avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Activitate nisara1

Activitate nisara1

Buna ziua, am primit un teren extravilan de la tatal meu prin contract de donatie in noiembrie 2015. Acum vreau sa-l vand, deci inca nu sunt impliniti 8 ani. Trebuie sa platesc impozit de 80% pe diferenta de valoarea a terenului, chiar daca l-am primit prin donatie? Multumesc!
Răspuns la discuția radiere notare in CF
ynocentta a scris:

Conform disp L nr 7/1996 radierea mentiunilor din cartea funcoiara se poate realiza fie in baza unui document autentificat fie in baza unei hotarari judecatoresti definitive


Va rog sa-mi spuneti ce fel de document autentificat pot folosi la radierea notarii , si la cel articol din legea 7 este prevazut.

Este vorba despre urmatorul lucru: am cumparat un imobil in 2004 de la o firma care acum este in faliment si nu am autentificat actul la notariat. Am dat in instanta in paralel cu insolventa cu "obligatia de a face" sa oblige instanta ca lichidatorul judiciar sa mearga la notar sa autentificam actul facut in 2004. pe 23.10.2017 sa dispus ca lichidatorul judiciar sa mearga la notar. Eu am obtinut certificat de grefa pentru a-mi proteja imobilul cumparat. Cei de la CF vor hotarare definitive si irevocabila, sa radieze notarea, ceea ce eu nu pot obtine pentru ca litigiul cu insolventa mai poate dura si 3 ani.

multumesc!
Buna ziua,

Cum pot radia o notare fcauta in CF? Care este temeiul legal?
Răspuns la discuția Notare in cartea funciara
Multumesc pentru interesul dvs, de a ma ajuta. Situatia este in felul urmator. In 2004 am cumparat prin licitatie un depozit cereale si terenul aferent prin ct. vanzare-cumparare fara a sti ca actul trebuie autentificat la notar.Vanzarea-cumpararea s-a facut intre doua societati, cu taote actele in regula (si PV de adjudecare, punere in posesie, documentele au data certa, am preluat activele, platesc eu impozite, am achitat prin banca banii conform ct. S-a facut licitatia .. In 2016 cand am vrut sa autentificam actul societatea vanzatoare (un agromec) intrase in faliment. Am inaintat actiune in paralel cu insolventa cu titlul "obligatia de a face" adica instanta sa determine lichidatorul judiciar sa mearga la notar sa semneze actul. Am obtinut certificate de grefa, am notat litigiul in CF. dar avocata mea spune ca pentru a indeplini conditiile unui articol (181) din legea insolventei trebuie neaparat ca promisiunea de vanzare din 2004 sa fie si ea notata in CF. Cei de la CF nu vor sa faca acest lucru, spunand ca promisiunea nu este autentificata. Si sunt innebunita de cap...nu stiu cum sa procedez sa-mi rezolv problema. mai menztionaz ca am intabulat de vanzator activele pe echeltuiala mea, in vederea autentificarii actului in 2016, nestiind ca Agromecul intrase in insolventa si de aici toata bataia de cap. Notarul nu a mai vrut sa -mi autentifice actul fara acordul lichidatorului judiciar. Multumesc!
Buna ziua,

am intrat intr-o incurcatura pentru niste active cumparate la licitatie in 2004 ( cu contract de vanzare-cumparare) fara a le autentifica la notar. Acum am actiune in instanta si trebuie sa notez promisiunea de vanzare-cumparare in cartea funciara? o sa-mi accepte aceste lucru? Contractul (promisiunea) care s-a facut in 2004 nu a fost autentificata la notariat. Am nevoie de ajutorul vostru, daca ma poate ajuta cineva , ar fi foarte bine pentru mine!
Va multumesc foarte mult pentru raspuns!

La Cartea funciara nu au vrut sa intabuleze pe baza Procesului-verbal de licitatie, in care se specifica ca am fost adjudecati. Atunci am inceput demersurile de autentificare la notariat.Am urmat astfel pasii ceruti de notar , intabuland terenul pe firma vanzatoare. Dupa intabulare ne-am prezentat la notar impreuna cu delegatul firmei vanzatoare. Atunci s-a vazut ca firma intrase in insolventa si notarul a refuzat autentificarea , spunand ca lichidatorul trebuie sa vina sa semneze.
Doar ca Lichidatorul vrea sa ceara acceptul creditorilor!!!
Buna ziua,

in anul 2004 am cumparat cu act de vanzare-cumparare neautentificat la notar un teren, de la o societate. La facut licitatie, hoatarare AGA, s-a achitat c/v prin banca cf. contract, am preluat terenul , am achitat impozitele la primarie.

In 2016 cand am vrut sa autentific actul la notar si am facut toate demersurile necesare, d-na notar a constatat ca societatea este in insolventa si ca trebuie sa semneze lichidatorul judiciar.

Lichidatorul spune ca trebuie sa ceara acceptul creditorilor......Intrebare : daca eu am cumparat in 2004 si procedura de insolventa a inceput in mai 2016, mai poate sa-mi vanda inca odata terenul firma de la care am cumparat?

va rog frumos, daca aveti idee cum artrebui sa procedez, ajutati-ma cu un sfat!!

Multumesc!
Sunt pensionat medical gradul 2.

Am si 1 ha teren primit mostenire de la parinti, inregistrat la APIA pe care primesc subventie APIA si mai obtin venituri din vanzarea produselor agricole.

Pot pierde pesia ?
Buna seara,

am intocmite si inregistrate la primarie mai multe contracte de arendare cu persoane care nu au facut partatul dupa decesul tatalui. S-au inteles intre ei frateste, bucata asta e a ta ...etc...si in acest fel am mai multe contracte de arenda, care nu au partaul facut. Primaria le-a inregistrat, multe sunt din 2006, valabile desigur si astazi.Am fost la primarie dupa adeverinta pentru Apia. Mi-au spus ca nu-mi pot da adev. pentru aceste contracte.
Nu stiu daca m-am exprimat correct, dar sper ca m-am facut inteleasa. Ce pot face in acest caz, va rog ajutati-ma! Muncesc aceste terenuri de mult timp si nu au fost problem, litigii intre mine si arendatori. Nu pot renunta la subventie, pe aceste terenuri am infiintat culture agricole inca din toamna, sunt contabilizate , lucrez ca PFA.
Discuție Cod caen 0111

Un PFA are cod CAEN 0111-cultivarea cerealelor
Dupa parerea mea acest cod caen 0111 infara de cultivare cereale ar trebui sa contina implicit si comercializarea lor, doar nu cultiv 60 ha de grau fara sa-mi aduca un venit...

dupa altii ar trebui sa mai adaug cod caen de comert cu ridicata sau amanuntul , dupa cum imi vand productia.., insa comert inseamna cumparare si revanzare, ori eu vand productia mea.
Ce parere aveti?


multumesc!