avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Activitate mihalea223

Activitate mihalea223

Am asociat si doresc sa-l scot din societate pe urmatoarele motive:


- a semnat actele si a parasit tara la 1 luna dupa.
- nu s-a implicat sub nici o forma in societate.
- a intrat in firma la 2 ani dupa infiintare.

Doresc sa va intreb daca doar prin tribunal sau mai exista un alt mijloc?
Buna seara,

Firma mea a fost declarata inactiv fiscal din 2013, in prezent actele sunt in derulare si urmeaza sa cerem reactivarea fiscala. Intrebarea este urmatoarea:
Pot emite facturii fiscale pana la reactivare?

Va multumesc
Răspuns la discuția Custodia comuna
Este perfect legal, dar dumnealui se poate opune in activitatile extra-scolare? In conditile in care acesta nu contribuie sub nici o forma?
Discuție Custodia comuna
Buna ziua,

Sunt parinte rezident a unei fetite de 8 anisori. Parintele nerezident avand custodia comuna, este obligat sa plateasca pentru activitatiile extra-scolare?
Sau ce obligatii are acesta ? In cazul nostru pensia alimentara este de 200 lei din 2013.

Va multumesc
Răspuns la discuția Spitalul Elias - Fundeni
Mama are medicul ei de 10 ani, nesansa noastra a fost sa fie la conferinta in America.Am tot incercat sa o contactez insa dumneai va veni deabia peste 2-3 zile.
Eu sustin ca boala mamei mele este una mai rara din punct de vedere medical, insa nu pot intelege de ce nu se face acel transfer mai repede.Mai exact daca a fost specificat ca mama are acelasi medic de 10 ani care a cerut mereu sa ajunga la Fundeni.
Din nefericire cu salvarea in prima seara nu o duce nimeni, avand probleme cu tensiunea.Iar cel mai apropiat spital ramane mereu Elias sau Floreasca...
Si de ce s-a ascuns acel episod din externarea ei.Adica corect ar fi fost sa scrie acel episod si tot odata sa ne spuna ce este de facut.Daca este alergie sau nu ...
Răspuns la discuția Spitalul Elias - Fundeni
Au fost medici buni, pe toti care i-am intrebat mai nou au spus sa fugim de Spitalul Elias.Ceea ce s-a si dovedit deja.Spitalul Fundeni este foarte bun insa am avut nesansa sa fie de garda acel domn doctor.
Pe 6 noiembrie mama mea a fost dusa cu salvarea la Elias fiindca spitalul Fundeni nu are primiri urgenta.Ea este diagnosticata din 2001 cu maladia Crohn si tratata de 10 ani la Fundeni.
Am ajuns cu ea la Elias in jurul orei 18 :00 pana la ora 20:00 nimeni sa nu spuna nimic.La ora 20:00 a iesit o doamna Doctor spunand citez "Stiti de ce boala sufera mama dumneavoastra?Acum are ocluzie intestinala si am vorbit si cu chirurgul si nu doreste sa o opereze." Intrebata ce urmeaza a spus ca nu are sanse deloc de supravietuire si sa ne asteptam deja.Ca este dependenta de aer si ca tensiunea ei este 6-7.Am intrebat daca nu cumva este sub-ocluzie sau ocluzie mecanica (mama mea avand mai multe episoade de acest gen.) Raspunsul dumneai a fost NU.
La ora 21 mama este dusa pe salon pe motiv ca la camera de garda nu mai sunt locuri.In salon nu a fost nici un instrument de luat tensiunea permanent nici oxigen.Aveam doar pe o masa chibritul si lumanarea.Am comunicat la camera de garda, la doamna doctora sa ia lista de medicamente date la fundeni.Nu s-a intamplat nimic si ca mama nu are voie anumite medicamente.
A trecut prima noapte a doua zi doctora ramasese :O uimita ca traieste si spune "Am trecut si peste asta!." Pe 8 noiembrie mama reuseste sa iasa la baie si lucrurile reintra la normal. Insa la 11:00 ii este administrat "CEVA" si mama intra in criza de frison puternic, ii scade tensiunea si deja devine palida.I s-a administrat alvocamin si paracetamol. (alvocamin nu are voie). La 10 minute dupa criza a a facut febra 38 .Dupa criza imediat intreb de la ce este fiindca este prima data asa ceva. Asistenta imi spune ca eu nu inteleg corpu uman si ca asa reactioneaza uneori antibioticu cand scoate nu stiu ce bacteri la suprafata. Intreb pe doamna asistenta daca mama urmeaza acum vrun test sau ceva care sa ne spuna cauza mi se spune NU.Daca diseara i se administreaza acelasi antibiotic si dumneai mi-a confirmat ca DA.
