avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 491 soluții astăzi
Forum Activitate anton_presedinte

Activitate anton_presedinte

Buna ziua ,

Doresc sa aflu care este procesul legal prin care pot cumpara legume si fructe de la diverse persoane din mediul rural. cu scopul de a le comercializa online. pe langa infiintarea unui srl, ce acte sau autorizatii sau permise sunt necesare pentru a pune aceasta idee in practica si a fi si in legalitate.

Multumesc anticipat pentru suport
Buna ziua,

Am nevoie de un sfat legat de achizitionarea unui teren cu casa batraneasca in mediul rural.

Situatia este dupa cum urmeaza> am localizat o casa batraneasca de vanzare(5000 euro). cu tot cu teren , am luat legatura cu vanzatorul si am aflat ca defapt imobilul pus spre vanzare nu ii apartine, ci este pe numele mamei lui care a decedat in urma cu 10 ani. Omul cere 2000 euro avans, justificand ca acest avans ii trebuie pentru a plati impozitul pe acea casa (neplatit de 10 ani ) si a face itabularea, cadastru si trecerea in proprietate. Mentionez ca acest om, mai are un teren agricol, unde de asemenea nu s-a platit impozit pentru ultimii 10 ani. Persoana respectiva refuza sa se apuce de acte si de toate procedurile pana el nu are acel avans, practice refuza sa plateasca din banii lui taxa, presupunerea mea este ca nu dispune de lichiditati in aceasta clipa sa se apuce de transferul de proprietate.

Intrebarea mea este, cum ii pot da acestui om avansul respectiv, in asa fel incat si eu sa fiu asigurat ca in caz ca omul nu reuseste sa ia acea casa in proprietatea lui (diverse acte lipsa, sau rude care vor impiedica aceasta achizitie), ca imi voi recupera avansul dat fara probleme.

i-am propus un cont escrow in care sa livrez suma integral de unde va fi livrata n contul lui bancar dupa ce constractul de vanzare cumparare va fi semnat de amandoi. De asemenea a mentionat ceva legat de chitanta de mana si martori, dar nu stiu exact cat de acoperit dpdv legal voi fi in cazul in care el nu va reusi sa finalizeze procedura de trecere in proprietate pe numele lui si va trebui sa mi se restituie acea suma data avans.

Care este cea mai buna solutie pentru ambele parti in aceasta situatie ? ma intereseaza doar sa nu ma expun unui risc inutil si sa demarez aceasta achizitie cat de curand posibil.

Va multumesc anticipat,
Cu stima,
Anton
Buna ziua,

Am nevoie de un sfat legat de achizitionarea unui teren cu casa batraneasca in mediul rural.

Situatia este dupa cum urmeaza> am localizat o casa batraneasca de vanzare(5000 euro). cu tot cu teren , am luat legatura cu vanzatorul si am aflat ca defapt imobilul pus spre vanzare nu ii apartine, ci este pe numele mamei lui care a decedat in urma cu 10 ani. Omul cere 2000 euro avans, justificand ca acest avans ii trebuie pentru a plati impozitul pe acea casa (neplatit de 10 ani ) si a face itabularea, cadastru si trecerea in proprietate. Mentionez ca acest om, mai are un teren agricol, unde de asemenea nu s-a platit impozit pentru ultimii 10 ani. Persoana respectiva refuza sa se apuce de acte si de toate procedurile pana el nu are acel avans, practice refuza sa plateasca din banii lui taxa, presupunerea mea este ca nu dispune de lichiditati in aceasta clipa sa se apuce de transferul de proprietate.

Intrebarea mea este, cum ii pot da acestui om avansul respectiv, in asa fel incat si eu sa fiu asigurat ca in caz ca omul nu reuseste sa ia acea casa in proprietatea lui (diverse acte lipsa, sau rude care vor impiedica aceasta achizitie), ca imi voi recupera avansul dat fara probleme.

i-am propus un cont escrow in care sa livrez suma integral de unde va fi livrata n contul lui bancar dupa ce constractul de vanzare cumparare va fi semnat de amandoi. De asemenea a mentionat ceva legat de chitanta de mana si martori, dar nu stiu exact cat de acoperit dpdv legal voi fi in cazul in care el nu va reusi sa finalizeze procedura de trecere in proprietate pe numele lui si va trebui sa mi se restituie acea suma data avans.

