avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Activitate clau_dia2001

Activitate clau_dia2001

Buna ziua,

Am o societate care in prezent are activitatea suspendata. Din diverse motive doresc sa continui aceasta suspendare pentru inca 3 ani. As dori sa stiu cum se procedeaza: trebuie mai intai sa reiau activitatea la data scadenta si apoi sa o suspend din nou sau se pot depune documentele de suspendare si aceasta se continua automat de la data la care ar trebui sa inceteze suspendarea?
Buna ziua,
La inceputul lunii s-a realizat procedura pentru Adunarea Generala a unei Asociatii de Proprietari. Aceasta nu s-a tinut, deoarece nu s-a intrunit numarul necesar de participanti, astfel ca s-a realizat procedura de reconvocare conform legii 230/2007 art. 24, alin. 2, 3. In momentul inceperii sedintei, au venit 2 vecini (care tot timpul cauta galceava), care au sustinut ca reconvocarea nu poate avea loc conform Norma metodologica de aplicare nr. 1588 art. 14 alin. 5. S-a suspendat sedinta si s-a transmis adresa catre Primaria Sector 2, dar deocamdata nu s-a primit inca un raspuns.
O norma metodologica apare in baza unei legi, astfel ca din punctul meu de vedere legea primeaza, cu toate acestea am nevoie de un raspuns corect si legal.
Cum este pana la urma? Cum se reconvoaca o adunare generala, in baza a ce?

Multumesc.
Buna ziua,
Locuiesc intr-un bloc de proprietari unde au fost instalate camere de supraveghere. Aceste camere au fost montate in urma cu aproximativ 3 saptamani si cheia de acces la unitatea de stocare este in grija mea. Zilele trecute s-a intamplat un eveniment: a fost furata o bicicleta de pe scara blocului. M-am uitat pe camere, dar nu am vazut sa fi intrat cineva sa fure aceasta bicicleta. Din punctul meu de vedere, nu s-a intamplat nimic. Am sugerat persoanei in cauza sa faca plangere la politie si sa vina cu date exacte cand crede ca s-a intamplat evenimentul. Am 2 intrebari: 1. daca asociatia de proprietari nu a incheiat un contract cu o societate de paza pentru monitorizare, cine monitorizeaza aceste camere? Persoana respectiva trebuie aleasa prin Adunare Generala?
2. Cand se pot folosi filmarile, in caz de evenimente? La cererea oricarei persoane din imobil sau doar la cererea expresa a politiei?
Multumesc.
Răspuns la discuția PFA - indemnizatie crestere copil
Multumesc pentru raspunsuri.
Buna ziua,
Sunt in situatia in care trebuie sa-mi deschid un PFA si am aflat ca voi avea si un bebe. As dori sa stiu cum se acorda indemnizatia /concediul pentru cresterea copilului? Cum se calculeaza? Ca si in situatia salariatilor, adica minim 600 lei sau 85% din venitul net pe ultimele 12 luni? In cazul in care doresc sa inchid PFA-ul in timpul primul an de stat acasa cu bebe, imi afecteaza acest lucru plata indemnizatiei? Multumesc.
din pacate, nu reusesc sa gasesc nicaieri aceasta informatie. multumesc.
Am nevoie de acest articol de lege pentru a da un raspuns oficial - de refuz sau de inmanare a documentului solicitat. Cand salariatul vine si imi spune ca are nevoie de acest document in instanta, de ce sa caut eu nod in papura si sa-i cer eu alte informatii? Omul are nevoie de document si eu vreau sa stiu daca sunt obligata de vreo lege sa-l dau sau nu si in continuare sper sa fiu ajutata cu acest raspuns.
asa ma gandeam si eu :), dar asta e situatia. de asemenea, informatiile care se regasesc pe site-ul ministerului, sunt incomplete. mie mi s-a solicitat un document oficial (stampila, semnatura, tot tacamul). indiferent ca este o neintelegere sau nu, eu trebuie sa-i dau un raspuns oficial si m-ar ajuta foarte tare un articol de lege. mersi.
buna seara,

am nevoie de ajutorul dumneavoastra referitor la urmatoarea situatie: un angajat mi-a cerut bilantul contabil pe ultimii doi ani pe motiv ca-i trebuie la judecatorie. stiti daca exista vreun articol de lege conform caruia i-l pot da sau exista vreun articol de lege conform caruia il pot refuza? stiu ca documentele contabile pot fi aratate doar la cererea directa a instantelor sau a institutiilor financiare, nu la cererea unor persoane fizice. am nevoie de ajutorul dvs. pentru a-i putea da un raspuns oficial.
Răspuns la discuția imprejmuire zid
Da, boxa imi apartine si este trecuta si in actul de proprietate si exista o asociatie de proprietari constituita. Ok, atunci este totul in regula, avand in vedere faptul ca am si acordul acestui proprietar. Multumesc.