Atunci am sunat imediat la Fundeni sa cer mutarea catre dumnealor.Prima data al telefon mi-a spus sa astept pana luni sau sa vorbesc cu cei de la Elias pentru mutare.Am aflat imediat ca mutarea ar fi durat si ca se aproba foarte greu. Asa ca am resunat la Fundeni insa la telefon nu mi-am dat seama ca este alt domn si l-am intrebat doar daca are locuri libere.Dumnealui mi-a spus ca DA si ca daca doamna ei doctora a cerut sa o aduc acolo atunci sa o aduc.
Am cerut externarea la cerere (foarte binevoitori la externare ..a durat 10 minute sa pot sa o iau pe mama de acolo cu toate ca inainte ma rugam 20 minute sa-i ia temperatura acum in 10 minute avea si temperatura si tensiunea luata).:)):)).
Am plecat in jurul orei 13:00 de la Elias cu taxiul direct spre Fundeni.Sperand ca totul va fi roz si bine acolo, insa surpriza.Domnul cu care vorbisem la telefon ultima oara era foarte fustrat ca vezi doamne "am fugit din spital". A urlat tipat la mine si mai mult in sictir ia facut internarea...insa nu inainte de a da un verdict care schimba complect lucrurile . Infectie cu clostridium difficile cu toate ca i-am zis ca antibioticul este Metronidazol.Ma pus sa ii duc "fecalele" la Matei Bals pentru analiza ca la ei in weekend nu merge laboratorul , cu toate ca nici la Matei Bals in weekend nu merg laboratorul. Am plecat la Matei Bals insa cei de acolo au luat analiza si mi-au spus ca nu cred ca ar fi facut asa ceva in conditile in care Antibioticul este Metronidazol, acest antibiotic fiind folosit la tratarea Clostridium difficile.Fiind vineri si cu asa verdict mama a fost izolata, un fel de izolare de mai mare rasul. Domul doctor a scos pacienti din salon insa pe mine sau fratele meu in varsta de 16 ani ne-a lasat sa intram.Nu ne-a spus nici o masara de prevenire.In prima instanta doamna asistenta era mascata toata cand ia luat sange, insa la 10 minute dupa ce a dus-o pe salonul cu pricina a venit fara masca sau manusi.De vineri pana marti a fost izolata mama.Izolata doar de pacienti fiindca ea putea parasi salonul, aveam voie sa mergem la ea fara nici o problema.Marti seara i-a iesit in sfarsit analiza care a dat verdictul.Nu are clostridium difficile la fel cum au spus cei de la Bals si cum au spus si doamnele asistente de la fundeni ca dumnealor nu cred asa ceva.

1) De unde stia domnul cu pricina ca venim de la Elias fiindca lui nu i-am comunicat nimic de externare sau spital.
2) A dat un verdict cu toate ca era tratata cu Metronidazol antidotul la cel clostridium.
3) Nu a pus problema nicio o secunda ca fiind o reactie adversa la acel medicament dobandita.

Pe 12 mama este externata si pe 13 merg cu ea la Elias sa-si ia fisa de acolo.Insa acolo avem parte de alta surpriza dupa ce mortul era pe picioare.La primirea fisei de externare era scris sub-ocluzie si ca a avut frisoane continu care s-au mentinut pana a fost trata cu alvocamin.Nu s-a mentionat deloc de FEBRA. Efectiv episodul cu reactia adversa a disparut din fisa mamei.#-o

Ce se poate face in acest caz inafara faptului ca nu am sa mai merg la Elias niciodata!
Domnule cazacuioana, nu m-am opus niciodata sa-i dau copilul dar daca fostul sot vine in a 3 saptamana cand el are a 2 si a 4 saptamana din luna sa ii dau fetita ca ASA Are chef, Da ma impotrivesc.Are nevoie de "Jucarie" ca are diverse motive de lauda, un botez sau o nunta.
Daca fostul sot imi aduce copilul bolnav, lovit, dupa un weekend la el...si el vine odata la 5 luni sa-si ia fata e normal sa-i cer sa-mi scrie ca a venit sa -si ia copilul fiindca are tendinta de a fabula .

