avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 721 soluții astăzi
Forum Activitate mtomescu

Activitate mtomescu

Răspuns la discuția Apometre cu citire radio
Aveti dreptate, m-am uitat mai atent la apometrul desfacut si are cuplaj magnetic.
Răspuns la discuția Apometre cu citire radio
Pentru Adam Grecu:

Da, poti opri functionarea apometrelor model "vechi" cu un simplu magnet... mai ales ca piesele in miscare dintr-un apometru sunt din PLASTIC. Daca ati avut curiozitatea sa desfaceti un astfel de apometru (ca doar nu e racheta balistica), ati fi constatat ce piese fero-magnetice contine! Inginerii care proiecteaza astfel de dispozitive se gandesc si la persoane ca Dvs, care vor sa fraudeze
Răspuns la discuția Accident motor-camion
Ce dovezi aveti despre sicanarea cu camionul? Ati spus ca politistii au schimbat dovezile accidentului. Nu pun la indoiala spusele Dvs, spun ca trebuie sa le dovediti. Asta conteaza in fata legii...
Răspuns la discuția alcoolemie mare ce ma asteapta?
Sunteti foarte sincer! Am citit mai multe postari de la Dvs. in care afirmati ca ati condus ba 300 ba 500 de metri. Banuiesc ca aveti handicap locomotor de nu puteti merge pe jos o statie de autobuz. Alcoolemia va iese ba 0,98 in aerul expirat, ba 2,14 in sange. Alcoolemia in aerul expirat este 1/2 din cea din sange. De fapt, pana la recoltarea probelor de sange alcoolemia mai scade pentru ca intre timp ficatul mai proceseaza ceva alcool. Deci, unde este adevarul afirmatiilor Dvs?
Răspuns la discuția contract vanzare
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca ati investit in apartament, ar fi bine sa aveti dovezi in acest sens (bonuri, facturi, contracte de reparatii, etc). Ca sa puteti opune ceva in cazul unui proces.
Moderatorii nu trebuie sa stie sa scrie corect? Nu am inteles nimic din raspunsul d-nei moderator "gi-jane2".
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Domnule ContTemporar, e simplu: daca te opreste agentu' ii prezinti cartea de identitate, certificatul de inmatriculare, ITPul, RCAul si ... "permisul". Ii explici agentului ca ai experienta in dat (si picat) examen. Poate domnu' agent se milostiveste de tine si nu te pune in celula cu niste violatori. Apropo, in ce oras "conduci" noaptea, ca sa ma feresc?
Daca ati citit bine, este vorba de o achizitie pe OLX. Adica, produse folosite. Sunt interesante parerile d-lor avocati privind plangerea penala... Este o simpla teapa si nu cred ca aveti cum sa dovediti cine este de buna credinta: Dvs sau vanzatorul.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu era vorba de masini sigure... Limita de viteza este pusa mai ales in functie de factorul uman (viteza de reactie a oamenilor obisnuiti) si de limitele fizice ale autovehiculelor. Stiti cam ce distanta de franare (la o trecere de pietoni) aveti nevoie la 100 km/h: cam 35m franeaza masina + 1,5 sec reactia umana = 50m, total cel putin 80-90 m...