avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Activitate max36

Activitate max36

Răspuns la discuția Vouchere neacordate in 2023
Va mulțumesc
Nu am primit vouchere de vacanta pt anul 2023, sunt angajatul unei primarii iar primarul spune ca nu a primit banii pt vaucere si ca nu se mai dau fara sa-mi spuna care este baza legala. Cum pot afla adevarul ?
Răspuns la discuția Codul rutier
Va mulțumesc
Discuție Codul rutier
Buna ziua,as dori sa ma ajutati sa gasesc situatiile in care un politist rutier iti poate RETRAGE PERMISUL DE CONDUCERE
. Eu nu am gasit in legislatie decat pentru cazul in care ai fost declarat inapt din pct de vedere medical
Va mulțumesc pentru răspuns. Sa aveti o zi buna.
Ne acordarea de drepturi salariale in speta sporul de conditii vatamatoare, se prescrie ? Exista un termen in care poate fi cerut in instanta ?
In toti acesti ani noi nu am beneficiat de roadele acelui teren, beneficiarul fiind "viitorul" cumparator. In anul 2007 l'am cautat pt ai spune ca trebuie sa plateasca impozitul pt teren dar nu a mai fost de gasit pana acum, a revenit dupa 16 ani cu amenintari ca daca nu ne prezentam la notarcne da in judecata si nu vrea să plateasca nici impozitul pt acesti ani
De acord cu dvs. doar ca noi am platit impozit pe teren timp de 16 ani iar cumparatorul nu doreste sa ne dea acesti bani
Buna ziua,in 2006 tatal meu a facut o promisiune de vanzare cumparare a unui teren in urma careia a primit o suma de bani
Contractul de vanzare cumparare trebuia sa se semneze in 2007 dar, cumparatorul ,din motive de el stiute nu a mai aparut sa faca acel contract. Impozitul pt teren a fost platit de noi. A aparut acum si ne obliga sa mergem la un alt notar decat cel la care a fost facuta promisiunea pt a finaliza actele. Este legal, acea promisiune nu a expirat ca sa zic asa, ce ar trebui sa fac ?
Ce pot face daca angajatorul nu face demersurile necesare pt a beneficia de beneficiile grupei de munca ? Adeverintele de vechime emise nu contin prevederea ca s-a muncit in conditii deosebite de munca.