Deci nu stiu de unde a-ti dedus dumneavoastra ca eu m-as impotrivi ...Repet AM 5 plangeri la politie care POT DOVEDI ca nu sunt fondate...si ca LEGAL nu incalc nici o PREVEDERE.

Exemplu azi ...am fost chemata la politie si iar am plangere fiindca in martie sau aprilie el a hotarat prin alta plangere ca acesta este al 3 lea weekend (vorbim de cazurile cand luna are 5 saptamani)....
acum imi face plangere ca este al 4 lea...( din august 22 cand a adus-o bolnava de pneomonie nu mai venit)..Defapt nu a mai sunat sa cobor fata!!!..Usa la apartament este inchisa(nu este BLOC.este un apartament in vila...s-a pus o iala de cand ne-a fost spart un apartement din cele 6 existente)..cand vrea intradevar sa o ia, SUNA!!...dar cica a mai fost odata prin octombrie si nu a putut intra in VILA..Nu a sunat, a mintit politia si nu a dat numarul sa fiu SUNATA pe motiv ca nu stie numarul meu..sau alte aberatii)....Eu nu stau la fiecare 2 weekenduri cu copilul afara in frig...ca el ba vine ba nu vine..si poate sa vina incepand cu ora 17 pana dumina ora 19, deci de vineri pana duminica sa stau afara...e anormal..E simplu suna, da SMS si se rezolva PROBLEMA!!!

Repet Nu ma opun hotarari de divort!! Am spus, pot dovedii ca am dreptate cu ACTE nu cu vorbe false si mincinoase ca dumnealui.

Am martori ce nu e MAMA sau TATA

Iertati-mi scrisul ....poate nu pun virgula unde trebuie sau gresesc vrun cuvant dar va implor sa fiu inteleasa!!!

Eu niciodata nu l-as jigni in fata copilului meu, in momentul de fata copilul meu nu are acces la ceea ce scriu.Si va contrazic nu este TATA nu cred ca de nebuna as ajunge sa CER ASTA...Eu am scurtat spunand doar ceea ce am scris!

Ps. Eu aici nu am mai detaliat, am spus ceea ce-mi doresc si daca exista un domn avocat care considara ca ma poate reprezenta asa. Repet Tot ce va cere domnia sa ca dovezi ii VOI ADUCE atunci este OKY. Acum nu mai e vorba de vro poveste.

Daca nu as avea dovezi PALPABILE sa dovedeasca ca nu este tata si ca ceea ce cer este in dezavantajul copilului, sau daca mi-as face fetita sa sufere vr-un pic as fi stat in banca MEA.


Ps www.avocatnet.ro (este un site plind de domni avocati ) asa ca acum consider ca merg defapt la toate cabinetele odata.

Ps . In prima de sus am spus 1 proces pe urma 2 ( este vorba de proces divort custodie si ordonanta facuta in timpul procesului) acu ca e 1 sau 2 deja le-am avut ...ce am castigat a fost ceea ce am acum!! Umilita pe la sectii si o pensie alimentara de 200 lei, dar am cheltuit enorm. Poate ca asa am cerut atunci fiind primu proces sau poate ca asta a fost solutia atunci.Acum stiu ceea ce VREAU si mai stiu ca in Romania daca merg la 10 cabinete de avocatura sunt deja 1000 lei...si fiecare domn avocat va spune ca POATE .Si se vor duce iar zeci de milioane si ma trezesc la final ca defapt am reinceput acelasi lucru.NU..

E ca la piata ...orice dovada va fi necesara voi DA, nu voi minti si voi scoate toate actele necesare care imi vor fi cerute.Deja m-am interesat si la tot ce am as avea castig de CAUZA!!!..
Va multumesc.
Fiindca aici ne spunem o parte de poveste, tot timpul se poate interpreta.Va rog sa binevoiti sa cititi tot si daca e nevoie sa aruncati cu pietre in mine, atunci sa o faceti!.

