avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 151 soluții astăzi
Forum Activitate Danielbalan23

Activitate Danielbalan23

Răspuns la discuția Admitere INM 2016
catalin1980 a scris:

PasatGeorge a scris:

Deoarece am vazut ca vorbeati despre cartea de grile a lui Danilet , va propun urmatoarea grila:

Aplicarea mai multor lovituri cu o bata unui copil in varsta de 3 luni, in zona capului, de catre mama sa, responsabila, dar aflata intr-o stare de tulburare psihica, daca loviturile au produs in final moartea copilului, constituie infractiunea de:

a. uciderea ori vatamarea nou-nascutului savarsita de catre mama;
b. lovirile sau vatamarile cauzatoare de moarte;
c. omor.


Niciuna

Violenta in familie raportat la omor simplu-omor comis profitand de starea de neputinta a victimei de a se apara.



C
Răspuns la discuția Admitere INM 2016
Sa nu te bazezi prea tare pe acea aparatie a Codului comentat a lui Streteanu. Este de 1 an in curs de aparatie si nu cred ca o sa apara prea curand. Asta intrucat lui Streteanu nu prea ii place materia de drept penal general ce urmeaza dupa pluralitatea de infractiuni.
Răspuns la discuția INM 2015...ADMITERE!!!
Nicoleeta a scris:

Danielbalan23 a scris:

Buna dimineata! Am vazut ca sunt in curs de aparatie cartile a doi mari profesori de drept penal: domnul Mitrache si domnul Streteanu. Ma puteti sfatui care din cele doua carti sa o aleg? Multmuesc!


udroiu.


Nu imi place Udroiu si nici nu am incredere in el. Cu alte cuvinte, nu Udroiu.
Răspuns la discuția INM 2015...ADMITERE!!!
Buna dimineata! Am vazut ca sunt in curs de aparatie cartile a doi mari profesori de drept penal: domnul Mitrache si domnul Streteanu. Ma puteti sfatui care din cele doua carti sa o aleg? Multmuesc!
Răspuns la discuția Custodie minor
1. Nu este vorba despre copilul meu.
2. Nu are o locuinta stabila inseamna ca se muta foarte des dintr-un loc in altul (sta in chirie).
3. Pana acum a locuit cu mama, in weeknd la primit tatal si nu a vrut sa il mai inapoieze.
4. Si eu stiu ca, in cazul in care nu exista o hotarare, nu poate fi fortat sa il inapoieze. Adica, in baza a ce spun politistii ca trebuie sa fie la mama?
5. La tata are grija de el bunica copilului sau tatal (cand nu lucreaza).
6. Chestiunea privind convietuirea cu un fost condamnat era un argument pentru a intreba si daca acesta ar putea fi invocat in fata instantei, intr-un proces privind custodia.
Răspuns la discuția INM 2015...ADMITERE!!!
B.
Discuție Custodie minor
Buna seara. Am si eu o speta reala. X si Y au avut o relatie in urma careia a rezultat minorul Z, care in momentul de fata are 6 luni. X si Y nu au fost casatoriti, traind in concubinaj o perioada, dupa care s-au despartit. Minorul a ramas la mama, fara a exista vreo hotatare cu privire la custodia sa. In weeknd a fost incredintat tatalui care a refuzat sa o inapoieze mamei. Aceasta i-a trimis luni o notificare prin executor judecatoresc prin care era pus in intarziere (art. 1522 C. civ.). Astazi a venit politia sa ii spuna lui X ca trebuie sa ii dea copilul mamei, dar nu au spus in baza a ce. Maine ar trebui sa vina politia impreuna cu mama sa primeasca minorul. Mentionez ca mama nu are o locuinta stabila si actualmente are o relatie cu un fost condamnat. Ce ar trebui sa fac?
Răspuns la discuția INM 2015...ADMITERE!!!
iuli_c a scris:

in cazul in care inculpatul a comis 10 infractiuni concurente de furt (art 228 NCP),iar instanta a stabilit pt fiecare dintre ele pedeapsa de 1 an inchisoare ,va putea dispune pt pedeapsa rezultanta

a.numai executarea in regim de detentie
b.suspendarea sub supraveghere a executarii pedepsei
c.amanarea aplicarii pedepsei


B. Suspendarea este posibila doar in cazul in care pedeapsa rezultanta este de cel mult 3 ani.
C. Amanarea este posibila doar in cazul in care rezultanta este de cel mult 2 ani.
In cazul de fata pedeapsa rezultanta ar fi de 4 ani.
Prin urmare, eu aleg A.

Răspuns la discuția INM 2015...ADMITERE!!!
iuli_c a scris:

in situatia in care o persoana a fost condamnata la pedeapsa detentiunii pe viata,liberarea conditionata se poate dispune

a.pe un termen de supraveghere de 15 ani
b.numai dupa executarea efectiva a 20 de ani de inchisoare
c.chiar daca persoana condamnata se afla in executarea pedepsei in regim inchis


B.
C nu este corect, intrucat se poate dispune doar in cazul in care are regim deschis.
La A nu mai stiu sigur cat era termenul de supraveghere :-/.
Răspuns la discuția INM 2015...ADMITERE!!!
1. C; 2. A,C.