avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Activitate Marcu2014

Activitate Marcu2014

Răspuns la discuția Vanzare cota parte dupa divort
Asta ma intrebam. Daca este obligatoriu din punt de vedere juridic, notarial, sa imi vanda amandoi sau exista si aceasta posibilitate, de a imi vine numai tatal meu partea lui.
Buna ziua,

Am o intrebare la care sper sa gasesc raspuns. Parintii mei au divortat recent si momentan inca sunt proprietari 50%-50% pe un imobil.
Nu se va face partaj, am gasit varianta ca eu sa ii ofer tatalui meu jumatate din suma cuvenita pe apartament, el sa plece, si sa raman eu cu mama proprietar.
Intreabrea mea este daca se poate face acest lucru la notar, avand in vedere ca ei au divortat si partajul nu e facut. Adica se poate face pur si simplu act prin care el imi vinde sau doneaza cota lui parte sau este necesar sa imi faca amandoi vanzare, avand in vedere ca nu sunt stabilite cu exactitate cotele parte ale fiecaruia, asa cum s-ar intampla la un partaj.

Multumesc!
Răspuns la discuția Intrebare notificare divort
Da, pai la cererea de divort ma referea, nu la citatie. A trecut deja o luna si ma intrebam daca nu ar fi trebuit pana acum sa primim actele depuse de tatal meu.
Buna ziua! Poate ma puteti ajuta cu aceasta intrebare...Parintii mei urmeaza sa divorteze, tatal meu a depus cerere in instanta prin avocat pe data de 13 ianuare. Apare pe site-ul tribunalului, insa pana acum, mama nu a primit nicio notificare. Stiu ca mama ar trebui sa primeasca prin posta cererea cu tot ce a depus tatal meu, urmand sa aiba un termen de cateva zile pentru a formula o intampinare la cererea lui. Mentionez ca nu sun minori implicati.
Nu stim insa ce a solicitat tatal meu in cerere, deoarece a depus-o fara a ne comunica.
Aveti idee cam cat dureaza pana primeste mama notificarea? A trecute deja mai bine de o luna.

Multumesc!
Buna ziua! Poate ma puteti ajuta cu aceasta intrebare...Parintii mei urmeaza sa divorteze, tatal meu a depus cerere in instanta prin avocat pe data de 13 ianuare. Apare pe site-ul tribunalului, insa pana acum, mama nu a primit nicio notificare. Stiu ca mama ar trebui sa primeasca prin posta cererea cu tot ce a depus tatal meu, urmand sa aiba un termen de cateva zile pentru a formula o intampinare la cererea lui. Mentionez ca nu sun minori implicati.
Nu stim insa ce a solicitat tatal meu in cerere, deoarece a depus-o fara a ne comunica.
Aveti idee cam cat dureaza pana primeste mama notificarea? A trecute deja mai bine de o luna.

Multumesc!
Mentionez ca am verificat pe portalul instantelor de judecata, nu apare in niciun judet numele lui sau al mamei.
Mama probabil ar fi de acord, insa tatal meu doreste cu orice pret sa o umileasca, sa o faca sa sufere, sa o distruga daca ar putea. El se lauda in continuare ca el mai are un termen si a terminat...asta in conditiile in care mama nu a primit absolut nicio citatie.
Este posibil asa ceva? Adica exista vreo situatie particulara in care divortul se poate obtine fara ca cealalta parte sa aiba habar?
Se poate sa fi dat o alta adresa a mamei pentru ca citatia sa vina la adresa respectiva si el sa o rupa, pentru a parea ca mama nu s-a prezentat? Adica imi e greu sa cred ca un avocat si-ar asuma sa accepte asa ceva din partea clientului...fara sa existe apoi consecinte.

Pe scurt, situatia este in felul urmator: fac parte dintr-o familie cu un tata care ne-a terorizat de cand eram mici (pe mine, sora mea si mama mea) cu scandaluri neincetate si conflicte la ordinea zilei.
Timpul a trecut, noi am crescut, sora mea s-a maritat si a plecat de acasa, eu a trebuit sa ma mut din casa in care am crescut deoarece nu mai suportam tensiunea psihica si sa o vad pe mama cum sufera.
Parintii mei nu mai au o relatie propriu zisa de multi ani, adica locuiesc in acelasi apartament, insa dorm separat, fiecare isi gateste, cheltuielile se impart jumate-jumate, nu isi vorbesc deloc.
Recent, cel care din pacate imi este tata (mi-a distrus efectiv copilaria si ma distruge si acum prin suferinta pe care i-o provoaca mamei) a inceput sa "se laude" rudelor si cunoscutilor ca mai are putin si este un om liber, divortat. Ca mai are o infatisare si a terminat.
Mama mea nu stie nimic despre acest presupus demers al lui, nu a inaintat niciun act, nu a primit nicio instiintare, nu a fost citata nicaieri.
Intrebarea mea este daca exista aceasta varianta prin care divortul se poate pronunta fara ca una dintre parti sa stie. Si daca da, in ce conditii?
Stiu ca si cealalta parte trebuie sa primeasca o citatie. Insa la cat de meschin este el, ma gandesc la varianta in care el sa fi dat o adresa falsa a mamei unde sa soseasca citatia tocmai pentru a crea o stuatie in care mama sa para ca nu s-a prezentat la termenul de judecata.
Poate suna aberanta intrebarea, dar se poate divorta fara instiintarea celelialte parti?

Multumesc!

A.A
Buna ziua,

Am citit atat de multe informatii contradictorii legate de acest subiect, incat nu reusesc sa ma lamuresc deloc.
Am un PFA infiintat din 2008, insa pana anul acesta, incepand cu luna mai, nu am avut deloc activitate pe el. In acest interval, din 2008 pana anul acesta am lucrat cu carte de munca.
Cand am fost anul acesta pentru depunerea estimativei, evident, nu aveam de unde sa stiu ce incasari voi avea. Mentionez ca am PFA pe traduceri. Pana in prezent am incasari de aprox. 12.000 RON.
Cum trebuie sa procedez cu contributia la pensii? Cand trebuie sa merg sa declar si cat ar trebui sa platesc la acest venit? Voi plati retroactiv din luna in care am inceput sa am incasari?
Cei de la institutiile publice ma trimit de la unii la altii si imi ofera numai raspunsuri evazive care ma deruteaza si mai mult.


Răspuns la discuția Benzina deductibila PFA
Multumesc pentru informatii!
Iar contractul de comodat va trebui inregistrat la Finante, nu?