avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 415 soluții astăzi
Forum Activitate andreimt

Activitate andreimt

Răspuns la discuția Accident camion fara RCA
Pai a lipsit o jumatate de ora...a fost dus cu salvarea si a revenit pe jos singur.
Iar legat de firma la care lucrez se pare ca nu mai e atat de convingator patronul in afirmatia ca va suporta daunele.Din ce am auzit el se baza ca va dura foarte mult pana sa plateasca ceva...se baza pe faptul ca camionul era din turcia...si ca asta va ingreuna foarte mult procedurile de a fi obligat sa plateasca..
Sper doar sa nu fiu eu cel care sa aiba probleme ca am circulat fara rca valabil.
Va multumesc pentru raspunsuri
Răspuns la discuția Accident camion fara RCA
Am inteles.
Deci eu nu am ce face in afara de a astepta....paguba va fi platita oricum de firma angajatoare si nu de mine.
Soferul camionului turcesc ma poate acuza de vatamare corporala daca politistul bulgar nu a trecut nimic despre asta in procesul verbal?
Răspuns la discuția Accident camion fara RCA
Intre timp am tradus procesul verbal si constatarea facuta de politia bulgara.
Nu scrie nimic despre accidentarea celuilalt sofer.Doar de daunele materiale...
In cazul in care firma nu se tine de cuvant.....
pagubitul cu va proceda tinand cont ca rca semiremorcanu se aplica si pe cap tractor nu este valabila?
sa il contactez eu pe pagubit sau sa astept?
as vrea sa stiu la ce ma astept....inca ceva..eu nu mai locuiesc la adresa din buletin
Buna seara.
In urma cu o saptamana am fost implicat intr-un accident rutier in Bulgaria.
Am fost dirijat de cineva in timp ce dadeam cu camionul cu spatele si am lovit un alt camion oprit in spatele meu.Imi asum vina de a nu ma asigura personal ca nu este nimic in spate...
In urma accidentului a venit politia din bulgaria,celalat sofer a fost dus cu salvarea la spital pentru ca acuza o lovitura la picior.Ulterior a revenit de la spital pe jos.
Cand a trebuit sa dau actele politiei am vazut ca asigurarea RCA a capului tractor era expirata.Norocul meu a fost ca politistul a trecut pe procesul verbal respectiv asigurarea de la semiremorca care era valabila si nu a mai verificat si pe capul tractor altfel firma la care lucrez lua o amenda serioasa.
In urma constatarilor facute de politie eu sunt vinovat...evident.
Nu mi-a amenda nimic,a zis ca e avertisment,mi-a dat actele si am plecat.
Am inteles ca asigurarea RCA semiremorca nu se aplica in acest caz.....
Intrebarea este ce se va intampla in continuare.....a trecut o saptamana deja si nu stiu nimic....
Mentionez ca cel pe care l-am lovit era un camion turcesc...
Firma la care lucrez a zis ca isi va asuma plata reparatiilor camionului turcesc dar depinde si de ce suma vorbim.
Nu stiu la ce sa ma astept in continuare...
Multumesc
Multumesc pentru rapsuns
si totusi a fost vanduta jumatate. fost facut ante-contract semnat de toti mostenitorii si apoi in instanta..exista hotarare din partea instantei in favoarea cumparatorului....singurul document legat de succesiune este o cerere de incepere a succesiuni depusa la primarie..dar succesiunea nu a fost dusa la capat
Buna seara.
Situatia este astfel:
Pe titlu de propietate sunt trecuti bunica mea si fratele ei.
Fratele a decedat acum 16 ani.
Propietatea consta in 7 hectare teren extravilan si o casa cu 1000 metri teren intravilan.
Succesiune in urma fratelui decedat a fost facuta doar pe casa si terenul extravilan rezultand 3 mostenitori:-bunica mea si alti doi frati.Mentionez ca bunica este in viata dar ceilalti doi nu mai sunt.
Jumatate din terenul extravilan a fost vandut fara succesiune cu promisiune de vanzare din partea celor 3 mostenitori si a fost data hotarare judecatoreasca in favoarea cumparatorului.
Eu vreau sa vand cealalta jumatate din teren dar nu mai reusesc sa iau legatura cu mostenitorii fratilor bunicii mele.
Intrebarea este cum pot vinde jumatatea de teren ramasa in conditiile in care nu se poate face cadastru in lipsa succesiunii....as putea sa vand cota indiviza a bunicii mele din titlul de propietate original?
Multumesc
Buna ziua.
Situatia este astfel:
pe un titlu propietate teren extravilan sunt doi titulari,frate si sora.
unul dintre ei a decedat.
succesiunea a fost facuta doar pe o alta propietate a celui decedat rezultant trei mostenitori,frati..defunctul neavand copii.
pe acest teren extavilan nu a fost facuta succesiune.
Intre timp jumatate din teren a fost vanduta cu acordul celor trei mostenitori rezultati din cealalata succesiune.
Intrebarea este ce se intampla cu jumatatea de teren ramasa nevanduta...cine are dreptul de propietate asupra ei?
Multumesc
Discuție Legea 17/2014
Buna ziua...
In cazul vanzarii directe catre arendas mai este nevoie de urmarea tuturor pasilor conform legii 17/2014?
Multumesc
Buna ziua.
In cazul unui schimb intre un teren extravilan si un autovehicul exista vreo influenta asupra tranzactiei a legii 17/2014?
Multumesc
Răspuns la discuția Recuperare TVA fara control
multumesc frumos