avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 168 soluții astăzi
Forum Activitate eyecatcher

Activitate eyecatcher

Discuție Taxa TV
Buna ziua,
Am un SRL cu sediul la domiciliu.
Activitatea nu se desfasoara la sediu ci la clienti sau in locuri publice - fotograf si consultanta.
In ideea in care nu voi plati impozit diferentiat pentru SRL datorita celor de mai sus, e normal sa platesc taxa TV atat ca persoana fizica (in factura de Electrica) cat si ca SRL la acelasi punct de consum?
Nu este un fel de tubla taxare pentru acelasi serviciu?
Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac sa evit asta, mai ales ca SRTV ma notifica sa achit 1800 lei pana la sfarsitul lui martie pentru 2013-2015.
E normal sa mi se dea termen de 1 luna pentru taxe aferente a 3 ani pentru ca au uitat ei sa emita facturi la momentul potrivit?
Va multumesc anticipat.
Firma pentru care ma intereseaza speta - ESTE inregistrata ca operator de date cu caracter personal.
Motiv pentru care va multumesc anticipat pentru un raspuns la obiect.
Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti daca putem solicita legal clientilor care retureaza produse in magazin copia C.I.
Multumesc anticipat.
Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti daca e obligatoriu ca pretul aplicat pe un produs (jucarie) sa fie afisat vizibil/cu fata la client/pe fata raftului sau e suficient sa fie aplicat oriunde pe produs.
Va rog sa ma indrumati catre dispozitia legala care reglementeaza acest aspect.
Multumesc mult.
Buna ziua.
Detin o diploma/calificare de fotograf iar ca si studii superioare am terminat Studii Economice (sunt economist).
Doresc sa deschid un PFA dar am nevoie sa pot factura atat Servicii fotografice cat si Activitati de management si marketing.
Va rog sa imi spuneti daca pot trece ca obiect de activitate al PFA atat Sevicii foto cat si Consultanta in Management, marketing si afaceri.
Multumesc.
Răspuns la discuția Schimbare vector fiscal
Va multumesc. Si daca sunt cu CA sub 65000 euro, SRL, cu obiect principal Consultanta de afaceri si management si venituri peste 80% din aceasta activitate, pot trece la microintreprindere chiar daca nu sunt obligat?
Schimband obiectul principal de activitate as putea trece instantaneu la microintreprindere?
Va multumesc anticipat.
Buna seara.
Detin un SRL cu activitate principala 7022 : Activitati de consultanta pentru afaceri si management.
Veniturile lunare din aceasta activitate reprezinta peste 80% din CA.
E un SRL cu 2 angajati si cifra de afaceri sun 65000 euro.
Sunt platitor de TVA si platitor de impozit pe profit 16%.
Contabila mea spune ca e corecta impozitarea cu 16% insa am intalnit contabili care spun ca datorita CA trebuie sa fiu impozitat cu 3% din venituri (microintreprindere).
Va cer ajutorul pentru lamuriri.
Daca doresc sa schimb obiectul de activitate, pot trece atunci la 3% impozit pe venit microintreprindere sau trebuie sa astept 1 ianuarie pentru aceasta modificare.
Va multumesc anticipat.
Buna ziua.
Detin un SRL cu plata impozitului pe profit 16%, platitor de TVA si raportare trimestriala.
As dori sa trec pe microinreprindere (impozit 3%), neplatitor de TVA si raportare semestriala.
Va rog sa imi spuneti:
- unde fac asta
- daca pot face asta acum sau doar la inceputul anului viitor
- daca 3% e impozit pe profit sau pe venit
Multumesc.
Multumesc. Si nu pierd niciun drept ca asigurat daca ma angajez cu 2 ore pe luna si achit contributii doar pentru acele venituri?
Buna ziua,
Sunt fotograf, dintr-un motiv anume am un SRL (si nu pfa) si doresc sa trec de la angajat cu norma intreaga si salariul minim brut pe economie la un salariu cu fractiunea de norma minima (chiar si 2 ore pe luna) DAR unde sa beneficiez de asigurarile de sanatate.
Va rog sa imi spuneti care este fractiunea de norma la care sa nu imi pierd drepturi de asigurari sociale de sanatate.
Multumesc.