Care este cea mai buna solutie pentru ambele parti in aceasta situatie ? ma intereseaza doar sa nu ma expun unui risc inutil si sa demarez aceasta achizitie cat de curand posibil.

Va multumesc anticipat,
Cu stima,
Anton
Buna ziua ! Doresc sa aflu ce conditii trebuie sa indeplineasca un sediu social si un punct de lucru pentru o agentie de recrutare. Dr exemplu, eu ma gandesc sa incep un astfel de business, activitatea de recrutare se va desfasura strict in mediul online, astfel nefiind constrans sa stau in acelasi spatiu si avand posibilitatea de a desfasura activitatea si din locuinta inchiriata in care stau momentan pe care nu vreau sa o inregistrez ca sediu social al srl pe care doresc sa il deschid.

Intrebarea mea este daca pot sa imi pun sediul social si punctul de lucru intr-o casa locuibila pe care o am in proprietate(mentionez ca nu a mai fost locuita de 8 ani) dar fara sa trebuiasca sa fie neaparat cineva prezent la locatia respectiva ? Eu intentionand sa desfasor activitatea de interviuri online in parc, cafenea, din masina, etc doar cu telefonul si laptopul. Sau sa ma duc in alt oras si sa lucrez de acolo. Trebuie sa fie cineva prezent sau trebuie sa indeplineasca anumite conditii adresa setata pentru sediul social si punctul de lucru al srl-ului pe care urmeaza sa il deschid ?
Răspuns la discuția agentie de recrutare
De asemenea doresc sa precizez ca doresc doar sa directionez candidati in vederea ocuparii locurilor disponibile din cadrul companiei client, as dori sa mai intreb ce fel de entitate sa infiintez, PFA , II , sau SRL, mentionez ca la inceput vom fi maxim 2 persoane care vor demara aceasta activitate, orice informatie legata de calificari, diplome sau acreditari necesare sunt bine venite, Nici una din persoane nu are studii superioare terminate.

Va multumesc inca odata

anton_presedinte a scris:

Buna ziua,

Doresc sa stiu daca pentru o agentie de recrutare pe care urmeaza sa o infiintez in urmatoarea perioada trebuie sa depun acea garantie daca eu intentionez sa activez activitatea principala pe codul CAEN 7810. din research-ul facut eu trag concluzia ca acea garantie de 40 de salarii minime brute se aplica pentru 7820.

Va multumesc anticipat,

Cu stima,
Anton

Buna ziua,

Doresc sa stiu daca pentru o agentie de recrutare pe care urmeaza sa o infiintez in urmatoarea perioada trebuie sa depun acea garantie daca eu intentionez sa activez activitatea principala pe codul CAEN 7810. din research-ul facut eu trag concluzia ca acea garantie de 40 de salarii minime brute se aplica pentru 7820.

Va multumesc anticipat,

Cu stima,
Anton
Buna ziua,

Doresc sa stiu daca pentru o agentie de recrutare pe care urmeaza sa o infiintez in urmatoarea perioada trebuie sa depun acea garantie daca eu intentionez sa activez activitatea principala pe codul CAEN 7810. din research-ul facut eu trag concluzia ca acea garantie de 40 de salarii minime brute se aplica pentru 7820.

Va multumesc anticipat,

Cu stima,
Anton
Răspuns la discuția Craniu uman real
va multumesc pentru raspunsuri. Dar legea ce spune referitor la ramasitele umane ?

Un link ar fi apreciat. Va multumesc,.
Buna seara,

Am o intrebare. Eu sunt student la medicina, si nu este ceva iesit din comun printre studenti sa detina cranii umane pentru uz didactic.

Eu am un prieten in USA, la randul lui student la med school,care ma tot roaga sa ii trimit si lui un craniu,acolo fiind criza de materiale didactice medicale, iar cele din PVC nefiind atat de elocvente pentru a invata pe el,

II pot trimite un craniu uman printr-un serviciu postal international fara sa am probleme cu legea ? El a zis ca pentru el nu este o problema sa primeasca un craniu din Romania. Acum trebuie sa verific daca este ok si ii pot trimite acel craniu fara sa ajung la "mititica"

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri, =D>

Cu stima,

Anton Popescu