Am divortat de 2 ani si de atunci cat timp a fost om ne-am inteles de minunte. Eu imi ador fata si pt ea mi-as da viata asa ca orice isi doreste ea e porunca pentru mine.(editat).
Daca fetita vrea la el poate sa fie si al 5-6-7 weekend nu ma intereseaza ii dau fata.Nu caut tatal ideal cum mi s-a spus aici ( nici eu nu sunt perfecta si clar nu am asteptari de la el sa fie perfect). N-am cerut nimic anormal dacat sa fiu anuntata ca nu vine, sa fiu anuntata cand are chef sa-si ia fata, sa vina la serbari sau cand ii promite fiindca acest copil sufera la fiecare MINCIUNA.Eu ii dau fata nu 2 weekenduri cu 10 dar l-am rugat cu ceru si pamantu sa aibe grija de ea sa vina daca ii promite ceva sa fie TATA.Nu ma simt lezata cum ma-ti criticat ca vezi Doamne tre sa fac sacrificii si sa tac.(si aici vorbesc de doamna mirabire).Sunteti femeie doamna si aveti un copil si nu puteti sa-mi spuneti mie ca dupa un divort totul e ROZ.Sa fim realisti...nu narcisisti.Ne este greu cu salariu mizer din ROMANIA si faptul ca tu ca MAMA tre sa ti si locul tatalui nu e o sarcina USOARA.Cand te chinui si te staduiesti ca copilul tau sa nu duca lipsa de nimic si el te taraste in mizerie..nu poti fi fericita ca acum ma-ti minti daca spuneti ca nu este adevarat!!...Eu nu ma plang doamna draga eu imi spun oful si durerea mea..E crucea mea si mi-o duc pentru fetita mea si cinci vieti de acum in colo .Vorba aia "Bucuros le-oi duce toate de e pace de-i razboi".Dar faptul ca nu ma las calcata in picioare si copilul meu sa fie amagit e alta..Asa imi este firea, cand ai dreptate TAC dar daca eu am dreptate merg pana la Dumnezeu cu dreptatea MEA!.Da stiu SACRIFICII...s-a sacrificat Issus pentru noi si noi suntem un popor de atei..Eu ma sacrific nu o data ci de 1000 de ori dar vreau ca fetita mea sa nu mai SUFERE.Mi-a adus fata bolnava de PNEOMONIE si a aruncat-o ca pe o jucarie STRICATA si cum spuneti dumneavoastra ca asta e, s-a imbolnavit la el. nu e nimeni vinovat..nu cred ca la fel ve-ti spune daca era copilul dumneavoastra!!!!.Tatal fetitei nu a contribuit niciodata la crestere si educare si cand 'cainele lui a muscat-o de gura pe fetita a spus ca alege CAINELE decat pe copil.Cand fratele lui a pocnit-o de i-a spart gura la fata(are si acum semn ) a spus ca fetita este MINCINOASA si tot asa. Nu sunt o femeie lezata si nebuna insa domnul acesta prin copil cauta sa se razbune pe MINE. A spus-o la PROTECTIA COPILULUI.Eu nu sunt o pasiva sa TAC...NU....Sunt foarte multe de povestit ...si poate nu ma crede-ti dar am motive intemeiate de sunt revoltata asa!!!...

Sa de-a Dumnezeu sa ma judece FETITA mea ca am facut tot ce mi-a stat in putinta sa ma lupt pentru ea...decat sa spuna ca nu am facut nimic sa o am langa MINE!!.Acesta va fi judecata ceea mai de presus..mai presus ca Dumnezeu va fi judecata EI.


