avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 321 soluții astăzi
Forum Activitate patrichisimona

Activitate patrichisimona

Buna ,am o mica problema ,sunt reprezentant oriflame in data de 30 ianuarie am facut online o comanda ,a ajuns in data de 2 februarie ,la sediul cargus am fost sa-l ridic de la sediul platind 160,44 lei ,ieri in data de 19 februarie mi se transmite prin email ca am o factura neplatita din data de 30 ianuarie data scadenta 19 februarie ,adica ieri.am sunat la oriflame mi sa spus ca a fost un colet fara ramburs ,sa le trimit chitanta sa vada ca am paltit nu o am am doar produsele si cutia ,consultantul meu mi-a spus sa rezolv problema cu cargusul sa imi de-a o alta chitanta ei au spus ca nu se poata pentru ca nu stiu pe ce mi s-a luat banii apare ca si cum am primit gratuit coletul trebiue sa platesc online ,mi sa spus ca in termen de o saptamana se face ancheta interna si se verifica pe camere ,alta problema baiatul care a incasat si mi-a inmanat coletul nu mai raspunde la telefon si nu mai lucreaza acolo ,au spus de la oriflame ca ma dau in judecata daca nu platesc ,ce ma sfatuiti?ei sau uitat pe camere pe data de 13 cand apare pe AWB cargusului livrare la domiciliu dar nu pare nimic ,desi le-am spus ca l-am ridicat in 2 februarie ,nu puteam intra in sediu sa iau coletul dintr-o gramada exact pe al meu fara sa vada nimeni si sa plec?nu?ce se intampal daca nu platesc ?sper ca m-ati inteles ,ca am scris,multumesc
buna ziua ,as dori sa stiu ce acte ar trebui sa duc inainte sa ma angajez,la agentia de somaj ,unde am dosarul dupa ce am terminat cu indemnizatia de somaj ,pentru a primi o prima de angajare ?am fost in somaj mi sa terminat si acum vreau sa ma angajez si ca sa primesc o prima de angajare de 500 de lei trebuie sa duc ceva acte dar nu stiu ce?multumesc
Răspuns la discuția Somaj si prenatal
Cred ca am inteles ,pe cuponul de somaj apare -aj.somaj 16 C.M.presupun concediu medical 444 si total drepturi 460 -deci asa mi s-a platit prenatalul dar nu e putin?sau s-a luat doar din somaj ?inseamna daca am fost in somaj de la inceputul sarcinii nu mi se mai ia in considerare ultimele 6 luni de munca,nu?nu prea ar avea rost sa merg la somaj sau mai primesc ceva prin alt cupon? nu cred,o seara buna.scuzati intrebarile dar mi-ati fost de ajutor
Răspuns la discuția Somaj si prenatal
am inteles am dus concediile medicale la somaj cel pe februarie si martie ,inca nu am acumulat cele 126 de zile eu nasc doar in 1 aprilie ,dar cine imi plateste prenatalul sau nu primesc daca am inceput somajul dupa ce mi sa incheiat contractul de munca ,si da mi-a cerut adeverinta pe ultimele 6 luni,o zi buna
Răspuns la discuția Somaj si prenatal
multumesc de raspuns ,eu sant in somaj din septembrie inseamna ca nu mai primesc prenatal?chiar daca mi-a cerut la somaj adeverinta cu ultimele 6 luni lucrate?sau ramane la fel?
Buna ziua as dori sa ma lamuriti ,sant insarcinata in luna a 9-a ,am lucrat in invatamant pana in august 2014 timp de 2 ani ,cu salariul brut de 1400 de lei apoi din 1 septembrie in somaj, iar acum din 1 februarie sant in prenatal ,cum se calculeaza somajul? pana acum am luat 455 lei si azi tot atat mi-a venit somajul,stiu ca se da 85 %din salariu ,dar tot prin posta???sau separat si concediile medicale le-am dus la somaj si cele din februarie si acum din martie pana dupa cenasc si depun actele de indemnizatie a copilului nu primesc prenatal???
buna ziua ,as dori sa ma lamuriti cu un lucru ,sant in somaj ,sant insarcinata,am lucrat 24 luni in invatamant cu salariul brut de 1600 lei pana in septembrie 2014 cand am beneficiat de somaj,pe 1 februarie ar trebui sa intru in prenatal as dori sa stiu cine imi plateste prenatalul,cat ar trebui sa iau in prenatal ,ce acte ar trebui sa depun si unde?imi vin banii tot la posta sau pot trece pe card,pana acum somajul imi venea la posta,indemnizatia pentru cresterea copilului este de 600 lei+200 lei alocatia ,iar prenatalul e 85%din salariul brut sau cum se calculeaza? va multumesc si o zi buna
Discuție somaj
Buna ziua,as dori sa va intreb ,eu lucrez in invatamant de 2 ani neintrerupti si s-a redus postul in urmatorul an neavand loc de munca,daca la data de 31 august imi expira contractul de munca fiind angajata pe perioada determinata ,pot primi somaj ?si la data de azi fiind si insarcinata dupa somaj primesc indemnizatia de crestere a copilului?ce acte ar trebui in plus si in cat timp sa imi depun dosarul?multumesc o zi buna.