Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Impozitare SRL
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Impozitare SRL

Buna seara.
Detin un SRL cu activitate principala 7022 : Activitati de consultanta pentru afaceri si management.
Veniturile lunare din aceasta activitate reprezinta peste 80% din CA.
E un SRL cu 2 angajati si cifra de afaceri sun 65000 euro.
Sunt platitor de TVA si platitor de impozit pe profit 16%.
Contabila mea spune ca e corecta impozitarea cu 16% insa am intalnit contabili care spun ca datorita CA trebuie sa fiu impozitat cu 3% din venituri (microintreprindere).
Va cer ajutorul pentru lamuriri.
Daca doresc sa schimb obiectul de activitate, pot trece atunci la 3% impozit pe venit microintreprindere sau trebuie sa astept 1 ianuarie pentru aceasta modificare.
Va multumesc anticipat.
Depinde cum ati declarat vectorul fiscal (formular 010 - Ordinul Ministrului Finanțelor Publice nr. 35 din 14 Ianuarie 2014 , publicat in Monitorul Oficial nr. 36 din 16.01.2014 – privind modificarea Ordinului ministrului finanţelor publice nr. 262/2007 pentru aprobarea formularelor de înregistrare fiscală a contribuabililor, va supunem atentiei modelul D 010 valabil in 2015).
vezi:
[ link extern ]