Ceea ce-mi doresc e simplu :

Sa nu mai fie acea custodie COMUNA fiindca nu e cazu ( el nu a facut nimic pentru acest copil de 2 ani).
Fostul sot sa vina cand vrea la copil dar la domiciliu meu sau in locuri publice cu mine de fata.
Daca fetita mea vrea sa mearga la el, oricand doreste EA!!.
Daca FETITA decide sa stea 1 saptamana, eu daca vad ca ceva este ciudat ( bolnava sau obligata sa minta ) sa pot sa o vad 1 minut sa ma linistesc ( daca lucrurile stateau asa as vi evitat Pneomonia)....POT da scris ca nu sunt absurda deloc si ca doar in cazurile in care am dreptate si pot dovedi.
La ziua lui daca isi doreste sa stea cu ea sau sa facem ziua copilului impreuna...cum vrea!!
Craciun sau revelion impreuna sau cum vrea fetita sa-si aleaga!.
Vreau efectiv sa pot merge pe decizia COPILULUI si jur in fata lui DUmnezeu ca daca fata mea vrea eu nu ma voi apune fiindca nu vreau sa-mi mai vad copilul suferind ..ca nu vine cu LUNILE si ca se trezeste sa vina aiurea in tranvai cu toate ca e al 3 weekend si el tre' sa vina in al 4 iar eu cu fata iesim in oras..si etc.Sa fie armonie si etc.

Acesta armonie va fi doar asa fiindca el nu va veni la mine sa-si vada copilul ca doar a zis ca se razbuna pe mine...dar insa atunci voi putea sa lupt sa-l conving ce vrea intradevar copilul fara sa existe plangeri si etc.

El nu vine 5 lunisi in a 6 luna viine in al 3 weekend seara la 11 si daca normal nu ai cum sa-i dai fata, ii spune la fata diverse cu toate ca eu trebuie sa ii dau fata in al 2 si al 4 weekend..

Daca statu roman apara interesul SUPERIOR AL COPILULUI daca fetita mea clar va avea probleme de comportament ...fiindca divortu o va afecta si el nu intelege ca e bine sa vina fata si cand vrea ea .

SPer ca acum sa fiu inteleasa vreau acel drept fiindca asa fetita mea nu va mai avea de suferit NICIODATA!...Va merge la TATI cand va VREA EA, nu am nevoie de pensia lui alimentara am nevoie ca fetita sa fie FERICITA!!...Ceea ce am cladit in 7 ani nu vreau sa distruga acest proces sau STATU...


PS....Sa nu spuneti ca daca nu vroiam asta stateam cu el...Fiindca NICI O FEMEIE NU PLEACA DE BINE decat daca e.....


Va multumes!
Buna seara,

M-am saturat dupa atea discutii pe forum ..am trecut printr-un proces deja stiu ce inseamna si in momentul de fata trebuie sa intru in alt proces pentru a putea sa dorm linistita.

Am 5-6 plangeri la politie care la parchet au fost inchise.(nu prezint vrun pericol si etc.) efectiv lispa de probe ca doar vorbele nu se cos la dosar.
Sunt divortata de 2 ani de fostul sot si am un copil de 7 ani. El nu s-a interesat niciodata la scoala de ea, etc.

Acu fiind la al doilea proces nu vreau sa dau si va implor puneti-va si in locu meu sute de milioane sa ma plimb la politie iar.

Asa ca -mi doresc atat :

Daca pentru calomnie se poate face ceva in conditiile in care pot dovedi cu acte ca a mintit , sa se ceara despagubiri.( Voi plati onorariu de 1000 de lei iar din despagubiri eu nu vreau decat 1500 lei( adica onorariu si 500 de lei ca am suferit atatea luni, restul nu ma intereseaza cat va cere domnu avocat este a dumnealui).

2)Al doilea proces :

1. Tatal sa vina la domiciliu meu sa-si vada copilul .( Fata de copilul meu am o responsabilitate si atunci chiar daca legea va hotara asa cand va vrea ea sa mearga va merge..dar asa am sa scap de plangeri aberante si de imbolnaviri si etc)

La acest proces voi plati onorariu de 1000 de lei iar daca domnul avocat castiga procesul ii voi da cat imi cere.Dar doar la final de proces cand la castigat.

Lucrurile sunt simple orice dovada va dori o voi pune la dispozitie.

Am ajuns sa cer asta fiindca a inceput sa-mi cada paru sa nu am linistite ....si am avut deja 2 procese cu zeci de milioane cheltuite (banii pe care daca ii puneam in cont fetita avea deja facultatea sigurata) incat vreau siguranta.

Sper sa nu jignesc pe nimeni dar acum stiu ce-mi doresc.

Vreau dreptate , vreau ca tatal copilului sa fie tata.

Va multumesc si astept cu interes .