avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 753 soluții astăzi
Forum Activitate Lmihai56

Activitate Lmihai56

Sunteti chemat in aceasta instanta, camera E23-Paul Negulescu,Completul 36 fond ,in data de 14 septembrie 2018, in calitate de intervenient , in procces cu Guvernul Romaniei- Prin PRIM MINISTRU in calitate de pirit, SECRETARIATUL DE STAT PENTRU CULTE in calitate de intervenient in numele altei persoane ............................ in calitate de intervenient, si altii
In caz de neprezentare a partilor , se va putea trimite un inscris , judecata urmind a se face in lipsa. -CU MENTIUNEA DE A PRECIZA DACA VA MENTINETI CEREREA DE INTERVENTIE SI DACA CEREREA DE INTERVENTIE DEPUSA VA APARTINE. Va multumesc .


Data nasterii: 16 09 1953
sex: masculin
Vechime in munca pina in prezent ; 41 ani,
Va multumesc anticipat!



Data nasterii 05 11 1959
Sex: femenin
Vechime in munca; 38ani
Bneficiez de Legea 341/2004
Care din variantele de pensionare se potrivesc conform noii legi unitare de pensionare
Va multumesc anticipat.

Data nasterii 17 10 1963
Sex: femenin
Vechime in munca; 36ani
Care din variantele de pensionare se potrivesc conform noii legi unitare de pensionare
Va multumesc anticipat.
Data nasterii: 08/01/1956.
sex: masculin
Vechime in munca pina in prezent ; 41 ani, 9 luni 10 zile.
Stagiu de cotizare: 38 ani, 9luni.
Grupa a 2a 100% ;15 ani 11luni
Beneficiez de Legea 341/2004 cu certificat valabil.
Va multumesc anticipat!
Nascut 14 02 1956
Carte de munca din 22 10 1975 ,activez in prezent in acelasi loc.
va multumesc
.

Sunt medic rezident an 5 angajat la un spital municipal din provincie ,cu CIM(si anexe) perioada nedeterminata din 2010. urmarea concursului pe post la un spital din Bucuresti am fost admis. Am inaintat cerere de demisie cu preaviz spitalului agajator am iregistrat-o si astept raspunsul . Ce documente trebuie sa-mi elibereze spitalul angajator ? In cit timp? Ce probleme apar daca nu respecta cererea mea ? Ce ma sfatuiti sa fac in continuare din punct de vedere legal ? pentru ca se scurg cele 15 zile de preaviz si nu am primit nici un raspuns,intrucit urmeaza sa- mi fac formele de angajare la noul spital.
Va multumesc anticipat
Buna ziua domnilor avocati.
Vreau sa vind ap. Ca sa-mi construesc o casa,durata 30 luni.
Pina la finalizarea casei vreau sa locuiesc in apartamet.
Cumparatorul este de acord ,dar plata sa o faca in rate astfel:
Un avans de 50 la suta,iar restul in 5 rate,pina la final.
- Care este procedura legala pe care trebuie sa oparcuga vinzatorul/cumparatorul?
- Ce acte trebuiesc incheiate in mod legal unde si de cine?,
Ce alte acte aditionale trbuiesc atasate la contract v/c daca Doamne fereste apar situatii neprevazute, mentionez ca nu am urmasi
- Cum facem transferul sumelor legal de la cumparator la vinzator ?
Ce alte situati trebuiesc luate in calcul ca sa evitam probleme nedorite de ambele parti, ca totul decuga in mod onest si fara probleme juridice in tot acest timp si sa incheiem acasta afacere civilizat atit pt vinzator si cumparator.
Va multumesc anticipat
Sunt medic rezident an 5 angajat la un spital municipal din provincie( spital platitor) ,cu CIM(si anexe) perioada nedeterminata din 2010. spitalul angajator ma trimis in pregatire intr-un centru universitar din Bucuresti .Anul curent Ministerul Sanatatii a publicat posturi vacante la spitalele din tara si in capitala. M-am inscris la concurs am dat examen pe post la un spital din Bucuresti pt secialitatea mea ,am sustinut examenul si am fost admisa,.acum urmeaza sa- mi fac formele de angajare la noul spital. Mentionez ca vreu sa ma stabilesc in cpitala urmare a csatoriei mele.Va rog sa ma sprijiniti urgent cu un raspuns competent domnilor ,intrucit am intrat in perioada de preaviz.
Care este procedura legala ce trebuie urmate in aceasta situatie si care sunt pasii care trbuiesc parcursi ,si in ce ordine?
Va multumesc anticipat
Medic rezident an 5,angajat pe post la un spital municipal din provincie , cu CIM (si cu anexe )perioada nedeterninata din 2010.Urmare repartitiei MInisterului Sanatatii, cu acordul spitaluilui platitor , sunt trimis pe o durata de 5 ani pregatire intr-un centru universitar din Bucuresti.M-am casatorit si doresc sa ma stabilesc cu serviciul intr-un spital din Bucuresti. ( A aparut o oportunitate la un spital; dupa sustinerea examenului cf.legii ,spitalul ma accepta daca depun dosarul cu documentele necesare examinarii; in perioada aceptata de ei conform anuntului din publicatia specifica e.t.c.) . Solicit prin cerere scrisa documentele necesare inscrierii la examen ,spitaluilui angajator. Primesc refuz categoric verba si in scris ,coditionind eliberarea documentelor solicitate,numai dupa achitare tuturor cheltuielilor achitate de spital privind pregatirea mea pina in prezet..
Care ar fi pasi de urmat din pdv. legal ca sa-mi rezolv problema mea in timp util pina la examen.Ce ma sfatuiti sa fac?