am primit o condamnare de 3 ani inchisoare, cu suspendarea pedepsei sub supraveghere, pe durata unui termen de incercare de 5 ani pentru inselaciune in baza art 86 / 1969 dupa vechiul cod de procedura penala
Astfel intrebarea mea este:

1. Cand anume pot face reabilitare si ce fel de reabilitare [ de drept sau judecatoreasca ]

Va multumesc din suflet si astept raspunsul Dvs
Stima
Buna tuturor, cu respect doresc sa va intreb despre Reabilitare : in Ianuarie 2015 a ramas o sentinta definitiva care mi-a dat o condamnare de 3 ani inchisoare, cu suspendarea pedepsei sub supraveghere, pe durata unui termen de incercare de 5 ani pentru inselaciune in baza art 86.1 dupa vechiul cod de procedura penala, mentionez ca am fost condamnat dupa vechiul cod de procedura penala astfel conform art.86.6 care spune ca daca inculpatul inauntrul termenului de incercare nu a savarsit o noua infractiune si nici nu s-a pronuntat revocarea suspendarii executarii pedepsei in baza art.86 Cod Penal, el este reabilitat de drept
Astfel intrebarea mea este care este practic termenul cand am sa fiu reabilitat si daca se face reabilitarea de drept sau judecatoreasca, am intrebat mai multi avocati , o parte au spus ca intervine reabilitarea de drept , altii ca trebuie sa fac reabilitare judecatoreasca, si asupra datei cand pot face reabilitarea au existat mai multe raspunsuri, astfel cu respect va rog sa ma lamuriti [ repet am fost condamnat dupa vechiul cod de procedura penala ]

Va multumesc din suflet si astept raspunsul Dvs
Stima
Discuție Rog Informare
Buna tuturor, cu respect doresc sa va intreb despre Reabilitare : in Ianuarie 2015 a ramas o sentinta definitiva in care am primit o condamnare de 3 ani inchisoare, cu suspendarea pedepsei sub supraveghere, pe durata unui termen de incercare de 5 ani pentru inselaciune in baza art 86.1 dupa vechiul cod de procedura penala, mentionez ca am fost condamnat dupa vechiul cod de
procedura penala astfel conform art.86.6 care spune ca daca inculpatul, inauntrul termenului de incercare nu a savarsit o noua infractiune si nici nu s-a pronuntat revocarea suspendarii executarii pedepsei in baza art.86 Cod Penal, el este reabilitat de drept
Astfel intrebarea mea este cand am sa fiu reabilitat si daca se face reabilitarea de drept sau judecatoreasca, am intrebat mai multi avocati , o parte au spus ca intervine reabilitarea de drept , altii ca trebuie sa fac reabilitare judecatoreasca, si asupra datei cand pot face reabilitarea au existat mai multe raspunsuri, astfel cu respect va rog sa ma lamuriti [ repet am fost condamnat dupa vechiul cod de procedura penala ]

Va multumesc din suflet si astept raspunsul Dvs
Stima