avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Activitate dangabrielus

Activitate dangabrielus

Buna ziua! Am si eu o intrebare, refuzul de a primi in cadrul cresei a unui copil care nu este vaccinat este legal? Pentru a beneficia de inscrierea in cadrul unitatilor de invatamant din Romania este obligatorie prezenta intregii scheme de vaccinare conform legislatie din Romania? Va rog doar din punct de vedere legal, lasand deoparte celelalte polemici pro si anti vaccinare. Va multumesc!
Răspuns la discuția Inregistrare contract inchiriere
Va multumesc!
Buna ziua! Am si eu o intrebare, unde trebuie sa depun un contract de inchiriere imobil, imobilul se afla intr-un judet iar domiciul meu este in alt judet. La care administratie financiara se ddepunde contractul de inchiriere? Multumesc
Mai am o intrebare, daca totusi se hotaraste sa faca actul ca renunta la mostenire trebuie sa fie de fata la notar, in localitatea unde au avut ultimul domiciliu bunicii sau poate sa faca aceasta hartie la orice notar din tara, in forma autentica? Multumesc
Buna ziua! Am si eu nevoie de ajutor pentru a incepe dezbaterea mostenirii dupa bunicii din partea tatalui: au fost 2 frati, tatal meu si unchiul meu, amandoi au murit inaintea bunicilor (parintii lor), la mostenire venim nepotii, eu si sora mea si din partea unchiului 2 mostenitori (verisorii mei). Unul din ei este dintr-o relatie de concubinaj a unchiului, nu a fost casatorit cu mama lui dar i-a platit pensie pana la 18 ani si poarta si numele, celalalt var este din casatoria cu matusa mea. Problema este cu varul din relatia de concubinaj, refuza sa vina la dezbaterea mostenirii, a zis ca nu ii trebuie nimic dar nici nu vine sa declare ca renunta la mostenire. In acest caz unde se poate face mostenirea? La notar sau prin tribunal? Mentionez ca ceilalti 3 mostenitori ne intelegem si nu ar fi probleme cu impartirea activului ramas in urma bunicilor, problema este cu neprezentarea unuia dintre mostenitori. Si alta intrebare, mostenirea se imparte pe ramuri sau la cati ramanem in mod egal? Multumesc
Nu ii stiu adresa, doar numele si orasul in care locuieste (este altul decat cel in care se va face dezbaterea mostenirii). Multumesc, am sa iau legatura cu un avocat pentru dezbaterea mostenirii dar nu imi dau seama cum il gasesc pentru a fi citat. Multumesc
Buna ziua, am si eu o intrebare: ce pasi trebuie sa urmez pentru rezolvarea urmatoarei situaii: Mostenirea dupa bunici, bunicul a decedat acum 9 ani iar bunica acum 6 luni, au avut 2 copii tatal meu su unchiul, ambii au decedat inaintea bunicilor, acum la succesiune venim nepotii (eu si sora mea iar din partea unchiului cei doi veri), unul din cei doi verisori nu vrea sa seprezinte la notar, el este copil al unchiului meu dintr-o relatie nelegitima dar a fost recunoscut de acesta, eu nu am stiut de existenta varului pana acum 2 ani, nu ii stiu decat numele si localitatea unde locuieste, a fost anuntat deces si de dezbaterea mostenirii dar nu vrea sa dea curs invitatiei la notariat. Ce trebuie sa fac? Multumesc
Răspuns la discuția Suspendare PFA
multumim pentru raspunsuri, astazi am depus actele pt suspendarea activitatii
Răspuns la discuția Suspendare PFA
Ideea e ca noi am achitat darile inclusiv pe semestrul acesta inca din luna iunie, a fost deschis cu 10 zile inainte de 25 iunie si automat am platit si pe semestrul 2 desi incasarile au fost doar in semestrul 3. Daca platim acum si pentru semestrul 3 cand o sa facem la final regularizarea o sa apara ca am platit in plus fata de cat ar fi trebuit sa platim in mod real iar banii inapoi d ela cei del a ANAF ii vedem destul de greu si de asta vreau sa suspendam acum PFAul ca sa nu platim in plus si apoi sa ne trezim ca trebuie sa recuperam banii de la ANAF. Àm fost azi la cei care se ocupa cu plata concediilor de crestere copil si am vb acolo cu o doamna care mi-a spus ca il putem suspenda fara probleme, veniturile din salariu + concediu medical acopera perioada si oricum incasarile tot alea raman ca ea deja nu mai are activitate.
Răspuns la discuția Suspendare PFA
Multumesc frumos pentru raspunsuri. Am uitat sa mentionez ca sotia are si un contract individual de munca, de unde beneficiaza de concediu medical pentru sarcina si lauzie, concediu medical de care beneficiaza si de la pfa (a platit contributia de 0,85% la fondul de risc). Suspendarea activitatii pentru PFA am vrea sa o facem pentru a nu se mai acumula datorii la ANAF (aferente perioadei de concediu medical, perioada in care oricum nu realizeaza venituri dar cei de la ANAF de impoziteaza in continuare conform declaratiei de venituri estimate depusa pt anul fiscal 2014).