avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 627 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Impozitare SRL
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Impozitare SRL

Buna seara.
Detin un SRL cu activitate principala 7022 : Activitati de consultanta pentru afaceri si management.
Veniturile lunare din aceasta activitate reprezinta peste 80% din CA.
E un SRL cu 2 angajati si cifra de afaceri sun 65000 euro.
Sunt platitor de TVA si platitor de impozit pe profit 16%.
Contabila mea spune ca e corecta impozitarea cu 16% insa am intalnit contabili care spun ca datorita CA trebuie sa fiu impozitat cu 3% din venituri (microintreprindere).
Va cer ajutorul pentru lamuriri.
Daca doresc sa schimb obiectul de activitate, pot trece atunci la 3% impozit pe venit microintreprindere sau trebuie sa astept 1 ianuarie pentru aceasta modificare.
Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: legalmgm , utilizator 23:24, 13 Mai 2015
Depinde cum ati declarat vectorul fiscal (formular 010 - Ordinul Ministrului Finanțelor Publice nr. 35 din 14 Ianuarie 2014 , publicat in Monitorul Oficial nr. 36 din 16.01.2014 – privind modificarea Ordinului ministrului finanţelor publice nr. 262/2007 pentru aprobarea formularelor de înregistrare fiscală a contribuabililor, va supunem atentiei modelul D 010 valabil in 2015).
vezi:
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit 3% pe venit sau 16% pe profit? lixon lixon Buna ziua, Am un SRL infiintat in 2010 platitor atunci de impozit de 16% pe profit. In 2012 activitate firmei a fost suspendata pana in decembrie 2013 cand am ... (vezi toată discuția)
Schimbare vector fiscal eyecatcher eyecatcher Buna ziua. Detin un SRL cu plata impozitului pe profit 16%, platitor de TVA si raportare trimestriala. As dori sa trec pe microinreprindere (impozit 3%), ... (vezi toată discuția)
Formularul 010 - se depune sau nu ? Bonutzu Bonutzu :sorry: ce se intimpla cu 010 - se depune sau nu ? unele ad-tii financiare nu-l primesc a aparut vreo circulara interna la anaf in legatura cu acest lucru ... (vezi toată discuția)